Rządy robotników są demode. Czas na prawdziwą plutokrację. Trump tworzy rząd z miliarderów. To najbogatszy rząd w historii USA

Betsy DeVos, synowa założyciela Amway fot. strona DeVos

Majątek osób, które prezydent elekt USA Donald Trump wybrał dotąd do swej administracji, wg „Forbesa” i innych źródeł przekracza 14 mld dol. Największą fortunę ma nominowana na minister oświaty Betsy DeVos; majątek jej rodziny szacuje się na ponad 5 mld dol.

Wśród miliarderów wybranych przez Trumpa do przyszłej administracji jest nominowany na ministra handlu Wilbur Ross z majątkiem 2,5 mld USD oraz przyszły sekretarz ds. armii Vincent Viola (1,77 mld USD). 1,2 mld USA ma Linda McMahon, która będzie kierować specjalną agencją rządową ds. małych przedsiębiorstw (Small Business Administration). Majątek nowego ministra finansów Stevena Mnuchina, który zaczynał karierę w banku Goldman Sachs, wypada w porównaniu dość skromnie i wynosi ok. 655 mln USD.

Podczas podróży po kraju, w której Trump dziękował Amerykanom za wybranie go na prezydenta, nowojorski miliarder tłumaczył, że do swej administracji wybrał ludzi, do których pod względem finansowym uśmiechnął się los.

„Napiętnowała mnie kolejna gazeta. (Pyta) dlaczego nie mogę mieć ludzi o skromnych środkach” – zauważył na spotkaniu ze zwolennikami w Des Moines w stanie Iowa, po czym odpowiedział: „Bo chcę ludzi, którzy dorobili się fortuny. Teraz oni z wami negocjują, OK?”.

Dziennik „Washington Post” napisał, że wiele osób wybranych przez Trumpa do administracji urodziło się w zamożnych rodzinach, uczęszczało do elitarnych szkół i w dorosłym wieku jeszcze powiększyło odziedziczony majątek. Bogacze jako grupa mają jednak większe doświadczenie w finansowaniu kandydatów na urzędy polityczne niż w prowadzeniu agencji rządowych – zauważa gazeta.
(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Betsy DeVos, synowa założyciela Amway nominowana na minister oświaty pouczy trochę amwayowej hochsztaplerki?
    Ciekawe to wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here