To może być szok na polskich drogach. Ma być zakaz wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki. Gigantyczne korki gwarantowane

Karambol z udziałem samochodu min. Macierewicza

To naprawdę będzie rewolucja. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk oświadczył, że jego resort pracuje nad wprowadzeniem zakazu wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki. To ma być odpowiedź na karambole na autostradzie A1.

Resort aktualnie bada przepisy, jakie obowiązują w Nadrenii-Westfalli.

W tym niemieckim landzie manewr wyprzedzania pomiędzy ciężarówkami nie może trwać dłużej niż 45 sekund, a różnica prędkości pojazdów musi być większa niż 10 km/h. Wyprzedzenia dłuższe niż 45 sekund grozi mandatem w wysokości 100 euro.

Czytaj też: Nowy plan rozwoju transportu zbiorowego powiela grzechy poprzednik

Według przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wymijanie ciężarówki przez ciężarówkę nie rzadko powoduje zagrożenie dla samochodów osobowych. które jako mniejsze narażone są na wypadki. Ponadto takie wyprzedzanie trwa stosunkowo dużo i hamuje płynność ruchu.

Czytaj też: [AKTUALIZACJA] Gigantyczne karambole na A1 pod Piotrkowem. 76 rozbitych aut, 32 rannych [VIDEO I GALERIA ZDJĘĆ]

Transportowcy, oczywiście, odnieśli się negatywnie do tych pomysłów. Bezwzględny zakaz wyprzedzania cieżarówek przez ciężarówki spowoduje, że wszystkie one będa musiały się dostosować do prędkości tej, która jedzie najwolniej. To spowoduje olbrzymie korki.

Źródło: Gazeta Krakowska

11 KOMENTARZE

 1. Wyprzedzanie się ciężarówek na autostradzie trwa często i kilkanaście minut,wyprzedzany tego nie ułatwia,minimum jadą 90 maximum mogą 100.Swietne rozwiązanie problemu.

  • Nie mogą maximum 100 bo kaganiec ogranicza prędkość do 90, chyba że z górki się jedzie. A druga sprawa to raczej powinni się wziąć za osobówki które autostradą jadą 70 km na godzine i stwarzają niebezpieczeństwo, a dodatkowo hamują ruch.

 2. Limit czasu 45s na wyprzedzenie to dobre rozwiązanie. Nieraz takie dwa słonie jadą dobre parę kilometrów obok siebie, jeden 90 km/h, drugi 90.1 km/h…

 3. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość np 1minutowego przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Współczesne ciężarówki mają wystarczająco dużo mocy by taki manewr zrobić szybko i bezpiecznie, a karanie kierowców na podstawie tachometrów za minimalne przekroczenia prędkości powodują właśnie takie niebezpieczne sytuacje.
  KS

 4. a nie można było od początku projektować autostrad i ekspresówek z trzecim pasem dla ciężarówek, jak to jest w wielu krajach???

 5. Ten zakaz wyprzedzania dla ciężarówek dotyczyć ma tylko autostrad i ekspresówek czy również zwykłych dróg mających po jednym pasie w każdą stronę? Bo jeśli to drugie, to masakra. Wtedy tiry będą jeździć gęsiego czasem po kilkanaście sztuk jeden za drugim. Jeśli jakaś osobówka rozpocznie wyprzedzanie i w jego trakcie nadjedzie coś z naprzeciwka może nie mieć gdzie uciec.

 6. Ale jak sie wam spieszy to gaz w podłogę i nie lukacie co przrd wami.
  Faktycznie jest to wkurwiajace, ale wystarczy wstawić odpowiednich momentach zakaz wyprzedzania dla Duzego i po klopocie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here