Wicemarszałek Tyszka (Kukiz): PO liczy na spektakl medialny i destabilizację państwa

wicemarszałek Stanisław Tyszka - Kukiz'15 fot,PAP

PO liczy na spektakl medialny i destabilizację państwa – powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15), pytany w radiowej Trójce, czy możliwe jest siłowe usunięcie posłów opozycji z sali plenarnej Sejmu.

Tyszka ocenił, że usuwanie protestujących posłów siłą byłoby „spektaklem medialnym”. „Podejrzewam, że na to liczy Platforma. Możliwe, że też liczy na destabilizację państwa związaną z tym, że gdy nie będzie pewności, czy budżet został uchwalony legalnie, czy nie, to mogą zostać zakwestionowane środki z Unii Europejskiej” – powiedział. Jak dodał, „obowiązkiem marszałka jest doprowadzenie, by sala plenarna była dostępna dla posłów, którzy chcą wykonywać swój mandat.

W ocenie wicemarszałka, obecna sytuacja w Sejmie dowodzi „degeneracji partyjnej klasy politycznej”. „Gdybyśmy mieli Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, to mogłaby być wprowadzona instytucja odwołania posła i myślę, że wielu posłów, z jednej i z drugiej strony, mogłoby zostać przez obywateli odwołanych” – zaznaczył.Tyszka powiedział również, że dzisiejsze, wznowione posiedzenie Sejmu, poprowadzi marszałek Kuchciński, bo to on „jest odpowiedzialny za tą sytuacje, również za jej wywołanie i zaostrzenie”.Wicemarszałek został spytany też, czy Kukiz’15 zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie legalności uchwalenia ustawy budżetowej. Odparł, że tak, „jeśli Kukiz’15 znajdzie roztropnych partnerów, bo trzeba mieć 50 podpisów pod takim wnioskiem”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ