Tak partie okradają obywateli! Wzięły grubo ponad miliard złotych z pieniędzy podatników. Zobacz kto zgarnął najwięcej [STATYSTYKI]

fot. kaczoland.pl

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyliczenia ile poszczególne podmioty polityczne otrzymały pieniędzy z budżetu państwa przez ostatnie 13 lat. Partiom politycznym, które przekroczyły 3 procent w wyborach, przysługuje co roku subwencja, dodatkowo dochodzi do tego dotacja, którą pobierają wszystkie podmioty, które przekroczyły 5 procent.

Licząc tylko subwencje i dotacje przez ostatnie 13 lat partie polityczne otrzymały blisko 1.265 miliarda złotych. Do tego trzeba doliczyć diety posłów, środki na utrzymanie biur poselskich itd. Przytoczona kwota jest więc jedynie wierzchołkiem góry kasy, która została zabrana obywatelom i przekazana partiom.

Zobacz także: Berkowicz: Jesteśmy otwarci na współpracę, zachęcamy do niej Kukiz’15. Zapowiada, że Wolność ma przygotowane kilkadziesiąt projektów deregulacyjnych ustaw [WIDEO]

Na subwencje mogą liczyć wszystkie komitety wyborcze zarejestrowane jako partie lub koalicje. W przypadku samodzielnego startu trzeba przekroczyć 3 procent aby dostać subwencje, zaś jeżeli startuje się w koalicji należy uzyskać 6 procent. Ile dokładnie dostają partie? To zależy, od tego ile dostaną głosów w wyborach i na jakie poparcie się to przełoży.

fot. Prt Scr bankier.pl

Największą subwencję otrzymało Prawo i Sprawiedliwość ale niewiele mniej zgarnęła Platforma Obywatelska. Od 2005 roku subwencje z budżetu państwa otrzymało 17 partii politycznych. Wysokie kwoty wpłynęły także do SLD i PSL, nieco mniej zgarnęły jednorazowi „wygrani” wyborów jak Samoobrona, Ruch Palikota i Liga Polskich Rodzin. Najmniej otrzymała natomiast Partia KORWiN.

fot. Prt Scr bankier.pl

W zestawieniu brakuje oczywiście Kukiz’15, który ruszał do wyborów jako komitet wyborczy wyborców, a nie partia, znajdziemy go jednak w kolejnym, w którym zabraknie partii KORWiN.

Miliony złotych trafiają bowiem w formie dotacji podmiotowej do wszystkich partii i komitetów, które przekroczyły próg wyborczy. W ten sposób otrzymały one z pieniędzy wyborców ponad 330 milionów złotych. Wielkość dotacji zależy od liczby mandatów zdobytych w Sejmie i Senacie oraz sumy wydatków poniesionej w trakcie kampanii, nie może ona być jednak wyższa niż kwota podana w sprawozdaniu finansowym kampanii.

Tutaj także największym beneficjentem jest Prawo i Sprawiedliwość, tuż przed Platformą Obywatelską. Najmniej z tego tytułu otrzymała Nowoczesna. Kukiz’15 plasuje się w dolnej części stawki z 2,9 milionami złotych.

fot. Prt Scr bankier.pl

Zestawienie tych dwóch danych sprawia, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska zainkasowały już odpowiednio 398 i 391 milionów złotych. Na kolejnych miejscach są SLD i PSL, których zyski przekraczają 150 i 120 milionów, natomiast nieco mniej zyskały Samoobrona, Ruch Palikota i LPR.

Czytaj więcej: Okrągły Stół czyli wyreżyserowana komedia. Wałęsa był po prostu marionetką bezpieki

Najmniej zaś dostała Nowoczesna, bo tylko nieco ponad milion złotych, wszystko jednak przez to, że źle rozliczyli kampanię wyborczą i Sąd Najwyższy zdecydował o odebraniu im subwencji. Listę zamykają Kukiz’15, który otrzymał do tej pory 2,9 miliona oraz KORWiN z 4,7 miliona.

Źródło: bankier.pl

6 KOMENTARZE

  1. Zenada! A narod nadal bedzie glosowal za darmozjadami pasibrzuchami zlodziejami kolesiami i cala banda oszustow! Haha a ty plebsie zyj i ciesz sie dostales 1.29 podwyzki renty! Normalnie zlota wyspa nie.zielona nawet

  2. Internet wszystko przyjmie. Kłamstwo. Nie wierzcie w te wszystkie afery. Skupcie się na tym co dana partia jaką ustawę wprowadziła, a która nic nie zrobiła.
    Jestem za PiS, bo spełniają przedwyborcze obietnice. Inni zwyczajnie kłamali by ich wybrać.
    jeżeli ktoś uważa, że nie mam racji nich przedstawi konkretne argumenty. Ta partia zła ponieważ…, ta partia dobra ponieważ… Mogę się założyć, że nie będzie nawet jednego, bo tacy anty-pisowscy są „inteligentni”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here