Krwawe protesty w komunistycznej Wenezueli. Tak upada piękny kraj: skrajna bieda, masowe manifestacje i ofiary śmiertelne

Protest w Wenezueli. / fot. Facebook

Do trzech wzrosła liczba osób zabitych w środowych demonstracjach w Wenezueli, podczas których protestowano przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro. Domagano się między innymi nowych wyborów prezydenckich.

Jeden z głównych przedstawicieli władz Diosdado Cabello poinformował w telewizji, że na obrzeżach stolicy kraju, Caracas, protestujący zabili wojskowego, który był członkiem gwardii narodowej.

Wcześniej informowano o śmierci co najmniej dwóch osób – nastolatka zastrzelonego w Caracas i kobiety zastrzelonej w San Cristobal, mieście położonym w pobliżu granicy z Kolumbią. Według świadków napastnicy byli członkami tzw. colectivos, czyli grup cywilów dozbrajanych przez rząd.

Czytaj także: Manifestacje w obronie lidera opozycji pozbawionego praw wyborczych przez komunistyczne władze Wenezueli

W ten sposób liczba śmiertelnych ofiar najnowszej fali protestów wzrosła do ośmiu. Przywódca opozycji Henrique Capriles wezwał ludzi do wyjścia na ulice również w czwartek.

W nocy ze środy na czwartek w niektórych dzielnicach Caracas wciąż dochodziło do starć. W ciągu dnia policjanci i żołnierze używali gazu łzawiącego i gumowych kul wobec demonstrantów, którzy obrzucali ich kamieniami i koktajlami Mołotowa.

Prezydent Maduro oskarżył opozycję o atakowanie policjantów i rabowanie sklepów.

Wenezuela, posiadająca jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie, ale rządzona przez komunistów, już od kilku lat boryka się z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Inflacja bije światowe rekordy w tym roku według ocen MFW przekroczy 700 procent.

Warto przeczytać: Lewacka antyutopia XXI wieku: w Wenezueli brakuje 80 procent żywności i 95 procent leków. Prezydent prosi ONZ o pomoc

W marcu tego roku bieda w Wenezueli, choć wydawało się to niemożliwe, osiągnęła jeszcze wyższy poziom. Obywatelom brakuje jedzenia i dostępu do podstawowych leków, sytuacja w południowoamerykańskim kraju jest na tyle zła, że prezydent Nicolas Maduro poprosił ONZ o dostawę zapasu niezbędnej żywności i leków.

Według ostatnich badań Katolickiego Uniwersytetu  im. Andrésa Bello i Uniwersytetu im. Simona Bolivara 93 proc. Wenezuelczyków nie ma pieniędzy na pokrycie podstawowych potrzeb żywnościowych. Natomiast aż 75 proc. Wenezuelczyków w ciągu 2016 r. schudło średnio po 8,7 kg.

Źródła: PAP/Wolnosc24.pl

16 KOMENTARZE

  1. Pewnie protestujący domagaja sie prawdziwego , sprawiedliwego komunizmu . Niestety komunizm i jego socjalistyczna mutacja , to wyjątkowo silne religie . Wymierają wraz z wyznawcami . Dotyczy to również białej euroatlantyckiej rasy .

    • Protestujący to studenci i klasa średnia omamiona przez oligarchię która zawsze stoi po stronie Waszyngtonu niezależenie kto tam rządzi. Sam Maduro może liczyć na wciąż duże poparcie większości tego biednego społeczeństwa.

  2. Nie czytasz ze zrozumieniem . Protestujący domagają się ,, czosnkowej demokracji ” – już ! To taki ,, Majdan ” i podobnie się skończy . Było to do przewidzenia po otruciu [ raczej zarażeniem nowotworem U Chaweza ] że sprowokowany zostanie kryzys , a następnie kolorowa rewolucja . Mają pecha za blisko ojczyzny ,, demokracji ” są położeni .

    • No w końcu stare tradycje. Przestań wciskać tego Putina , bo tu nikt go nie lubi. Wielkie odkrycie. Masz rację… ale sytuację w Wenezueli powoduje brak wolności gospodarczej i obywatelskiej. Zawsze i wszędzie schemat jest ten sam. W Chile było tak samo.

  3. Maduro jest głupszy od śp. Chaveza i staje się łatwą ofiarą dla globalistów, któzy chcą położyć swoje brudne łapska na wenezuelskiej ropie. A Chavez zmarł po tym, gdy zaczął się domagać od Brytoli zwrotu złota wenezuelskiego składowanego w Londynie.
    On był zbyt popularny, aby kolorowa rewolucja sprawdziła się w jego przypadku. Ale Maduro to dwie ligi niżej.

  4. Te protesty trwają już od czterech lat w sumie. W styczniu tego roku wyszła w Polsce książka, która wyjaśnia sporo z obecnej sytuacji Wenezueli, „Upały, mango i ropa naftowa” bezdroza.pl/ksiazki/upaly-mango-i-ropa-naftowa-wojciech-ganczarek,beupam.htm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here