Ukraińscy nacjonaliści połączyli siły. „Przejmiemy władzę już jutro”. Co to oznacza dla Polski?

Ukraina. Manifestanci z portretem Stefana Bandery. Foto: PAP
Ukraina. Manifestanci z portretem Stefana Bandery. Foto: PAP

Kultywująca banderowskie tradycje partia Swoboda, neonazistowski pułk „Azow” i Prawy Sektor podpisały umowę. Razem chcą przejąć władzę na Ukrainie. Dla Polski może to oznaczać zły scenariusz.

Przywódcy tych organizacji: Ołeh Tiahnybok, Andrij Tarasenko i Andrij Biłeckij zawarli porozumienie 16 marca. Analogiczna umowa powstała na poziomie lokalnym w obwodzie rówieńskim. Sensem zbliżenia jest manifest polityczny – „potwierdzający jedność sił nacjonalistycznych”, teraz ukraińscy nacjonaliści będą dążyć do celu razem.

Domagają się zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją, blokady Krymu i ziem zajętych przez separatystów, a na tym terenie chcą nasilenia ukraińskiej „akcji wywiadowczo-dywersyjnej”. Poza tym nawołują do wykluczenia rosyjskiego biznesu na Ukrainie.

W sferze stosunków międzynarodowych chcieliby powołąć sojusz bałtycko-czarnomorski. Są za zbrojeniem kraju – uzyskanie broni jądrowej, prawo posiadania broni dla wszystkich obywateli, stworzenie „zaawansowanej technologicznie zawodowej armii kontraktowej” i „armii rezerwowej” zorganizowanej „na zasadach terytorialnych”.

Lider Swobody Ołeh Tiahnybok zapewniał, że zjednoczeni nacjonaliści przejmą władzę już „jutro”. Jeśli jego huczne zapowiedzi doszłyby do skutku, mogłoby to oznaczać spore kłopoty dla Polski.

Trudno dokładnie ocenić stosunki bilateralne między Warszawą a Kijowem, w sytuacji gdy za naszą wschodnią granicą władzę przejęliby zdeklarowani kultywatorzy banderowskich, nieludzkich zbrodni.

Otwarcie utożsamiają się ze Stepanem Banderą i bandą UPA, tym samym uznając, że symbolem państwa ukraińskiego, są autorzy wołyńskiego ludobójstwa. Chcą stawiać pomniki zbrodniarzom. Wielu nacjonalistów domaga się rewizji obecnych granic. Np. od Polski żądają zwrotu części Podkarpacia i Lubelszczyzny, które uznają za swoje rdzenne ziemie.

Zobacz: Polski ambasador w Kijowie: „Ukraina i Polska powinny myśleć o przyszłości, a kwestia Stepana Bandery to przeszłość”. Polskie przyzwolenie na banderyzm?

Źródło: kresy.pl, wolnosc24

14 KOMENTARZE

 1. Niech już to roszczeniowe nacjonalne lewactwo wypierdala na pardę gejów i tam rości sobie prawo do kutasa w dupie. Jak mnie wkurwiają te głupie bezmózgie ludzie, nic we łbie. Wierzą w te swoje polityczne bóstwa.

 2. Czy jutro ? Tego nie wiem , ale po utracie Krymu i Nowo Rosji z całą pewnością w końcu elementy skrajnie Faszystowskie UPAiny przejmą w końcu władzę . W takiej nędzy jaką im zgotowała ,, korzenna władza ” oligarchów to procedura nie do odwrócenia , tak musi się stać – kwestia tylko kiedy ! Kto to bagatelizuje , lub przemilcza jest nie głupcem , bo takich głupców nie ma , tylko cynicznym draniem . Co to znaczy dla Polski ? Jak zwykle … powtórka Wołynia . Idiotom myślącym że ci obecni są inni niż dziadkowie , warto przypomnieć że wtedy tamci też byli miłymi empatycznymi ludzmi , sąsiadami na których pomoc można było liczyć ” , niektórzy mieli polskie żony … i dzieci wspólne rodziny i wyszło jak zawsze !

  • Dokładnie, choć nie wrzucałbym wszystkich ukropów do jednego wora. Komu zależy na tym, aby ukrainę pogrzebać w bandyckim zbrodniczym kulcie? Odpowiedź jest w tym wykładzie Zebrowskiego

   youtu.be/Z1SsNCHPG4o

  • Szowiniści ukraińscy muszą się skompromitować przy władzy żeby odeszli na śmietnik historii. Nawet pomoc niemiecka im nie pomoże.

  • Oni nie są inni, niż ich dziadkowie i nawet tego nie ukrywają.
   Nastroszeni niczym mocarze świata znowu skaczą z pretensjami do Polaków, tym razem za to, że im…pomagają , niepoprawni w swej naiwności, za to, że w ogóle Polacy są na świecie.
   Z drugiej strony ci, o jakże niedoścignieni w męstwie … zwiewają wielkim hurtem do tych znienawidzonych Lachów przed Putinem, aż dymi za nimi.
   Przeciw niemu to ich zjednoczenie banderowskie, to zwykłe kogucie podskoki!- ale co do nas, to powinniśmy pamiętać, żeby ” nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki ” krwi!

 3. Za „politykę” wobec Ukrainy i Rosji, Kaczyński, Duda, Macierewicz i Waszczykowski powinni być prędko postawieni przed Trybunałem Stanu.

 4. W kwestii formalnej – zwrotu to się może domagać np. Polska – prawobrzeżnej części Ukrainy – czyli czegoś co do niej już kiedyś należało, gdyby jakiś szaleniec na Ukrainie miał mary o lubelszczyźnie, czy podkarpaciu, to mogłoby chodzić o przyłączenie, podbicie lub podarowanie.

 5. A dla czego niby to zły scenariusz dla nas? Oznacza do powrót do dobrych relacji z Rosją (wspólny wróg), ale przede wszystkim oznacza to nieciekawą przyszłość dla Ukrainy…

 6. Dlatego że obecne wektory polityki zagranicznej nie zostaną przez tych ludzi zmienione , najwyżej dalej będą przemilczać fakty . Zamiast jednego wroga będzie – dwóch , w tym jeden przez granice , z 5 kolumną w środku i nadreprezentacją we władzach , [ Kuchciński , Siemoniak , ONYSZKIEWICZ , Kowal , na pierwszy rzut wyliczę ] Wróg głodny grabieży jak w 1943 lub może bardziej

 7. Co jeszcze musi się wydarzyć na Ukrainie ,żeby nasi rządzący przejrzeli na oczy?!
  Pomniki Polskie na Ukrainie już bezczeszczą. Co dalej? Mordowanie?

 8. POLACY PO BITWIE POD GRUNWALDEM ,SĄ NARODEM PRZEKLĘTYM PRZEZ KOŚCIÓŁ ! ! !
  Ojciec Święty, żyd nie polak Jan Paweł II ,klątwy nie zdjął ! ! ! Watykan to WRÓG polaków ! ! !
  46.Lechia,-3 tys.lat historii Polski.cz.1/3.Spiskowa Historia Polski.https://www.youtube.com/watch?v=4Hq05Kvij3w&list=PLMljuBdUhXvsRJ-QD2ME1HHg7H7gaJ7fU
  AKOWCY strzelali do ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH którzy szli powstaniu na pomoc ! ! !
  KOPERNIK był satanistą .
  W roku 2020 szatan zostanie zniszczony do czwartego pokolenia .Polacy ocaleją ! ! ! ! BÓG ,HONOR, OJCZYZNA
  ISTAMBUŁ – to po prostu po polsku -IS TAM BUŁ – Jezus tam był . NOE , ADAM i EWA – byli polakami .Polska od Atlantyku po Ocean Spokojny .
  11.7/9 Narodowe Siły Zbrojne, fenomen polski: NARODOWCY, Żołnierze Niezłomni – NSZ WW 2https://www.youtube.com/watch?v=6oKx6tlM3ns&list=PLsl9qhb8vVlJ0iiU9p0OIjr_cEK3ECDb0&index=92
  HISTORYCY POLSCY TO OSZUŚCI . W POLSCE BYŁO NAJPIERW PRAWOSŁAWIE ! ! ! ! !
  JEZUS CHRYSTUS NIGDY NIE BYŁ W PALESTYNIE ! ! ! !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here