Wydali 80 mln zł. a Cyganie jak nie pracowali tak nie pracują. Platforma Obywatelska kochała mniejszości, na które można było wydawać nasze pieniądze

Cyganie na wrocławskim koczowisku w 2014 roku. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Platforma Obywatelska za swoich rządów wydała ponad 80 mln złotych z funduszy pochodzących z kasy Unii Europejskiej na programy związane ze społecznością cygańską. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli inwestycje nie wpłynęły na dramatyczną, 70-procentową stopę bezrobocia wśród społeczności – czytamy w „Gazecie Polskiej”.

Ponad 80 mln zł. wydanych na 16 tys. Romów, ot wychodzi po 5 tys. zł na głowę a skutki opłakane. Tak w skrócie wyglądała mizerna polityka i ogromna rozrzutność PO w stosunku do Cyganów żyjących w Polsce. Na Puławach przeznaczono 2 mln zł. na 90 osób w ramach programu aktywności lokalnej dla Romów. Efekt był taki, że przez 7 lat funkcjonowania projektu żaden z przedstawicieli tej społeczności nie podjął pracy.

Z ponad 80 mln zł. około 25 mln trafiło do rozmaitych związków i organizacji cygańskich, a więc de facto bezpośrednio do rąk działaczy romskich. Dla przykładu Radomskie Stowarzyszenie Romów „Romano Waśt” otrzymało prawie 7 mln na projekt „Romano Kher – Cygański Dom – kultura i edukacja”, dotowano go jeszcze później dwukrotnie, w sumie otrzymali dodatkowo ponad 1,5 mln zł.

Na łopatki rozkłada program przeprowadzony przez Związek Romów Polskich „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”. Ten pomysł w sumie pochłonął ponad 2,4 mln zł. „GP” przypomina, że np. w Wielkopolsce „prawie 70 proc. – innowacyjnych Romów – w wieku od 16-29 lat jest analfabetami”.

Zobacz: Zamiast NFZ będzie Państwowy Fundusz Celowy. Lepiej oddajcie ludziom ich pieniądze a sami się wyleczą

Pieniądze były też przeznaczane na poprawę wizerunku tej barwnej społeczności. Tutaj znów pojawia się Radomskie Stowarzyszenie Romów „Romano Waśt” tym razem z projektem – „Romowie wśród innych – popularyzowanie pozytywnego wizerunku Romów w Radomiu”, ten pomysł kosztował 400 tys. zł. Taką samą kwotę roztrwoniono na „Szkolenia i staże zawodowe drogą do przyszłej kariery zawodowej Romów z Krakowa” i „Promocję integracji społecznej i zawodowej Romów z Radomia”.

13 KOMENTARZE

 1. Oglądałem kiedyś reportaż o cyganach gdzie sami stwierdzili że praca sama w sobie jest hańbiąca, nie zamierzają pracować i deklarują nie będą pracować w przyszłości bo wolą kraść i żebrać. Dodatkowo polskie państwo daje duże pieniądze na ich pomoc i asymilacje w społeczeństwie (czy skądś to znamy?).

 2. Uważam że to spektakularny sukces urzędników i ludzi piszących i wprowadzających te programy.
  Jeżeli program nazywa się „innowacyjni Romowie na rynku pracy”to na pewno w całości jest dopasowany do cygańskiej kultury i zwyczajów. Są to wolnościowe obyczaje „nic nierobienia”- i właśnie o taką innowacyjność zapewne chodziło twórcą tych programów. Bo powiedzcie sami, jaką innowacyjnością na rynku pracy byłby normalnie pracujący Rom ? Czy następny „robal” na rynku pracy tworzy jakąś innowacyjność, czy wprowadza jakąś nową „jakość”?

 3. Pieniądze w moim przekonaniu wcale nie poszły na ten program.On był z góry skazany na niepowodzenie a w ogóle na czym miałby polegać?
  Pieniądze poszły sobie tam gdzie zawsze.

 4. Ja znam takich co by chcieli pracowac tylko kto ich zatrudni a po drugie poco jak opieka da im wszystko wegiel zasilki 500 plus nie jeden Polak nie ma takiej mozliwosci

 5. Hitler by po prostu zainwestował te pieniądze w lepszy gas i lepsze piece .
  Ale na poważnie . To prawda hańbą jest pobudzić się pracą.

 6. A ja sam gdzies kolo 1980 roku kupilem od Cygana patelnie pod Sezamem w Warszawie. Oni je kiedys robili. I byla to przez lata najlepsza patelnia w domu!
  Dolary i bony tez od Cyganow kupowalem, bo mieli najtaniej i nie podrabiane.
  Nie wszyscy byli kiedys zdemoralizowani „wspomaganiem” , cos pozytecznego potrafili robic. Wrozeniem zajmuja sie teraz Polacy, o Cyganach jakos nie slychac. Tylko zlodziejstwo im zostalo do roboty w dzisiejszych czasach.

 7. Można też na Cyganów spojrzeć z innego punktu widzenia. Że nie dają się zniewolić. Cygan jak już pójdzie do pracy to napewno nie w Polsce za 1500 zł. Widziałem pracujących Cyganów z PL za granicą (choć trzeba przyznać że jednak tak grupa bryluje w korzystaniu z systemów socjalnych). Polscy Cygani w swojej większości są bardzo biedni jak kraj. W Polsce Cyganie zajmowali się powszechnie do lat 50-tych (z tego co tu w komentach napisane to i jeszce póżniej )rzemiosłem metalowym i ludzie bardzo chętnie kupowali ich wyroby bo był dobre. Natomiast widziałem w Europie Zachodniej Cyganów zachodnich to zupełnie inaczej wygląda. Oni zamienili tabory końskie na wielkie przyczepy kempingowe i wielkie samochody terenowe (obowiązkowo z wymyślnymi alufelgami), zajeżdzają całą grupą na camping , rozkładali warsztaciki, szlifierki, kowadła, i siedzieli tak w miasteczku około 2 tygodni , sprzedawali na głównej ulicy noże i potem dalej w drogę. Oczywiście dzięki licznemu potomstwu to mają spore sumy socjalne w krajach zachodnich. W każdym razie Cyganie zachodni sprawiają przynajmniej wizualnie wrażenie zamożnej grupy. U nas to wiadomo głównie bida z nędzą.

 8. Pamiętajcie że Polacy też kradną i gorsze rzeczy robią np zabijają i gwalca własne dzieci a Cygan tak nie robi Cygan by wolał coś ukraść niż zabić lub zgwalcic własne dziecko w Polacy nie którzy też nie pracujecie i bez do nimi ja nie którzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here