Obama wygłosił pożegnalne przemówienie. „Nasza demokracja jest zagrożona”

Barrack Obama fot. domena publiczna

Barack Obama wygłosił we wtorek wieczorem pożegnalne przemówienie w Chicago. Wezwał Amerykanów, żeby zawsze byli gotowi bronić demokracji.

Ustępujący prezydent USA wygłosił emocjonalne przemówienie w McCormick Place do ok. 20 tys. słuchaczy. Zaznaczył, że przed Amerykanami stoi wciąż wiele wyzwań, między innymi wywołujące w społeczeństwie wiele podziałów kwestie rasowe.

„Tak, postęp był nierówny. Działanie demokracji zawsze było trudne, pełne wyzwań i czasami krwi. Często ma się odczucie, że za każde dwa kroki naprzód płaci się jednym krokiem wstecz” – powiedział ustępujący prezydent.

Za sukcesy swojej prezydentury uważa stworzenie wielu miejsc pracy, reformę w służbie zdrowia i walkę z terroryzmem, w której jednym z największych sukcesów było zabicie Osamy bin Ladena, przywódcy Al Kaidy.

Obama oświadczył, że Ameryka jest „pod prawie każdym względem lepsza i silniejsza” niż była 8 lat temu gdy obejmował urząd. Wchodził do Białego Domu z hasłem „Tak, możemy !” (Yes, we can), a we wtorek zmienił je na  „Tak, zrobiliśmy !” (Yes, we did).

„Wszyscy razem, niezależnie od lojalności do tej czy innej partii, musimy odbudować nasze instytucje demokratyczne” podkreślił wskazując, że zmiany powinny być dziełem „zwykłych Amerykanów”. Nawoływał w ten sposób do obrony sztandarowej wartości w USA. „Nasza demokracja jest zagrożona za każdym razem kiedy uważamy ją za coś oczywistego” – powiedział.

Jako zagrożenie demokracji uznał małą frekwencję w wyborach, nierówności ekonomiczne, podziały rasowe i zamykanie się różnych warstw społecznych w enklawach, w których opinie „nie są oparte na zwykłych faktach”.

Pożegnalne przemówienia ustępujących prezydentów należą od dawna w USA do tradycji politycznej. George W. Bush i Bill Clinton wygłosili je z Białego Domu a George Bush senior wybrał na tę okazję akademię wojskową West Point. (PAP)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here