Nutella znika z półek. Wszystko przez decyzję Europejskiego Nadzoru ds. Żywności

fot. Flickr
Polub nas na Facebooku

Przez decyzję Europejskiego Nadzoru ds. Żywności, która dodała składniki mogące powodować raka, część sklepów zdecydowała się zdjąć Nutelle z półek. To spory problem dla firmy Ferrero, dla której jest to sztandarowy produkt.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzegał w maju ubiegłego roku, że w oleju palmowym wykorzystywanym do produkcji Nutelli znajdują się czynniki rakotwórcze, powstające przy podgrzewaniu oleju do temperatury 200 stopni Celsjusza.

Według urzędu spożycie nawet niewielkiej ilości kremu stwarza ryzyko wystąpienia raka u dzieci. Choć w dużej grupie wykorzystuje się olej palmowy, najbardziej ucierpiało właśnie Ferrero za Nutellę. Wiele sklepów we Włoszech, w tym największa sieć hipermarketów, postanowiło wstrzymać sprzedaż.

W odpowiedzi na zarzuty Ferrero poinformowało, że nie zamierza zrezygnować z wykorzystania oleju palmowego w produkcji kremu. W tym przypadku odpowiedzią ma być kampania reklamowa, która będzie dementować informacje o ryzyku występowania czynnika rakotwórczego w produkcie.

Dla niektórych wycofanie ze sprzedaży Nutelli mogłoby się okazać stratą nie do zaakceptowania: Imigranci podpalili centrum pomocy dla uchodźców, bo zabrakło Nutelli i żelków

Źródło: bankier.pl

Polub nas na Facebooku. Wesprzyj portal

1 KOMENTARZ

  1. W Polsce pewnie nigdy nie wycofają tego produktu z półek, a wręcz kampania reklamowa będzie napędzać sprzedaż…Tak jest ze wszystkim co szkodliwe, bo w Polsce takie sprawy zamiatane są pod dywan…c.d. ogłupiania Polaków…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ