Senat przyjął budżet bez poprawek. Senatorowie PO wyjęli karty do głosowania. A w Sejmie nadal nie wiedzą co będą robić. Porozumienia nie widać

Foto: twitter/BZdrojewska

Senat nie zaproponował w środę żadnych poprawek do budżetu na 2017 r., teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Podczas głosowania nad budżetem senatorowie Platformy Obywatelskiej wyciągnęli karty do głosowania z czytników.

Sejm uchwalił budżet na 2017 rok 16 grudnia podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki – ponad 384 mld zł; maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Zobacz też: Korwin-Mikke: W Sejmie bałagan nieprawdopodobny. Byłem, oglądałem, uczestniczyłem

Rząd założył, że w 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja – 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej – 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) – 5,5 proc.

Opozycja kwestionuje przyjęcie przez Sejm budżetu, twierdząc, że gdy ustawa była głosowana w Sali Kolumnowej nie było kworum, a część jej posłów nie była dopuszczona do obrad. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Sejm nie rozpoczął w środę w południe kolejnego posiedzenia, ponieważ nie osiągnięto porozumienia ws. kryzysu parlamentarnego. Marszałek Marek Kuchciński zaproponował uchwałę ws. głosowań budżetowych. Na sali sejmowej wciąż przebywają posłowie PO i Nowoczesnej. Spotkania Konwentu Seniorów nie przyniosły rozwiązania sporu – żadna ze stron nie chciała się zgodzić na propozycje politycznych oponentów. Na obecną chwilę mówi się o rozpoczęciu obrad o godz. 18.30 ale i to nie jest pewne.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here