Ambasada RP wysłała notę do ukraińskiego MSZ w sprawie Huty Pieniackiej. „Władze deklarują odbudowę pomnika”

Zdewastowany pomnik w Hucie Pieniackiej PrtScr Youtube

Ambasada Polski w Kijowie wystosowała we wtorek do MSZ Ukrainy notę dyplomatyczną w związku ze zniszczeniem pomnika Polaków, zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka – poinformował PAP ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

„Czekamy teraz na ustalenia grupy dochodzeniowej, która została powołana przez władze obwodu lwowskiego i działa tam na miejscu” – powiedział PAP. „Jest deklaracja ze strony władz obwodowych, że postarają się pomóc przy rekonstrukcji tego pomnika” – dodał Piekło.

28 lutego w Hucie Pieniackiej mają odbyć się obchody 73. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Ambasador zadeklarował, że będzie uczestniczył w tych uroczystościach, żeby – jak powiedział – „podkreślić solidarność polsko-ukraińską i to, że nie damy się sprowokować do tego, żeby nasze stosunki uległy pogorszeniu”.

W poniedziałek w rosyjskich, a za nimi w ukraińskich mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać rozbity kamienny krzyż i zdewastowane tablice z nazwiskami ofiar mordu w Hucie Pieniackiej. Część jednej z tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co stanowi odwołanie do ukraińskiej flagi. Drugą tablicę pomalowano w kolory flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS. (PAP)

O sprawie pisaliśmy w
Zdewastowano pomnik Polaków – ofiar rzezi z Huty Pieniackiej. Ukraińscy nacjonaliści czy rosyjska prowokacja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here