Dariusz Loranty – polski policjant, czołowy negocjator policyjny, pisarz, publicysta, komentator medialny, nauczyciel akademicki

Wolnosc24.pl: W Sejmie trwa protest posłów opozycji, którzy w liczbie kilkudziesięciu blokują mównicę. Posłowie mimo wezwań marszałka Kuchcińskiego nie chcą ją opuścić. Jest obawa, że marszałek może wezwać Straż Marszałkowską w celu interwencji i usunięcia posłów. Co może zrobić Straż Marszałkowska w stosunku do posłów.

Straż Marszałkowska ma ograniczone możliwości interwencji i używania siły fizycznej. Strażnicy mogą posłów wynieść. Mogą ich także blokować czy przesuwać. Natomiast nie mogą używać, „mocniejszych fizycznych argumentów.” Nie wolno im wykręcać rąk posłom. Nie wolno zadawać ciosów. Nie wolno nawet odpychać posłów.

Na Facebooku można znaleźć informację, że Straż Marszałkowska odmówiła marszałkowi Kuchcińskiemu interwencji w celu usunięcia tych posłów blokujących mównicę. Na ile takie działanie może być realne?

Straż Marszałkowska nie ma prawa odmówić marszałkowi wykonania jego polecenia. Tutaj działa struktura podległości. Straż podlega marszałkowi. Komendant Straży jest powoływany przez szefa Kancelarii Sejmu. Szef Kancelarii, z kolei, podlega bezpośrednio Marszałkowi Sejmu. Odmowa wykonania polecenia Marszałka jest niemal zupełnie nierealna.

Dziękuję Panu za wywiad.

Wywiad przeprowadził: Wojciech Tomaszewski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here