Profesor Chodakiewicz zdradza kolejne sekrety szyitów

Profesor Marek Chodakiewicz (fot Jan Bodakowski)

W swoim najnowszym artykule („Imam i Piątacy”) opublikowanym na stronie „Tygodnika Solidarność” przybliżył czytelnikom kolejne tajemnice szyitów (drugiego do do wielkości odłamu muzułmanów, najliczniej obecnego w Iranie).

Według profesora Chodakiewicza przez wieki „normą było prześladowanie albo przynajmniej upośledzenie szyitów w świecie islamskim. Po śmierci Aliego orientacja sunnicka zwyciężyła, stała się większościową. Jednak w nieoczekiwany sposób władzę nad kalifatem przejęli świeżo przekabaceni na islam politeiści, do niedawna zaprzysiężeni wrogowie Mahometa – dynastia Umajadów. Opozycja objawiała się rewoltami i nieudolnym wystąpieniem szyitów”.

Zwolennicy wnuka proroka Alego zostali przez Umajadów wycięci w czasie rzezi pod Karbalą, w 680 roku. Rocznica tego wydarzenia jest do dziś w krwawych misteriach obchodzona przez szyitów. „Każdy szyita przeżywa tę tragedię stale, jako część swego doświadczenia religijnego.”

Prześladowani szyici w myśl „doktryny otumaniania, w której muzułmanin w samoobronie może dezinformować wrogów na temat swojej wiary” żyli pośród sunnitów w ukryciu.

Konspiracja doprowadziła jednak szyitów do licznych podziałów „i powstawania nowych sekt i orientacji. Każda miała swego imama (…). Imamowie tworzyli odrębne szkoły koraniczne i prawne. Ich studenci czasami tworzyli własne szkoły powielające nauki oryginalnych imamów albo uzupełniające je bądź zmieniające”.

„Każda z orientacji naturalnie upiera się, że wykreowany przez nią na przyszłego mahdiego imam jest jedynym słusznym i ostatecznym. I stąd od piątego imama zaczynają być kłopoty z numeracją tych oryginalnych przywódców religijnych, bowiem ich wyznawcy uważali konkurencję za uzurpatorów”.

A podziały religijne w łonie islamu są konsekwencją dzisiejszych konfliktów między muzułmanami np. w Syrii.

Jan Bodakowski

Informacje o islamie przybliżane przez profesora Chodakiewicza opisywaliśmy w
Profesor Chodakiewicz zdradza tajemnice szyitów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here