Zarzuty dla złodziei warszawskich nieruchomości. Były urzędnik stołecznego ratusza nie chce zeznawać. Pozostali zaczęli mówić

Zatrzymany były urzędnik warszawskiego magistratu, Jakub R. zasłania twarz kurtką. Źródło: tvn24

Prokuratura postawiła zarzuty pięciu podejrzanym w sprawie „dzikiej reprywatyzacji” działki przy pl. Defilad w Warszawie. Poszkodowani zostali spadkobiercy po ostatnim szefie MON II Rzeczypospolitej Polskiej. Miasto Warszawa straciło ponad 60 mln złotych.

Były urzędnik warszawskiego ratusza Jakub R. usłyszał dwa zarzuty: oszustwa wobec spadkobierców i przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości. Znany adwokat Robert N. oskarżony został o „oszustwo na szkodę spadkobierców generała, wręczenia Jakubowi R. korzyści majątkowej znacznej wartości – 2,5 mln zł i podrobienia dokumentu w postaci pełnomocnictwa” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg.

W sprawie chodziło o oszukanie przez podejrzanych spadkobierców przedwojennego właściciela działki, gen. Tadeusza Kasprzyckiego, ostatniego szefa MON w rządzie II RP. „Podejrzani wprowadzili ich w błąd nie tylko co do zakresu pełnomocnictwa, ale także co do zakresu czynności prawnych, jakie będą podejmowane, składników majątkowych wchodzących w skład masy spadkowej oraz wartości tych składników” – dodała prok. Zimoląg.

Zobacz: Pięć osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji w stolicy. „Znany adwokat, urzędnicy i rodzice jednego z nich

Wszyscy, oprócz Jakuba R., złożyli wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawnia na razie, czy przyznali się do zarzutów. Decyzje prokuratury co do ewentualnych środków zapobiegawczych wobec podejrzanych (czyli np. aresztu) zostaną wkrótce podjęte.

Miasto straciło ponad 60 mln zł., a pokrzywdzeni 27 mln. zł. w sutek przestępczej działalności podejrzanych. Podejrzanym o korupcję grozi do 12 lat więzienia, a pozostałym podejrzanym: do 10 albo do 5 lat więzienia.

Źródła: PAP, tvnwarszawa

2 KOMENTARZE

  1. „Dzika” — tak, ale nie: reprywatyzacja! Wszak mienie nie wraca do prawowitych spadkobierców, lecz jest przejmowane przez kombinatorów. Czyli jest to pseudo-reprywatyzacja!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here