Kalendarium historyczne na dziś 7 stycznia

2007
Zwolennik integracji polski z Unią Europejską abp Stanisław Wielgus został zmuszony do rezygnacji z kierowania archidiecezją warszawską po ujawnieniu jego współpracy z SB.

1993
Sejm uchwalił ustawę zezwalająca na mordowanie nienarodzonych dzieci zwaną kompromisem aborcyjnym. Na podstawie ustawy można w Polsce mordować dzieci podejrzane o bycie chorymi, rzekomo zagrażające zdrowiu matki, i mające rodzica, który złamał przepisy o życiu seksualnym (np. był prawie piętnastolatkiem, który zapłodnił pełnoletnią koleżankę).

1949
Funkcjonariusze komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zamordowali w czasie przesłuchania 26 letniego Jana Rodowicza „Anodę” bohatera akcji pod Arsenałem i powstania warszawskiego. Był to jeden z tysięcy polskich patriotów zamordowanych przez komunistycznych okupantów Polski po II wojnie światowej.

1601
700 osobowe wojska Polski i Litwy dowodzone przez pułkownika Macieja Dembińskiego i wojewody Jerzego Farnsbacha rozgromił pod Kiesią 300 Szwedów

1520
Król Zygmunt I Stary wydał przywilej toruński dzięki któremu szlachta mogła swobodnie żeglować po Wiśle, a chłopi musieli 1 dzień w tygodniu odrabiać pańszczyznę (dzisiejszy realny wymiar pańszczyzny realizowanej poprzez opłatę podatków jest większy).

Jan Bodakowski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here