Mysz, która ryknęła. Eurokratka straszy Wielką Brytanię. „Straci więcej niż my”

Federica Mogherini w the Tsinghua University, in Pekine fot. PAP/EPA. autor: Roman Pipley

Stracimy ważny kraj członkowski – powiedziała Mogherini podczas wykładu dla studentów uniwersytetu Tsinghua. – Dla mnie wszystkie kraje członkowskie są równie ważne, ponieważ niektóre kraje mogą mieć większy wkład w wybrane polityki niż inne. Ale sądzę, że nasi brytyjscy przyjaciele stracą więcej niż my”.

Zdaniem Mogherini, negocjacje dotyczące Brexitu potrwają dwa lata, a więc tyle, ile przewiduje traktat lizboński. „W naszych traktatach jest jasne, że chodzi o dwa lata, tylko dwa lata od rozpoczęcia negocjacji, co miało miejsce w marcu. To nie może być opóźnione. Nie spodziewam się, że odbędzie się to szybciej” – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oświadczyła w czwartek w Chinach, że projekty związane z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku muszą być otwarte dla partnerów z UE. „Nie podzielam obaw części świata odnośnie postawy Chin” – powiedziała.

Czytaj też: Brytyjczycy: Brexit ujawnił naszych prawdziwych sojuszników i wrogów! Oto ich mapa

Szef dyplomacji Chin Wang Yi potwierdził we wtorek, że do Pekinu na majowy szczyt związany z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku przyjedzie 28 przywódców z zagranicy, a wśród nich – według ministra – znajdą się premierzy: Włoch Paolo Gentiloni, Hiszpanii Mariano Rajoy, Grecji Aleksis Cipras, Węgier Viktor Orban, a także szefowa polskiego rządu Beata Szydło. Na szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji.

„To pozytywne, oparte na współpracy porozumienie, nie chcemy go upolityczniać” – odpowiedział Wang na pytanie o to, czy strona chińska nie czuje się zmartwiona absencją przywódców większości dużych państw Zachodu.

Czytaj też: Macierewicz blokuje Jedwabny Szlak w Polsce. Mogliśmy być centrum przeładunkowym, a skorzystają Czesi. Ale sprawa ma drugie dno

Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku nazywanego także „Pasem i Szlakiem” to swego rodzaju reaktywacja dawnego szlaku handlowego z Chin do Europy, który z końcem średniowiecza wraz z rozrostem imperium tureckiego stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.

Chińskie inwestycje w Nowy Jedwabny Szlak szacowane są na 40 mld dolarów. Kolejne 50 mld dolarów wynosi kapitał powołanego niedawno Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Siedziba banku znajduje się w Pekinie. AIIB ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury. (PAP)

Komentarz:
Mysz, która ryknęła, nie dotyczy osoby p. Mogherini, ale nawiązuje w tytule do znanej komedii sprzed ponad pół wieku. Polityczna pozycja UE w świecie, jest taka, że z tą największą ekonomiczną siłą, nikt z wielkich się nie liczy. Dlaczego straszenie i pouczenia p. Federici można traktować jak w tytule.
.

1 KOMENTARZ

  1. Mogherini to ta sama tępa lewaczka co się rozbeczała po zamachu w Brukseli. Dziwi mnie, że teraz się nie rozbeczała, bo Brexit to początek końca UE, a zarazem początek końca pełnego koryta dla niej i podobnych jej pasożytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here