Wenezuela na skraju gospodarczej przepaści. Władze muszą sprzedać rezerwy złota. Komunistyczny prezydent zrujnował kraj

fot. Wikipedia

Komunistyczne rządy, coraz większe zadłużenie, krytyczna sytuacja żywnościowa w kraju zmusza władze Wenezueli do podjęcia radykalnych kroków. Rezerwy walutowe nieustannie się kurczą i władze będą zmuszone do sprzedaży złota.

Bank Centralny Wenezueli opublikował raport, z którego wynika, że rezerwy walutowe tego kraju skurczyły się do 10,5 mld dolarów, co jest najniższym poziomem od czerwca 2002 roku, kiedy to były one rekordowo małe.

Oficjalne rezerwy złota Wenezueli wynoszą 187,5 ton o wartości około 7,5 mld dolarów. Z porównania powyższych danych wynika, że odsetek rezerw przechowywanych w złocie wynosi blisko 75% w relacji do walutowych. Porównywalną skalę notują jedynie USA, gdzie rezerwy złota wynoszą 73,8 procent.

Zobacz też: Rosja i Niemcy coraz szybciej wypełniają swoje skarbce złotem. Polska zadrukowanym papierem. Kiedy przyjdzie kryzys będziemy mieli czym palić w kominkach

Złoto już raz ratowało płynność finansową socjalistycznych władz – przed kilkunastoma miesiącami, na początku ubiegłego roku. Obecnie rząd w Caracas musi uregulować zobowiązania w wysokości 7,2 mld dolarów, co nie będzie możliwe bez kolejnej sprzedaży.

Rezerwy złota Wenezueli. / Źródło: Bankier
Rezerwy złota Wenezueli. / Źródło: Bankier

Sytuacja w Wenezueli, którą już wielokrotnie opisywaliśmy, jest tragiczna. Skrajnie socjalistyczne rządy doprowadziły do tego, że w kraju brakuje podstawowych produktów, które władze częściowo importują z zagranicy. To jednak nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania ludności, co doprowadza do licznych przemytów.

Ogromna ma być także inflacja, która w tym roku wyniesie 1660 procent, a w przyszłym 2880 procent. To oznacza, że siła nabywcza pieniądze tragicznie spada.

Według ostatnich badań Katolickiego Uniwersytetu  im. Andrésa Bello i Uniwersytetu im. Simona Bolivara 93 proc. Wenezuelczyków nie ma pieniędzy na pokrycie podstawowych potrzeb żywnościowych. Natomiast aż 75 proc. Wenezuelczyków w ciągu 2016 r. schudło średnio po 8,7 kg. Z powodu skrajnie socjalistycznych rządów Nicolasa Maduro w kraju, który ma najwięcej złóż ropy naftowej w obu Amerykach, brakuje wszystkie, bo wszystko zostało znacjonalizowane.

Czytaj więcej: Socjalizm kwitnie w Wenezueli. Zamieszki, przestępczość i głód. 75 proc. Wenezuelczyków schudło średnio 9 kg w ciągu roku

Sytuacja była już na tyle zła, że wenezuelscy biskupi apelowali o pomoc do swoich zwierzchników dla ludności cywilnej. Jak twierdzą tak tragicznego stanu państwa jeszcze nie widzieli, obywatele zmuszeni są szukać żywności po śmietnikach, a starsi umierają z głodu na ulicy.

Czytaj też: Dramat w Wenezueli. „Ludzie szukają jedzenia po śmietnikach, a starzy umierają z głodu”. Tak kończą się komunistyczne rządy

Źródło: bankier.pl/wolnosc24.pl

6 KOMENTARZE

 1. Myślę że nie tylko o komunizm czy socjalizm tu chodzi. Ten kraj ma z tego co się orientuję, bardzo duże zasoby ropy. Resztę sobie dopowiedzcie.

 2. Polacy tak samo jak Wenezuelczycy wyznają religię komunizmu/ socjalizmu , tyle że międzynarodowa finansjera jeszcze pożycza na eksperymenty Kaczyńskiego , pogrążajac nas coraz bardziej . Co dalej scenariusz grecki , wenezuelski ?

 3. Natomiast aż 75 proc. Wenezuelczyków w ciągu 2016 r. schudło średnio po 8,7 kg

  typowe brednie propagandy mosadu i cia

  jakbym czytal o polsce w stanie wojennym
  prawda jest taka ze cala ziemia zdatna do uprawy lezy odlogiem w latyfundiach nielicznych rodzin

  ludzie szturmuja graniczne przejscia by kupowac zywnosc za granica w celach spekulacyjnych

  widac tak jak polska tym krajem zainteresowal sie jakis lichwiarz soros i robi ludnosci papke z mozgu

  beda mieli sie tak dobrze ze
  az im sie zrobi niedobrze
  po przejeciu przez ichnich ubekow i sprzedazy zloz naftowych

 4. Przynajmniej mają jakieś rezerwy złota. Panie wicepremierze- ministrze Morawiecki czy Polska w razie czego ma jakieś rezerwy złota i gdzie one są ?Czy dysponujemy tylko tracącą na wartości papierową makulaturą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here