W naszym godle może pojawić się krzyż! Flaga zmieni kolory. Ustawa dotycząca symboli narodowych będzie gotowa za rok

źródło: flagi-niebieski.pl

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości ma zostać przygotowana ustawa o godle, barwach i hymnie RP – informuje „Rzeczpospolita”. Jej twórcą będzie ministerstwo kultury i Komisja Heraldyczna działająca przy MSWiA. Orzeł ma mieć koronę z krzyżem, a flaga będzie miała inne odcienie.

„Z uwagi na wczesny etap nie zostały jeszcze opracowane założenia ani projekt nowelizacji. Natomiast wskazane zostały obszary, w których ustawa wymaga zmiany. Należą do nich m.in. załączniki, które obecnie nie spełniają wymogów współczesnych metod graficznych” – wyjaśnia ministerstwo.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort chce poprawić pewne nieścisłości w aktualnej ustawie. Zmienić ma się kolor naszej flagi, od strony technicznej – liczbowe współrzędne w tzw. przestrzeni barw CIELUV. Te dane zostały ustalone za PRL. Zgodnie z ich odwzorowaniem, nasza flaga wcale nie jest biało-czerwona! Biel ma kolor jasno szary, a czerwień ma odcień buraczkowy. Najprawdopodobniej w tym punkcie wrócimy do tradycji międzywojennej, a na naszej fladze zobaczymy karmazyn i cynober.

„Dzieje się tak, bo barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Te same wartości na innej tkaninie przyniosą odrębny efekt” – mówi grafik Andrzej Ludwik Włoszczyński, który od lat w ramach projektu OrliDom.pl zajmuje się problematyką symboli narodowych.

Zmiany w ustawie będą dotyczyć też godła. „Obowiązującym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. W dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić” – mówi Włoszczyński. Teraz nasz Orzeł ma być narysowany za pomocą techniki graficznej obróbki wektorowej.

Z naszego godła mają zniknąć półcienie, heraldycy proponują też dodanie do jego korony krzyża, ale wśród urzędników istnieje obawa, że może to doprowadzić do ostrej dyskusji politycznej.

Źródło: rp.pl

44 KOMENTARZE

  • nikt chyba nie wie co oznacza krzyż na kornie w godle jest to symbol heraldyczny nie związany z religią i oznacza że nad królem lub państwem nie ma już żadni władzy co naiwyrzej bóg i nikt nie będzie mówił nardowi co ma robić taki krzyż znajdował się na godle 1919r i w godle polskiego żołdu na uchoćtwie

 1. My, Naród, też proponujemy dodanie do jego korony krzyża a wszelkie dyskusje polityczne z PO i tym podobnym plugastwem mamy w głębokim poważaniu.
  Jako hymn ma być przywrócona Bogurodzica zamiast tej aktualnej masońskiej przyśpiewki.
  Koniec, kropka.

 2. Najlepiej glage w ksztalcie krzyza zrobic i chleb obowiazkowo w ksztalcie krzyza w piekarniach ! Normalnie pisiorom odbija na maksa!

   • krzyż protestancki nie jest prawdziwy … Hmmm to ciekawe co powiesz o tym krzyżu katolickim który pochodzi od chrześcijan od ludzi wierzących w boga , a nie od śmiesznych katoli

   • tak do pana marka czy wie pan że protestanci to też chrześcijanie wierzący w Chrystusa różnią się obrządkiem i niektórymi dogmatami ale to nadal chrześcijanie

 3. A czasem nie chcą też jakoś domontować do orła Trizuba ? Tak mi się coś obiło o uszy , przecież ciągle roją o , nowym państwie na tych terenach . Jako że ten Ukraiński ,, widelec ” żywo wygląda na Chazarską ,, Tamgę ” byłoby jak znalazł .

 4. Tak flage zmiencie na sraczko buraczki krzyz jak to krzyz symbol religijny ale czy napewno kazdego polaka dotyczy noi najlepiej na koniec niech wprowadza jezyk mudzahedinski bo po co po polskiemu i kurffa na srodku flagi zdjecie torunskiego oligarchy koscielnego.

 5. Tak oto mamy spojrzenie na przekrój ludu zamieszkującego w granicach Rzeczypospolitej. Skutecznie podzielonego i nienawidzącego się nawzajem. Nawet symbole narodowe są w stanie wywołać takie instynkty, że krew tryśnie. A niech tam sobie będzie krzyż na koronie. Smutna prawda: zdejmij Polakowi kaganiec, a sam się zagryzie. Tylko drugi Stalin lub Hitler jest w stanie nas zjednoczyć, a że przy okazji zginie milion czy pięć tego głupiego plemienia to tym lepiej, może na jakiś czas zajmą się lizaniem ran i będzie spokój, może nawet zgoda zapanuje.

  • Prawdziwe. I porazajaco smutne. Mowia, ze w Polsce, w granicach jednego panstwa zyja dwa narody. Jeden, gleboko patriotyczny, zawsze honorowy i pierwszy do obrony historycznych swietosci a drugi zdrajca i prosty, czesto motywowany finansowo, wyslugiwacz niezliczonych naszych najezdzcow i zaborcow. Nie mieszkam w Kraju od ponad 30 lat i z dystansu czasowego i emocjonalnego widze to coraz wyrazniej. A jednak strasznie boli…

   • Jeden z przyjaciół Adolfa Bocheńskiego, francuz, członek Kawalerów Maltańskich, powiedział mu w 1941 r: „Wy Polacy potraficie za swój kraj pięknie umierać, ale nie umiecie dla niego żyć” Bardzo pouczające stwierdzenie, ale kto je dzisiaj zna(pamięta) i kogo ono dzisiaj obchodzi. Dlaczego ja mam tak skurwiałych pobratymców?!

   • Nie masz prawa nas oceniać, jak na tak długo opuściłeś ojczyznę. Może wiesz coś o PRL z którego uciekłeś ale guzik wiesz o dzisiejszej RP. Swoją wiedzę wyciagasz z tego co przeczytasz w internecie a zapewniam Cię że rzeczywistość tu wygląda zgoła inaczej niż prubują ją przedstawiać opłacone trolle z jednej czy drugiej partii.
    Ci twoi „patrioci” broniący swoich pseudo-wartości, to najczęściej ludzie którzy by podpalili świat tylko po to by udowodnić swoje oddanie jakiejś idei. Sęk w tym że to nie tylko ich świat i nie tylko ich kraj i nie każdy ma ochotę umierać za ich chorą dumę. A nie zamierzają nikogo pytać o zdanie. Łatwo jest ginąć za kraj, trudniej go budować dzień po dniu, zapewniać byt rodzinie i rodakom. Tak, tu są dwie nacje, tylko że ta która patriotyzmem gębę wyciera, to właśnie ta roszczeniowa i sprzedajna. Bóg na standardach a chytrość w oczach i pogardą dla innych. No ale przecież Bóg jest z nimi, więc na pewno mają rację, nie? Ten drugi lud pragnie pokoju, spokoju i wolności, by nikt im nie utrudniał życia, pracy i rozwoju. Ale „patrioci” nie mogą patrzeć na wolność i swobodę innych. Masz być taki jak oni, a jak nie jesteś to nie jesteś patriotą i Polakiem.
    Sorry, ale ja inaczej odbieram polskość i patriotyzm. Tylko że my od lat idziemu na kompromisy, a dla nich to tylko wstęp do następnego kroku i dalszego przesuwania granicy co wolno i trzeba a co nie.

 6. ja bym jebnął jako hymn Warszawiankę, a flagę zlikwidował, szkoda materiału ..chyba że władzę wg art.4 Konstytucji RP przejmie Naród i zacznie rządzić bezpośrednio..

 7. a ja bym wprowadził pawia a nie orła 🙂 przeto na monetach piasowskich nie orzeł a właśnie paw jest uwidoczniony jako królewski ptak

 8. Krzyż ma być jak w prawdziwej koronie suwerennego państwa, a nie jak w sowieckim lennie. Gwiazdki masońskie też powinny zniknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here