Pierwszy prywatny lot na księżyc. Możliwy już w przyszłym roku

Elon Musk. / fot. Wikipedia


Zespół europejskich inżynierów, specjalistów od budowy rakiet buduje kapsułę z modułem do lądowania oraz łaziki, które mają być wystrzelone przez rakietę nazwaną Elon Musk’s SpaceX Falcon 9 wraz z prywatnymi pasażerami. To będzie pierwszy prywatny lot na księżyc.

Kapsuła wraz z pozostałą częścią modułu zostanie tak zaprogramowana, żeby wylądować w konkretnym miejscu tj. dolinie Taurus-Littrow, około 3 kilometry od miejsca lądowania Apollo-17. To miejsce zostało dlatego wybrane, ponieważ uczestnicy misji będą chcieli odnaleźć łazik pozostawiony przez Gene Cernana, ostatniego człowieka, który był na księżycu.

Zespól badaczy jest bardzo zainteresowany sprawdzeniem, w jakim stanie będzie ten pojazd, po 4 dekadach. Prywatny lot na księżyc, będzie ponownym pojawieniem się tam człowieka po prawie pół wieku.

Czytaj: Elon Musk – geniusz zielonej energii czy złodziej zielonych? Wziął 4.9 miliarda $ z kieszeni podatników

Miejsce lądowania zostało również dlatego wybrane, ponieważ zdjęcia wykonane przez załogę Apollo-17 wskazują, że tam powierzchnia jest płaska z zaledwie kilkoma kamieniami, a więc dość korzystna do poruszania się łazikami.

Elon Musk, amerykański miliarder pochodzenia południowoafrykańskiego, który jest właścicielem firmy Space X prowadzącej program lotów na księżyc, ostatnio pozyskał do współpracy telekomunikacyjnego giganta firmę Vodafone. Jego ideą jest budowa rakiety o koszcie 100 razy mniejszym niż było to przy poprzednich lotach.

Sam lot na księżyc ma być ważnym, pierwszym krokiem do badania układu słonecznego, powiedział Robert Boehme, szef zespołu inżynierów budujących rakietę. Dalszymi krokami mają być projekty stałego opuszczenia ziemi przez pierwszych ludzi.

Czytaj też: Chiński próbnik poleci na księżyc i wróci na ziemie. Czy nasz satelita zostanie komunistyczną kolonią?

Kapsuła o nazwie Alina ma stać się bazą-stacją na księżycu dla dalszych misji. Ona posiada pomieszczenie do naukowych badań, a łaziki zostały wyposażone w panoramiczne kamery 3D oraz systemy szybkiej łączności z bazą-stacją Alina.

Program Muska lotu na księżyc, nie jest jedynym tego rodzaju. Jednym z jego konkurentów jest program Google Lunar X Prize.

Jednakże program Muska ma przewagę na innymi, ponieważ jest jedynym, który zakłada zbudowanie stałej bazy na księżycu.

Źródło: Drudge Report

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here