Chiński lotniskowiec wpłynął do Cieśniny Tajwańskiej. Zareagowały siły powietrzne Tajwanu

źródło: wikipedia.org

Chiński lotniskowiec Liaoning   wpłynął z grupą innych okrętów do Cieśniny Tajwańskiej. W odpowiedzi Tajwan poderwał swoje samoloty i zlecił marynarce wojennej obserwowanie chińskiej floty. 

Chińskie statki popłynęły na północ cieśniny wracając z ćwiczeń na Morzu Południowochińskim. Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że przybysze nie naruszyli ich wód terytorialnych jednak znaleźli się na obszarze strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej.

Samoloty i okręty wojenne Tajwanu mają monitorować ruchy Chińczyków, ale władze podkreślają, że obecność lotniskowca nie jest powodem do paniki. Przewodnicząca Rady ds. Chin Kontynentalnych Ho Czang Hsiao-yueh zwróciła jednak uwagę, że „z drugiej strony, jakiekolwiek groźby” ze strony Chin nie wpłyną pozytywnie na dwustronne relacje.

W zeszłym tygodniu Pekin potwierdził, że ich lotniskowiec po raz pierwszy wziął udział w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim wraz z formacją innych okrętów wojennych i przy udziale sił powietrznych. Chińskie władze tłumaczyły wtedy, że manewry miały charakter rutynowy.

Zobacz:Wyzwanie dla Trumpa. Chiński lotniskowiec już ćwiczy na Morzu Południowochińskim

Liaoning to bliźniak obecnego rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow. Budowany był w należącym dziś do Ukrainy Mikołajowie nad Morzem Czarnym. Władze ukraińskie sprzedały go Chinom w 2003 roku. Okręt nie był jeszcze ukończony.  Prace kontynuowano w stoczni w Dalianie w prowincji Liaoning. Statek wzmocnił potencjał militarny w 2012 roku. Na lotniskowcu bazują będące chińską modyfikacją rosyjskich Su-33 myśliwce J-15 oraz śmigłowce. (PAP)

4 KOMENTARZE

   • Poza tym ten chiński to jest tak naprawdę drugi lotniskowiec rosyjski typu Kuzniecow, ale sprzedany Chinom w 1998 roku. Jest to więc okręt bardzo przestarzały i pełni jedynie rolę okręt szkolnego dla pilotów, którzy zasilą nowe chińskie lotniskowce (o ile w ogóle kiedyś takie będą).

 1. Będą będą , o ile już nie są na ukończeniu , to demonstracja polityczna i inne lotniskowce

  Chińskie w przyszłości też pełnić będą rolę prestiżową ” , tylko czynniki prestiżowe skłaniają

  Chiny do inwestowania w tego typu drogie i nie efektywne okręty . Odkąd jest już możliwość zniszczenia lotniskowca rakietą dalekiego zasięgu [ trafienia ] a Chińczycy posiedli

  tę umiejętność [ inni zapewne też ] to era tych okrętów się skończyła , tak jak na początku

  II w światowej uświadomiono sobie koniec ery pancerników . Dwa największe pancerniki w

  historii marynarki [ japońskie , M i M zbudowane w tajemnicy z pogwałceniem ukł. mien.]
  nie odegrały żadnej roli i zatopiło je lotnictwo . CHRL ma dosyć nowocześniejszych maszyn
  bazowanych na lądzie w rejonie cieśniny T , żeby poradzić sobie z Tajwanem , nie trzeba

  do tego starych J – 15 , Wszystkie lotniskowce USA są na cumach w portach amerykańskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here