Niemożliwe! Trump robi, co obiecał! Zobacz o ile zmniejszył amerykański dług w ciągu dwóch miesięcy. To jedna piąta PKB Polski!

Sto miliardów dolarów. Właśnie o tyle obniżył amerykańskie zadłużenie w ciągu zaledwie 2 miesięcy nowy prezydent Donald Trump. I zrobił to na budżecie Obamy, zanim zdążył wprowadzić swoje ustawodawstwo.

Dla porównania w ciągu dwóch miesięcy od startu swojej prezydentury Barack Obama… zadłużył Amerykę na dodatkowe 400 miliardów dolarów. Grubo przed najbardziej kluczowymi lewackimi „reformami” a właściwie demolkami, takimi jak Obamacare, które doprowadziły do prawdziwej lawiny zadłużenia za jego kadencji.

Pół procenta zadłużenia w dwa miesiące

Jaką część amerykańskiego długu stanowi te 100 miliardów dolarów? Zaledwie 0,5 proc. Ale to oznacza, że bez specjalnych wysiłków możliwe jest oddłużanie Ameryki w tempie 3 proc. rocznie. Przez kadencję daje to 12 proc. A przez dwie – 24 proc. czyli prawie o jedną czwartą. Jeżeli dołożyć do tego idące w setki miliardów dolarów zapowiadane cięcia budżetowe, to może się okazać, że prezydent Trump dokona tego, na czym poległ Ronald Reagan, czyli w dużej części faktycznie oddłuży Stany Zjednoczone!

Wyzwanie dla UE

Przykład cichych działań Donalda Trumpa dążących do oddłużenia swoich obywateli to także kolejne wyzwanie dla lewackich polityków z krajów Unii Europejskich w tym Polski. Okazuje się bowiem, że można zacząć likwidować dług nie tylko w teorii, ale także w praktyce. W dodatku w całkiem szybkim tempie. I można się spodziewać, że oddłużenie także w praktyce przyniesie to co ma dać w teorii czyli wzrost ogólnego dobrobytu poprzez zmniejszenie państwowego marnotrawstwa oraz zysków doczepionych do państwa banksterów.

100 miliardów dolarów to nieco mniej niż jedna piąta polskiego PKB. Oznacza to, że w takim tempie Polskę Trump oddłużyłby w… niecały rok!

Lewak kontra biznesmen

Oto jak zmniejszał zadłużenie podczas dwóch pierwszych miesięcy swojej prezydentury Donald Trump:


Oto jak zadłużał Amerykę przez pierwsze dwa miesiące swojej prezydentury Barack Obama:

Źródło: http://www.thegatewaypundit.com

38 KOMENTARZE

   • To co się w takim razie zmieniło od 2009 roku, że wtedy w okresie styczeń-kwiecień dług rósł a teraz spada?

 1. Autor błądzi. Spadek zadłużenia USA odnosi do wielkości polskiego PKB, wyciąga wnioski że Prezydent USA spłacił by długi Polski w rok ale czym? Napisał jak te 100 miliardów ma się do polskiego PKB, zapomniał napisać jak ta proporcja wygląda do PKB USA. Proszę pisać o faktach, wnioski każdy wyciągnie sobie sam. Bez propagandy.

  • To chyba każdy inteligentny człowiek powinien sobie samemu dopowiedzieć. Obiektywnie trzeba pochwalić Donalda za dobry trend.

  • tez uwazam, ze komentarz dotyczacy polski jest niepotrzebny, ale z drugiej strony pokazuje skale oddluzenia samych stanow zjednoczonych, to sa ogromne kwoty

  • Zabrać burmistrzom starosta posłom sędzia prezesom wszystkie nagrody dodatki itd pensje uciąć o 50 % 5-6 lat i Polska bedzie rajem

   • Zabrać wszystkie premie w budżetówce do czasu zlikwidowania deficytu budżetowego. Wszystkie premie w spółkach skarbu państwa, wszędzie gdzie są państwowe pieniądze.

 2. Tak jak przedmówcy napisali – nie oddłużyłby Polski w niecały rok. Matematyka na poziomie elementarnym się kłania – polecam przypomnieć sobie proporcje.

 3. Dług długiem, ale to nie rozwiązuje prawdziwych problemów US.
  Toalety na uniwersytetach nadal nie wszędzie są podpisane „self identified man” i „self identified woman”, no i homofobiczny brak toalet dla tych, którzy nie wiedzą co wybrać.

 4. Zapewne można obniżyć koszty zadłużenia likwidując rozdawnictwo tak jak robi to Trump. 1. dostęp do służby zdrowia tylko dla tych co płacą składki. 2. Zasiłki w bardzo ograniczonym zakresie. 3. Masz kredyt nie spłacasz trzech rat idziesz pod „młotek”

 5. Do redakcji: poprawcie proponuję, że to takie porównanie humorystyczne, pokazujące wyłącznie proporcje wielkości długów Polski i USA bez uwzględniania innych warunków.

 6. Ale wypociny dziennikarzyna pisał chyba swój pierwszy artykuł brawo w następnym artykule dowiemy sie ze Polska pożycza kasę USA

 7. Hehe zabrał ludziom ubezpieczenia społeczne i dodatki do leczenia!!!! kto jest chory i nie ma pieniedzy ma zdychać!!!!!

  • o popatrz to tak jak w każdym innym kraju w którym są przymusowe ubezpieczenia i państwowe lecznictwo, w Polsce też jak nie masz kasy to zdychasz bo nie stać cie na prywatne, a w panstwowej zdychasz w kolejce, tam mają większe szanse na przezycie, bo przynajmniej zaoszczędza na niewydawaniu na państwowe, więc bardziej ich będzie stać na prywatne niz Polaków

   • za te 400zł miesięcznie rocznie uskładasz 5000zł. Doba na intensywnej bez specjalistycznych badań. Zwykle 2-3 tygodnie pobytu. Składka jest śmiesznie mała w stosunku do tego co za nią dostajemy. Cud, ze medycyna w Polsce jest na tak wysokim poziomie. Wszyscy narzekają na naszą ochronę ale moim zdaniem tak doić lekarzy, personel, szpitale etc. a przy tym utrzymywać poziom zbliżony raczej do zachodu ,to chyba żaden kraj nie potrafi.

 8. No bo on robi to co mówi, a nie jak reszta polityków, pierniczy obiecując lemingom, a jak zostaną wybrani to pocałujta się w doopę :). On do swojego się dorobił i potrafi działać finansowo, a reszta co?? tylko chapać jak najwięcej dla siebie, a nie to żeby Państwu się przydać i ludziom.

 9. Po pierwsze, w 2009, gdy Obama obejmował władzę, był właśnie szczytowy okres najgorszego kryzysu finansowego od 1929 r., więc dług publiczny rósł gwałtownie. Nb. kryzys ten był wywołany skrajnie neoliberalną polityką gospodarczą prowadzoną przez kolejne rządy od czasów Reagana (w tym, niestety nawet Clintona), gdy całkowicie zlikwidowano jakąkolwiek kontrolę regulatorów państwowych nad tym, co robią instytucje finansowe. Po drugie, w ciągu 2 m-cy nie da się w żaden spektakularny sposób wpłynąć na gospodarkę (jeśli nie liczyć wpływu propagandowego; Trump wpłynął przejściowo pozytywnie na nastroje przedsiębiorców, ze względu na to, że spodziewane są cięcia „socjalu” (w USA i tak żałośnie słabego), co dobrze robi rekinom z Wall Street (a więc umocnił się nieco dolar). Ten efekt powoli mija, bo Wall Street źle reaguje na koncepcje protekcjonistyczne (wojna celna nikomu na zdrowie nie wyjdzie), i teraz dolar zaczyna się powoli osłabiać względem euro.

  • wielki kryzys nieruchomości powstał z uwagi na to, że państwo wtrąciło się w rynek i zachęcało do dawania przez banki kredytów ludziom których nie było na te kredyty w ogóle stać, banki nigdy nie dałyby takim ludziom kredytów, ale że państwo wystapiło w roli gwaranta to rozdawali kredyty komu popadnie, i tak to sie wszystko zaczeło, a nie że neoliberalizm

 10. Nie wiem czy śmiać się czy płakać, kiedy czytam że D. Trump w takim tempie oddłużyłby Polskę w niecały rok. Jakiej wielkości są Stany Zjednoczone a jaki3j wielkości Polska? Jak można porównywać to co zrobił Trump w Stanach do tego co zrobiłby w Polsce? Dla Ameryki te 100mld to i tak nadal kropla w morzu. Jeśli chcielibyśmy porównywać oba kraje to trzeba by było jednocześnie wszystko odpowiednio zredukować i wtedy można stosować porównania.

 11. To jest żenujące.

  Fajnie by było, jakbyście wspomnieli, że początek prezydentury Obamy przypadł na największy kryzys finansowy w historii i początkowe „zadłużanie” było konsekwencją decyzji podjętych przed jego prezydenturą. Poczytajcie o TARP i Paulsonie.

  Identycznie, obecne „oddłużanie” Trumpa jest konsekwencją procesów, które się wydarzyły przed jego prezydenturą i nie mają z nim nic wspólnego.

  Rozumiem takie nagłówki w tabloidach, ale po Was naprawdę oczekiwałem trochę zrozumienia ekonomii, a nie powtarzania bzdur. A szkoda bo takimi tekstami powodujecie, że przestaje się Was traktować poważnie.

 12. Autor, który ze wstydu(?) nawet nie poda swojego nazwiska… bo przecież gdyby pisała to „redakcja” raczej znalazłby się ktoś, kto wyśmieje te wypociny. Brak jakichkolwiek merytorycznych argumentów. Do tego tabelki, które tak naprawdę, w tej formie niczego nie pokazują, wrzucone zupełnie bez sensu, tylko żeby wpis był dłuższy. Aż przykre, że tacy ludzie dopuszczani są do publikowania swoich tekstó.

  Brak jakiejkolwiek wiedzy o ekonomii i finansach. Przy tak ogromnych sumach o jakich mowa w przypadku zadłużenia USA, 100mld jest niczym! Trump niczego jeszcze nie zrobił! Jak ktoś wcześniej zauważył, początek prezydentury Obamy miał miejsce podczas pęknięcia bańki spekulacyjnej i wybuchu kryzysu. W ciągu kilku lat USD z poziomu 4PLN spadło do okolic 2,30PLN? Wystarczy, że USD umacnia się obecnie na najwyższym od 10lat poziomie i już mamy mniejszy dług do spłaty.

  Oczywiście ciemna polska masa będzie się cieszyć bo Obama to „lewak”, w tym czasie pobierając 500+ od rzekomo prawicowego rządu, który w kwestiach gospodarki jest bardziej lewicowy i rozdający niż znienawidzone SLD…

  Inną rzeczą jest język obecny w mediach. Jak ktoś nie jest rasistą, homofobem itd. to nazywa się go pogardliwie”lewakiem”. Rządy czy partie już nie są lewicowe tylko „lewackie”? Nie wiem czy bardziej kłuje w oczy ten brak szacunku do kogokolwiek, czy zabieranie głosu w sprawach, o których nie ma się pojęcia. Obie rzeczy niestety obecne w powyższym pseudoartykule.

 13. W Holandii ubezpieczenie kosztuje cię 100euro miesięcznie a w drzwiach szpitala wita cię hostessa. Na badanie specjalistyczne czekasz 3 dni. W Holandii ponoć służba zdrowia jest na najwyższym poziomie w Europie. A czy składkę faktycznie maja dużo większa?

 14. Bo krajem powinni rządzić ludzie którzy się dorobili a nie politykierzy na dorobku.
  Przedsiębiorca zna wartość pieniądza w porównaniu do darmozjada który patrzy tylko żeby drugiemu ukraść.

 15. Lewak srewak, prawica lewica. Co za półmózgi posługują się tymi wyśwechtanymi określeniami? Tłumoki nauczcie się że już nie ma podziału na lewicę i prawicę!

 16. Żenująca bylejakość…

  Jesli mam 100, zmniejszam o 3%, potem to co zostało o kolejne 3%, i to co zostało o kolejne 3% i to co zostało o kolejne 3% to w sumie nie zmniejszyłem zadłużenia o 12% (procent składany).

  Po drugie, Ronald Reagan, wcale nie zmniejszył zadłużenia USA, zadłużenie spadło za czasów Clintona (wtedy Republikanie mieli większość w kongresie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here