Jak za sowieckich czasów. Świadkowie Jehowy zdelegalizowani w Rosji

Świadkowie Jehowy przed Sądem Najwyższym Rosji fot. Facebook

Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował w czwartek wspólnotę wyznaniową świadków Jehowy i uznał tę organizację za ekstremistyczną. Decyzja sądu otwiera drogę do konfiskaty majątku wspólnoty na rzecz państwa – podają rosyjskie media.

Z wnioskiem o wydanie zakazu działalności ruchu, uznanie go za ekstremistyczny oraz o zamknięcie jego głównej siedziby w pobliżu Sankt Petersburga wystąpił w marcu minister sprawiedliwości. Według resortu sprawiedliwości działalność świadków Jehowy narusza ustawę dotyczącą walki z ekstremizmem.

Czytaj też: Polska katolicka: prawie połowa Polaków chodzi do kościoła co najmniej raz w tygodniu

„Wyrok podlega natychmiastowemu wykonaniu” – podkreślił sędzia prowadzący sprawę.

Przedstawiciel świadków Jehowy Siergiej Czerepanow powiedział, że organizacja zaskarży wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Związek wyznaniowy świadków Jehowy w Rosji zrzesza ok. 175 tys. osób.]

Czytaj też: Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Rosyjskie władze od dawna krytycznie odnosiły się do świadków Jehowy. Niektóre rosyjskie portale piszą w czwartek, że w kilku regionach Rosji działalność ruchu świadków Jehowy była zakazana już wcześniej, a broszury wydawane przez zgromadzenie zostały wpisane na listę tekstów ekstremistycznych. Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza – z powodów religijnych – poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.

Świadkowie Jehowy to założony w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych związek wyznaniowy, który dziś – według różnych danych – skupia od 6 do 16 mln ludzi na całym świecie. (PAP)

13 KOMENTARZE

 1. „Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza – z powodów religijnych – poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.”

  Święte słowa mimo, że prokuratora. W Rosji jednak istnieje cywilizacja w stosumu do tzw. „zachodu”.
  Zachód to syf-gender.

 2. Rosja to cywilizacja
  1. milion aborcji rocznie
  2.13 000 zabójstw rocznie
  3. 27 000 zabitych na drogach rocznie
  4. pensja minimalna 400 zł miesięcznie

  no po prostu raj na ziemi.

 3. No ale przecież wg polskiej prawicy dzieci są własnością rodziców i jeżeli rodzice nie zgadzają się na transfuzję krwi u dziecka to ich dziecko ich sprawa i państwo nawet rosyjskie nie powinno się wtrącać.

  • Czym innym jest decydowanie o wychowaniu lub do jakiej dzieci pójdą szkoły. Inną kwestią zaś jest ochrona życia, które jest wartością nadrzędną. Rodzice nie mogą decydować o życiu dziecka. To dwie różne sprawy; poglądy Polskiej prawicy warto poznać nie tylko „po łebkach”.

  • W 16 krajach UE, ponad 60% mieszkańców UE, korzysta z DOBROWOLNYCH szczepień.
   Przymusowe eksperymenty medyczne na dzieciach, uskuteczniane są w takich bolszewickich burdelach jak III RP.

  • Transfuzja ratuje życie, w zdecydowanej większości przypadków nieprzetoczenie krwi, powoduje śmierć.
   Szczepionki zazwyczaj stosowane są „profilaktycznie” ,udowodniono że zdecydowana większość z nich szkodzi, czy wręcz zabija; nie są niezbędne do przeżycia a zamiast tego rujnują zdrowie.
   Trudno więc doszukiwać się uzasadnienia w przedstawionej przez ciebie analogii.

 4. Right vapniak. To smieszne ale czasem mam wrażenie że przypadkowy człowiek z realna władza zrobiłby dużo więcej dobrego niż wszystkie wydmuszki po 89 😉

 5. Gdyby ten swiat dluzej poistnial to zapanowaloby prawo „Szariatu” i nikt nie bedzie pokazywal co w Biblii napisane, ciach i po sprawie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here