Atak talibów na bazę wojskową w Afganistanie. 50 żołnierzy nie żyje

Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN
Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN

Talibowie przeprowadzili w piątek atak na bazę wojskową w Mazar-i-Szarif, na północy Afganistanu, zabijając ponad 50 afgańskich żołnierzy – poinformował rzecznik amerykańskiej armii w Kabulu, cytowany przez AFP. Ataku dokonano na meczet i stołówkę.

Według rzecznika amerykańskiego Centralnego Dowództwa Johna Thomasa, żołnierze odpowiedzieli na atak, zabijając kilku napastników. Thomas podkreślił, że nie ma informacji, by jakiekolwiek siły międzynarodowe ucierpiały w ataku.

Czytaj też: Korwin broni Ubera: „Rząd chce wrócić do PRL-u! To moja sprawa czy wybiorę taksówkę czy Ubera” [VIDEO]

Zdaniem anonimowego dowódcy afgańskiej armii – cytowanego przez agencję EFE – w skutek ataku oprócz zabitych jest też 70 rannych żołnierzy.

Według EFE sytuacja została opanowana po sześciu godzinach walk. Jak poinformował rzecznik ministerstwa obrony Afganistanu Dawlat Waziri, dziewięciu napastników zginęło: dwóch wysadziło się w powietrze, a siedmiu zginęło w wyniku wymiany ognia z żołnierzami.

Dziesiąty zamachowiec przeżył i jest w rękach sił bezpieczeństwa. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, jak talibowie przedostali się na teren bazy.

W ostatnich miesiącach sytuacja w Afganistanie znacznie się pogorszyła – zbrojny napór talibów na siły rządowe wciąż się nasila. Według amerykańskich źródeł wojskowych w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku zabili oni 6785 policjantów i żołnierzy.

Obecnie talibowie podjęli działania w dużych miastach, zwielokrotniły się też w porównaniu z minionym rokiem wpływy sunnickiej radykalnej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie.

Rząd Afganistanu kontroluje obecnie tylko 60 proc. terytorium kraju.

Przeczytaj też: Polska zwiększa wydatki na obronność. Do 2,5 proc. PKB.Wzrosnąć ma również liczba żołnierzy! [VIDEO]

9 KOMENTARZE

  1. „Pozyteczni idioci” jak Jablonowski/Olszanski pluja na USA, ze niby imperator. Ale, gdyby nie USA to w tym afganistanie sami by sie nawzajem powymordowywali.

    Tak samo z calym bliskim wschodem. To nie interwencja USA zrobila tam chaos ale WYJSCIE USA, za Baraka O, przyczynilo sie to „balkanizacji” regionu! Taka prawda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here