11 LISTOPADA NA ŻYWO! BIAŁO-CZERWONO NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI. ZOBACZ NASZE RELACJE FOTO I VIDEO

Jako pierwszy doszedł do Pól Mokotowskich marsz KOD Niepodległości. Organizatorzy zapowiadali ok. 50-100 tysięcy osób, jednak pojawiło się ledwie kilka tysięcy uczestników   (wg. policji maksymalnie 10 tysięcy). Po przemarszu osoby idące z KOD-em mogły wysłuchać koncertu, zagrał m.in. Big Cyc. Na obchodach obecny był były prezydent Bronisław Komorowski, a także czołowi politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Marsz Niepodległości zakończył się około 16:30. Jak podają organizatorzy ponad 100 tysięcy osób świętowało kolejną rocznicę odzyskania niepodległości (wg. policji – 75 tysięcy). Od tego momentu trwają przemówienia i koncerty, na scenie pojawili się m.in. Basti i Lech Makowiecki. Maszerowali członkowie ONR, Ruchu Narodowego z Krzysztofem Bosakiem i posłem Robertem Winnickim na czele, a także przedstawiciele partii Wolność, w tym Konrad Berkowicz.

Zakończyła się także pikieta „Stop narodowcom” przy rondzie De Gaulle’a, której organizatorzy zapowiadali kilkaset osób. Ostatecznie protestowało kilkanaście osób, zasłoniętych czarnymi płachtami przez Straż Marszu Niepodległości.

Odbył się także 28. Bieg Niepodległości, w którym według organizatorów brało udział 3 tysiące uczestników.

Marsz Niepodległości

Frekwencja na marszach patriotycznych dopisała. Trwa Marsz Niepodległości. „Polska Bastionem Europy” – tak brzmi oficjalne hasło tegorocznego wydarzenia. W zwartej grupie w marszu idą członkowie ONR, mają flagi biało-czerwone oraz ze znakiem falangi, skandują: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści”, „Nadchodzi Marsz Niepodległości”; wielu niesie odpalone race. Wśród uczestników wyróżniają się również członkowie Klubów Gazety Polskiej. Idą też rodziny z dziećmi. Wiele osób robi sobie tzw. selfie z biało-czerwonymi flagami, których w tłumie powiewają tysiące.

img_20161111_162406

img_20161111_162608dsc_0158

dsc_0161 dsc_0164 dsc_0170 dsc_0171

uczestnicy marszu

img_20161111_162323-1

Wśród uczestników marszu wyróżnia się też grupa z transparentami antyaborcyjnymi, z których wiele zilustrowano zdjęciami usuniętych płodów; są na nich hasła: „Aborcja = zabijanie”.

Uczestnicy marszu przed koœcio³em

W okolicach Ronda de Gaulle’a miała odbyć się pikieta „Stop Narodowcom”. Organizatorzy zapowiadali kilkaset osób, ale pojawiło się ich tylko kilkanaście. Straż Marszu Niepodległości postanowiła zasłonić ich czarnymi płachtami.

Dziewczyny z Narodowej Organizacji Kobiet wyruszają z Centrum. Nie spotkają się z uczestnikami marszu zwołanego przez KOD.

Jak napisał Krzysztof Bosak na portalu Twitter Straż Marszu Niepodległości już przygotowana, uformowała czoło marszu.

Jesteśmy nadzieją, że cywilizacja nie upadnie. – powiedział Witold Tumanowicz.

Gdzie to poszanowanie prawa, ludziom odbiera się prawo do życia? Gdzie ta dobra zmiana? Naród, który morduje własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. – pytała Zuzanna Wiewiórka z ruchu pro-life.

Miejcie w swoich sercach tych, co zginęli za ojczyznę po to, żebyśmy mogli mieć Polskę wolną i niepodległą. Niech żyje Polska! – mówił kombatant Jerzy Nowicki.

Co prawda rząd mówi, przynajmniej oficjalnie, że ograniczył imigrację od Polski, ale w naszym kraju przebywa milion Ukraińców, wśród których są osoby pobierające stypendia oraz środki z programu 500 plus. Jest mniejszość muzułmańska, która rośnie w siłę. Likwiduje się przemysł i sprzedaje zagranicznym inwestorom i korporacjom. Miliony Polaków musiały wyemigrować z kraju. – powiedział prezes Młodzieży Wszechpolskiej Bartosz Berk.

Około godziny 16:30 rozpoczęły się przemówienia i koncert na zakończenie Marszu Niepodległości.

Demonstracja – „Sprzeciw się nacjonalizmowi”

Na Placu Zamkowym, gdzie ma rozpocząć się lewicowa demonstracja „Za wolność naszą i waszą – sprzeciw się nacjonalizmowi” zebrało się około 600 osób, wśród nich około 50 w kominiarkach. Około godziny 15:30 demonstranci planują wyruszyć. Wykrzykują hasło „Pokażmy język nacjonalizmowi”.Mnóstwo policji. Organizatorzy demonstracji zapowiadali, że nie ma zgody na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez organizacje patriotyczne, które nazywali rasistowskimi, seksistowskimi i ksenofobicznymi. Do udziału w marszu zachęcała między innymi Partia Razem.

„Biała Polska tylko zimą”, „Faszyści precz z naszych ulic”, „Pokażmy język nacjonalizmowi”, „Faszyści brzytwą rządzących”, „PiS promuje faszystów” – można się było spotkać z między innymi z takimi hasłami. Policja oszacowała liczbę demonstrantów na 900 osób.

Zamaskowani uczestnicy marszu pod hasłem "Za wolnoœść naszą i waszą", organizowanego przez Koalicjê Antyfaszystowsk¹, 11 bm. na placu Zamkowym w Warszawie.
Zamaskowani uczestnicy marszu pod hasłem „Za wolnoœść naszą i waszą”, organizowanego przez Koalicję Antyfaszystowską na placu Zamkowym w Warszawie.

dsc_0142

dsc_0141

dsc_0120

dsc_0127

dsc_0132

dsc_0133

dsc_0136

dsc_0103

dsc_0104

dsc_0109

dsc_0117

Marsz Antyfaszystów

Na Marszu Antyfaszystów zabrakło antyfaszystów. Na pusty Plac Bankowy przyszli dziennikarze różnych mediów. Najwięcej jest policji. Nasz reporter spotkał jednego antyfaszystę, który spytał go, gdzie jest ten marsz. Ostatecznie uczestnicy Marszu Antyfaszystów zebrali się na placu Zamkowym.

dsc_0091

dsc_0093

Tymczasem w Gdańsku rozpoczyna się Parada Niepodległości. Przemówienie wygłosił m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Marsz KOD Niepodległości

Pierwszy swoją demonstrację w Warszawie rozpoczął KOD. Zwolennicy KOD przeszli z placu Narutowicza na Pole Mokotowskie. Przemówili Mateusz Kijowski i Bronisław Komorowski. Na Marszu są obecni również Ewa Kopacz, Marcin Kierwiński i Sławomir Nitras. Organizatorzy zapowiadali 50-100 tysięcy uczestników. Przyszło kilka tysięcy osób. Doszło do incydentu. Mężczyzna stojący z tyłu zaczął wykrzykiwać pod adresem liderów KOD-u obraźliwe sformułowania m.in. „Folksdojcze”. Został wyprowadzony.

uczestnicy marszu na Polu Mokotowskim

fot. TVN24
fot. TVN24

dsc_0077

Liderzy KOD wzywali do jedności.

To nie może być dzień, kiedy nie mówi się o podziałach, o nienawiści i szuka się różnic. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy za rok, za dwa, a na pewno za trzy lata, poszli wszyscy w jednym marszu, wszyscy ponad podziałami. To jest możliwe – stwierdził Ryszard Petru.

Dziś jest szczególny dzień. Byliśmy w Krakowie, Warszawie i wielu miejscach w całej Polsce. Święto 11 listopada to nasze święto i nikt nam go nie zabierze. Nie pozwolimy na to – zapowiadał Grzegorz Schetyna.

Jesteśmy, my obywatele tacy zwykli, normalni, którzy nie dadzą się zgnoić, którzy nie dadzą się upodlić, okłamać, zakrzyczeć – mówił Włodzimierz Czarzasty.

Zanurzeni w historii często zapominamy o przyszłości. Społeczeństwo, które nie zna historii jest ułomne. Społeczeństwo, które nie wyciąga lekcji z historii jest niemądre, ale społeczeństwo, które nie patrzy w przyszłość i nie prowadzi narracji zmiany, postępu i otwartości nie osiągnie sukcesu – ani społecznego ani gospodarczego – powiedziała Barbara Nowacka.

dsc_0058

dsc_0084

dsc_0055

dsc_0048

dsc_0044
dsc_0036Uczestnicy Marszu KOD wyruszają w stronę Pól Mokotowskich.
dsc_0041

Bieg Niepodległości

Doktoranci AWF Józefa Piłsudskiego – Maciej Badurek i Politechniki Warszawskiej – Anna Łapińska najszybciej pokonali w stolicy w zimowej scenerii 10-kilometrową trasę 28. Biegu Niepodległości, który ukończyło 12 tys. osób.

„Uczucie zwycięstwa w takim dniu jest wspaniałe, chociaż z zimna zdrętwiała mi szczęka. Nie pamiętam ile razy startowałem w tych zawodach, ale nigdy pierwszy nie byłem. Zacząłem biegać, kiedy jeszcze ta forma ruchu nie była popularna” – powiedział pochodzący z Sulejówka Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który w tym roku wygrał także 26. Bieg Powstania Warszawskiego.

Uczestnicy na trasie 28. edycji Biegu Niepodległośœci,
Uczestnicy na trasie 28. edycji Biegu Niepodległośœci,

dsc_0010
dsc_0027
dsc_0017
dsc_0013

 

Zgromadzenia w Warszawie z okazji Święta Niepodległości przebiegają spokojnie. Nie liczyliśmy uczestników, nie będziemy podawać frekwencji – powiedziała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor.

Jedyne zastrzeżenie pojawiło się w stosunku do ONR, za używanie pirotechniki na Marszu Niepodległości. Nikomu jednak nic się nie stało z tego powodu, ani z żadnego innego, do biura nie dotarły żadne sygnały o incydentach.

Nie skupialiśmy się na liczeniu, oba zgromadzenia były liczne, ale nie podawałam liczb i nie staraliśmy się liczyć. Ani dziś, ani jutro nie będziemy takich liczb podawać, dlatego, że od jakiegoś czasu nie zgadzamy się tu z policją – dodawała Gawor.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here