Dwa lwy pożarły aż 35 ludzi w 9 miesięcy! Powód był prozaiczny. Naukowcy wyjaśnili zagadkę

źródło: The Field Museum

Dwa kenijskie lwy zjadły pod koniec XIX aż 35 osób. Przez dziesięciolecia naukowcy głowili się dlaczego tak się stało. Z reguły dzikie koty bardzo rzadko atakują ludzi. Jak podał tygodnik „Sience”, naukowcy zbadali zęby obu osobników i doszli do wniosku, że zwierzęta zmieniły menu przez próchnicę. 

W 1898 roku dwa lwy siały w Kenii spustoszenie. W zaledwie dziewięć miesięcy zabiły 35 osób. Tubylców z opresji uratował brytyjski pułkownik John Patterson, który zastrzelił ludożercze zwierzęta.

Dzikie koty zwykle polują na antylopy, bawoły, żyrafy czy zebry. Tym dwóm osobnikom posmakowało ludzkie mięso. Naukowcy doszli do wniosku, że powód tej tragedii był prozaiczny. Dwaj uczeni są pewni, że zwierzęta były zmuszone jeść ludzkie szczątki ponieważ miały próchnicę zębów.

Według początkowej wersji lwy miały być zdesperowane z powodu klęski głodu i suszy jaka w tamtym czasie nawiedziła Afrykę.

Nie wszyscy naukowcy przyjęli w ciemno tę tezę. Dwóch z nich postanowiło zbadać zęby lwów kenijskich i jednego z Zambii, który również atakował ludzi. Szczątki zwierząt znajdują się w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Porównano je do uzębienia kotów, które wybierały standardowe nawyki żywieniowe. Okazało się, że ludojady miały próchnicę zębów, przez co musiały wybierać bardziej miękkie pokarmy.

Zobacz: Piłkarz podczas treningu skończył w paszczy krokodyla. Tragedia w Mozambiku

Źródło: tvp.info.pl

1 KOMENTARZ

  1. Bardziej zagadkowe jest to, dlaczego wielkie drapieżniki lądowe, zdają się ludzi… unikać! Przecież jesteśmy znacznie łatwiejsi do upolowania, niż jakiekolwiek antylopowate. Oczywiście ktoś mógłby podnieś taką kwestię, że gazele nie mają broni palnej, no i w ogóle nie są zdolne do zemsty. Ale skąd jakiś tygrys ma nie z tego ni z owego wiedzę, że zjadanie ludzi może sprowadzi na niego kłopoty? No skąd?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here