Grupa Wyszehradzka w Warszawie. „Razem przeciwko relokacji uchodźców”

Wiktor Orban i Beata Szydło. fot. PAP/Radek Pietruszka

„Grupa Wyszehradzka, również Polska, nigdy nie zgodzą się na szantaż i nie zgodzą się na dyktowanie warunków. Grupa Wyszehradzka i Polska na pewno nie ulegnie takim dyktatom” – zapowiedziała Premier Beata Szydło na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wtorkowe spotkanie szefów rządów miało być testem na jedność poglądów. Po próbie jaką był wybór Donalda Tuska, niekorzystnym dla rządu PiS, Polska przedstawiała stanowisko zdecydowanego zacieśnienia współpracy.

Tematem, który zdominował dyskusje była dzisiejsza wypowiedź greckiego komisarza unijnego Dimitrisa Awramopoulosa.

Przypomnijmy, pisaliśmy o tym tutaj: 30 tysięcy imigrantów czeka na granicy! Komisarz UE: „Polska musi ich przyjąć bez żadnych wymówek”. Ostra riposta posłanki.

Głos w sprawie zabrał między innymi premier Węgier Victor Orban: „Nie wolno nam się dać zastraszyć. Jako Czwórka Wyszehradzka, musimy wytrwać przy naszym stanowisku”.

„Na Węgrzech dzisiaj wchodzą w życie nowe regulacje, one przede wszystkim służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Unii i nie tylko. Bronimy Węgry, bronimy też te kraje, które są za nami, możemy powiedzieć, że teraz Austriacy i Niemcy mogą spać spokojnie”
– mówił Orban. Jak dodał, nowe regulacje, służą „bezpieczeństwu Europy”.

Równie dużo na temat relokacji uchodźców mówił również premier Czech: „Potwierdziliśmy, że nie zgadzamy się na obowiązkową relokację. Jesteśmy też przeciwko łączeniu debaty o migracji z funduszami europejskimi” – podkreślił Sobotka. Dodał, że fundusze unijne nie mogą być środkiem nacisku na kraje, by zmieniały poglądy na politykę imigracyjną UE.

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej zapowiadane było przez media jako sprawdzian jedności krajów w ramach wspólnego działania w wewnętrznej polityce unijnej. W temacie wypracowania wspólnego stanowiska wypowiedział się m.in. premier Słowacji: „My jako kraje państw Grupy Wyszehradzkiej będziemy działać wspólnie w ramach polityki migracyjnej i czujemy, że nasze stanowisko stało się inspiracją dla innych krajów” – zadeklarował.

Na zakończenie konferencji Beata Szydło przypomniała również wydarzenie odbywające się w tym samym czasie w Warszawie. Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit”. Na wydarzenie zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów Grupy Wyszehradzkiej, start-upów i organizacji pozarządowych.

Premier podkreśliła, że Polska chce, aby innowacje były znakiem rozpoznawczym i marką Grupy Wyszehradzkiej. „To jest dobry znak dla naszego regionu, regionu młodego, dynamicznego, rozwijającego się” – oceniła.

Czytaj również: Oto idolka Morawieckiego. Mariana Mazzucato – zadeklarowana lewicówka. „Wszelkie wynalazki i innowacje wynikają z działania urzędników, a nie wolnego rynku”

źródło: PAP/Wolność24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here