Przedsiębiorcza kobieta wyjeżdża z Polski. Wszystko przez bandycki ZUS. Tak traktują młode i zaradne matki w Polsce

Foto: fb.com

Historia kobiety prowadzącej „Centrum Języka Islandzkiego” potwierdza, że ZUS to bandycka instytucja. Przedsiębiorcza matka padła ofiarą biurokratycznego reżimu wymierzonego w zwykłych obywateli. Kobieta na profilu Facebook’owym swojej działalności gospodarczej opisała całą sytuację.

Przedsiębiorca kobieta prowadziła firmę zajmującą się tłumaczeniem tekstów, od pięciu lat płaciła obowiązkowe składki w wysokości 1100 zł. miesięcznie. Kiedy zaszła w ciążę do siódmego miesiąca pracowała. Ostatnie dwa miesiące, ze względu na stan zdrowia, musiała spędzić na „chorobowym”.

Po miesiącu ZUS zrobił jej audyt. Wynikło z niego, że przedsiębiorcza matka musi dopłacić 800 zł za to, że raz zleceniodawca wypłacił jej pieniądze z opóźnieniem. Sytuacja dość kuriozalna, ale jak sama przyznała, było to jej niedopatrzenie.

To jednak nie było najgorsze. Oto jak sama opisała swoje przygody z ZUSem.

W październiku urodziłam synka. Postanowiłam, że przez pierwsze pół roku skorzystam z macierzyńskiego w wysokości 100 proc. składki przedsiębiorców (po odliczeniu wszystkich podatków i składek ok. 1400 zł miesięcznie), a przez następne pół roku 60 proc. (tu już tylko 660 zł miesięcznie). Mało, ale może uda mi się już coś dorobić. Gdy synek skończył 4 miesiące powoli zaczęłam wracać do pracy i wykonywać tłumaczenia wieczorami, gdy spał. Muszę przecież też utrzymać swoich stałych klientów, nie mogę sobie pozwolić na to, by zniknąć z rynku na półtora roku.

Wcześniejszy wniosek o macierzyński był ważny do 6 marca, tak więc 5 marca wysłałam maila do księgowej z zapytaniem, co zrobić, by go przedłużyć. Księgowa wysłała mi dwa dni później wypełniony wniosek, który następnie przesłałam do ZUS. I tak sobie w nieświadomości czekałam na kolejny przelew macierzyńskiego, aż do Wielkiego Piątku.

ZUS listem zwykłym wysłał mi pismo, w którym mnie informował, że wniosek przesłałam 3 DNI ZA PÓŹNO, w związku z czym tracę prawo do zasiłku macierzyńskiego. Trwale. Nie mogę złożyć wyjaśnień, nie mogę mieć potrąconych pieniędzy za te 3 dni. Nie, po prostu już macierzyńskiego nie dostanę.

Mogę złożyć odwołanie do sądu, co też zrobiłam. Z tego co się zorientowałam nie są one jednak nigdy rozpatrywane pozytywnie na rzecz kobiet, potwierdzają to nawet wyroki Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Takie są przepisy, a ty głupia kobieto za późno złożyłaś wniosek. Co z tego, że 5 lat płaciłaś składki. Co z tego, że nie masz teraz z czego się utrzymać. Co z tego, że informacja o tym nieprzekraczalnym terminie jest głęboko ukryta w jakimś rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Spóźniłaś się 3 dni, nie należy się już nic.

W związku z tym, że nie jestem już na macierzyńskim, to teraz ja mam płacić ZUS 1100 zł miesięcznie! Bo od 7 marca, kiedy teoretycznie przestałam być na urlopie, ciągle były naliczane składki. Nawet jeśli dowiedziałam się o tym dopiero 14 kwietnia. Oczywiście opiekując się półrocznym dzieckiem nie mam możliwości pracować na pełnych obrotach. Muszę więc zawiesić działalność.

ZUS odbiera mi zasiłek macierzyński, każe zapłacić ok. 1000 zł „zaległych składek” i jednocześnie odbiera możliwość dorabiania.

Tak więc drodzy klienci, działalność Centrum Języka Islandzkiego jest chwilowo zawieszona. Nie mam żadnego dochodu i nie mogę pracować, bo nie stać mnie na składki. Być może dostanę świadczenia rodzicielskie z Urzędu Miasta, jeśli pozytywnie rozpatrzą moją prośbę. Tymczasem ja wyjeżdżam odpoczywać na Islandię, i poważnie się zastanawiam, czy wracać do tego kraju. 11 lat temu przyjechałam do Polski, bo wierzyłam, że sprawy idą ku dobremu i w Polsce da się żyć normalnie. Niestety się przeliczyłam.

Kolejna przedsiębiorcza osoba wyjedzie z Polski bo przepisy postępowania tej bandyckiej instytucji jaką jest ZUS służą tylko i wyłącznie dbaniu o interesy państwowej kasy. My jesteśmy tylko płatnikami – niewolnikami. Nie ma równości w relacji płatnik – ZUS. Nasze państwo tak podzieliło obowiązki: ty masz płacić ile tylko się da na ZUS a ZUS ma robić wszystko, żeby wypłacić ci jak najmniej.

Zobacz: Chaos w ZUS-ie. Nie wiadomo, kiedy składać wnioski o emeryturę. Ustawa swoje, a Zakład swoje

Źródło: facebook.com

30 KOMENTARZE

  • Niestety, ale winni temu są właśnie dorośli Polacy w liczbie około 27 000 000, którzy jako przygłupiaści wyborcy, sprowadzają nam na nasze głowy to nieszczęście poprze ciągłe – co 4 lata – wybieranie tego szajsu, potomków ubeckich dynastii przywleczonych tu w ’44 na ruskich tankach, razem z wszami i WSI.

 1. No i? Wszyscy o tym wiedzą jaka jest sytuacja. Jedyna szansa to możliwie duża szara strefa , i robota na czarno. Partyzantka jednym słowem, czyli to co Polacy są zmuszeni uprawiać.

  • No i tak jak piszesz. Te podatki to goowno. One sa tylko dlatego bo polacy sa u siebie w kraju niewolnikami. Tylko ze nieswiadomymi. Dostali szmaty z chin i mysla ze sa super bogacze 🙂 i glosuja na nowoczesne europejskie partie, bo im sie kojarzy z zachodem bogactwo.

   Debile whuj

  • Też tak uważam. Liberalizm w Polsce spowodowałby, ze inne kraje chciałyby się do nas przyłączyć. A tak, za obecnej III Komuny, Polacy muszą uciekać za granicę.
   ( informacyjnie: za I Komunę w Polsce uważam w Polsce rządy sanacji, za II Komunę 1945-1989, za III 1992 do dziś )

 2. 94% polskich przedsiębiorców głosowało na socjalistów a tylko 6% na JKM. Chcącemu nie dzieje się krzywda.
  Poza tym kobieta prowadząca firmę to jakiś gender albo inne szataństwo. Kobieta powinna zmywać gary i szorować podłogę przecież.

  • JKM wcale lepiej nie traktuje płci pięknej, a że JKM to najbogatszy polski europoseł to fakt. JKM najlepiej czuje się w eurokołchozie, na który niby narzeka, a garściami czerpie zyski 🙂

   • Czyli… w przysłowiu „gada jak mały Kazio po dużym piwie” jest sporo racji. Czyli skoro ja głosuję na JKM od 27 lat, to nie powinienem sie bogacic w tym cholernym socjalistycznym syfie, tylko muszę stać z czernią po zasiłek? Kaziu, spróbuj pić tylko pół kufelka…ok?

 3. Problem w tym że Polacy nie wyjeżdżają do Rosji i Chin gdzie jest Wolność i niskie podatki tylko do krajów lewackiej UE gdzie podatki są jeszcze wyższe niż w Polsce.

 4. Nie ma jak sie zgodzic z ta pania. Sam wyjechałem, choc nie musiałem. Zyje sie duzo lepiej poza kołchozem. Ciepło i nie jest sie przestepca po pani z uks stwierdzi, ze jest cos nie tak i zabawa przez 15 lat po sadach. Kto ma watpliwosci, ze w kołchozie bedzie lepiej to skanczy jak bohaterka artykułu za pare lat.

 5. Ee, tam, te ciągłe wymówki, jęczenia, narzekania, jak to mówi prof. Chodakiewicz: „fajny pomysł, ale nic się nie da zrobić”, da się, ja zniknąłem ZUS i żyję ;), przedsiębiorczemu nie dzieje się krzywda 🙂

  Przy okazji pozdrawiam wszystkich Zostających, Działających i tych chwilowo Wegetujących w naszym pięknym nadwiślańskim Domu.

  Czuwaj!

 6. Pol roku miałaś na zlozenie dokumentów, ale zachowałas się jak prawdziwa Polka,czyki wszystko zostawic na ostatnią chwilę a teraz zdziwienie. Brawo Ty!!!!!!!!!.

 7. Drobny przedsiębiorca, samozatrudniony, to wesz, którą trzeba przy pierwszej okazji utłuc, albo chociaż sponiewierać. Zdarzyło mi się jako przedsiębiorcy poważniej zachorować, dłuższy czas byłem na zwolnieniu. Mimo, że nigdy się nie spóźniłem z żadną płatnością, to na zasiłek czekałem 2 miesiące. Wszystko zgodnie z prawem. Bo ZUS wypłaca zasiłek, po złożeniu wniosku, ale do 30 dni od daty wpłaty ostatniej składki chorobowej. A jak ostatniej nie zapłaciliście, bo nie musieliście, bo byliście cały miesiąc na chorobowym, to sobie czekajcie. Oczywiście przelew robią w ostatnim dniu 30-dniowego terminu, nigdy wcześniej. Nieraz się zastanawiam, skąd się bierze taka nienawiść i pogarda gremiów prawodawczych dla drobnego przedsiębiorcy. Według mnie stąd, że w tych gremiach są wyłącznie osoby, które całe życie żyły na koszt podatnika, nigdy nie zaznały smaku działania na wolnym rynku. Oni nas nienawidzą, myślą, że kasa sama się nam pcha do rąk. Myślę, że po naszej, drobnych przedsiębiorców stronie, też się już wykształciła pogarda dla urzędniczych pasożytów, którzy nie mają żadnej odpowiedzialności, i w końcu jest ich już 10 razy tyle, co za Gomułki.

 8. ZUS to najzwyklejsza piramida finansowa w dodatku dzialajaca na zasadach hazardu. Nikt nie wie czy otrzyma kiedykolwiek z ZUSu pieniadze a sposoby wyliczen i zasady wyplat, zmieniaja sie jak w kalejdoskopie. Podobnie dzialaja „instytucje” przestepcze.

 9. W zadnym innym kraju budynki instytucji podatkowych nie sa tak wielkie i „wypasione” jak w Pl.no ktos musial zaplacic za te szklane domy, przeciez nie sam ZUS tylko zwykly Nowak czy Kowalski ktory z trwoga placi wszystkie skladki wydajac na to czasem 60%swoich dochodow a i tak w razie W dla P.Kowalskiego czy Nowaka, ZUS sie kaze pocalowac e d..e i zrobi wszystko by Ci kasy nie oddac.W Polsce nie da sie normalnie zyc poki te nienachapane towarzystwo ciagnie za sznurki.Jak sie dopchales do miski to trzeba sie porzadnie nachapac a co tam inni tam na dole co tez by chcieli zjesc….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here