Bank Światowy przewiduje Polsce 3,1 proc. wzrostu gospodarczego. Kolejne lata też mają być obiecujące. Zobacz prognozy

źródło: wikipedia.org

Według raportu Banku Światowego wzrost gospodarczy w Polsce na rok 2017 ma wynieść 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r. Rozwój ekonomiczny ma przyspieszyć na całym globie w tempie 2,7 proc., a nie 2,3 proc. jak oczekiwano za ubiegły rok.

Jak wynika z raportu Global Economic Prospects przez kolejny trzy lata polska gospodarka ma iść w górę. Wzrost ma wynieść 3,1 proc. w 2017 r., 3,3 i 3,4 kolejno w latach 2018 i 2019 roku. Impulsem jest popyt wewnętrzny, a szczególnie konsumpcja prywatna.

Ostatnie przewidywania ekspertów się nie sprawdziły. W październiku ekonomiści BŚ oczekiwali, że ubiegłoroczny wzrost w Polsce wyniesie 3,2 procent, a wzrost w 2017 i 2018 r. – odpowiednio 3,4 oraz 3,5 procent. „Niższe prognozy wzrostu są głównie odzwierciedleniem słabszej niż się wcześniej spodziewano dynamiki inwestycji” – napisano.

Wzrost w krajach gospodarek rozwiniętych wyniesie ok. 1,8 proc. „Luźniejsza polityka fiskalna w największych gospodarkach – głównie w Stanach Zjednoczonych – może skutkować tam i na świecie szybszym wzrostem, jednak z drugiej strony szkodzić wzrostowi może rosnący protekcjonizm w handlu. Wzrost w krajach rozwijających się może z kolei przyspieszyć do 4,2 procent z 3,4 procent w roku ubiegłym dzięki umiarkowanym wzrostom cen surowców” – ocenia bank.

Ze względu na niepewność w sferze polityki prognozy obarczone są ryzykiem. Utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji. (PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here