Spis archiwum zawierającego 30 mln dokumentów dotyczących ofiar III Rzeszy już w internecie

Auschwitz fot. Wikipedia autor Alexander Voronzow

Lista wszystkich dokumentów zgromadzonych przez Międzynarodowe Biuro Poszukiwań (ITS) w Bad Arolsen w Niemczech jest od poniedziałku dostępna w internecie. Archiwum zawiera 30 mln dokumentów dotyczących ofiar III Rzeszy, w tym robotników przymusowych.

„Spis zasobów archiwalnych ułatwi pracę naukowcom” – powiedział szef archiwum Christian Groh. Użytkownicy będą mogli szybciej zorientować się w strukturze i treści zasobów – wskazał.

Każda jednostka archiwalna posiada nazwę, numer sygnatury oraz informacje o objętości i krótki opis zawartości. Informacje są w językach niemieckim i angielskim. Spis znajduje się pod adresem: https://www.its-arolsen.org/archiv/bestandsueberblick/gesamtinventar/

Udostępnienie spisu zasobów jest kolejną decyzją ułatwiającą korzystanie z cennego zbioru. W 2015 roku udostępniono pierwszych 50 tys. dokumentów. Są wśród nich przedmioty osobiste – zdjęcia, listy, dokumenty tożsamości odebrane więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, dokumenty o tzw. marszach śmierci – dokonywanych przez SS ewakuacjach więźniów obozów w zimie 1945 roku przed nadciągającą Armią Radziecką, a także dane Biura Poszukiwań Dzieci z pierwszych lat po wojnie.

W istniejącym od 1955 r. archiwum ITS w Bad Arolsen znajduje się blisko 30 mln dokumentów, zawierających informacje na temat 17,5 mln osób – więźniów obozów koncentracyjnych, gett, robotników przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiar hitlerowskiego systemu represji i deportacji.

ITS pomimo upływu ponad 70 lat od zakończenia wojny nadal zajmuje się wyjaśnianiem losów ofiar nazizmu, jednak od początku 2013 r. rozszerza też badania naukowe i działalność informacyjną oraz edukacyjną. Działalność Międzynarodowego Biura Poszukiwań w całości finansują Niemcy.

Od 2013 roku oryginalne dokumenty przechowywane w Bad Arolsen należą jako „pamięć świata” do światowego dziedzictwa kultury.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

O zbrodniach nazistowskich pisaliśmy w
TK zbada dekret z 1946 r. ws. odpowiedzialności za podpisanie volkslisty. Niemcy zaczną odbierać domy i ziemie w zachodniej Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here