Czy bogaci sa większymi egoistami niż biedni? Przeprowadzony eksperyment dał zaskakujący wynik

fot. wikimedia commons

Trzech intelektualistów: James Andreoni, Nikos Nikiforakis i Jan Stoop napisało pracę pt. „Are the Rich More Selfish than the Poor, or Do They Just Have More Money? A Natural Field Experiment” (Czy bogaci są większymi egoistami niż biedni, czy też po prostu mają więcej pieniędzy). Pracę napisano na podstawie eksperymentu przeprowadzonego w Holandii.

W powszechnym odbiorze bogaci są egoistami, a biedni ludzie, którzy zaznali niedostatku, potrafią nawet podzielić się ostatnią kromką chleba.

Żeby sprawdzić zachowanie obu grup zastosowano bardzo prosty pomysł. Dostarczono w kopertach pieniądze i wysłano je niby przez pomyłkę pod niewłaściwy adres. W kopertach były banknoty o wartości 5 lub 20 euro, lub karty bankomatowe z taką kwotą, z których mogła wypłacić tylko właściwa osoba. W kopercie znajdował się także list od dziadka do wnuczka.

Czytaj też: Bogaci i biedni według wiary i wyznania. Pouczający ranking

Koperty zostały wysłane do 180 bogatych mających przeciętnie majątek 2,5 mln euro i do 180 biednych dysponujących majątkiem poniżej 30 tys. euro. (średni majątek w Holandii to ca. 160 tys. euro)

Wyniki były zaskakujące. Kopery zwróciło 81 proc. bogatych Holendrów i zaledwie 38 proc. biednych.

Czytaj też: Niemcy uciekają z Niemiec. I to ci najbogatsi. Zobacz dokąd i dlaczego

Ten wynik mógłby stać się podstawą do wyciągnięcia wniosku, że bogaci są uczciwsi od biednych. Taki wniosek byłby jednak niesprawiedliwy, ponieważ te drobne sumy mają inną wartość dla bogatych i dla biednych. Przy uwzględnieniu tego czynnika okazało się, że nie ma różnicy pomiędzy bogatymi i biednymi w tej sprawie. Procent uczciwych w obu grupach był podobny

Źródło: Obserwator finansowy.pl

4 KOMENTARZE

  1. Nawet ja bidny Polak gdyby do mnie przez pomyłkę przyszło 20 euro to bym oddał co innego lezace na ulicy no bo komu oddać no ale takiego szczęścia to ja nie mam, prędzej by mi wypadło niż bym znalazł 😀

  2. W dzisiejszych czasach, gdy granice Europy są otwarte, coraz więcej osób decyduje się nie tylko a podróże, ale także na pracę na emigracji. W związku tym często szukamy sposobu szybkiego przesłania pieniędzy z jednego państwa do drugiego. Taką możliwość daje Western Union. Jak można przesłać środki dzięki tej usłudze?
    Western Union to firma o 160-letniej tradycji, oferująca błyskawiczne przekazy pieniężne w ok 510 tysiącach placówek w ponad 200 krajach świata. Dzięki tej firmie ludzie na całym świecie mogą codziennie wysyłać i odbierać pieniądze.

    źródło: http://www.comperia.pl/artykuly/o_kontach_osobistych/26846-jak-wyslac-pieniadze-przez-western-union.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here