Jak za sowieckich czasów. Świadkowie Jehowy zdelegalizowani w Rosji

Świadkowie Jehowy przed Sądem Najwyższym Rosji fot. Facebook

Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował w czwartek wspólnotę wyznaniową świadków Jehowy i uznał tę organizację za ekstremistyczną. Decyzja sądu otwiera drogę do konfiskaty majątku wspólnoty na rzecz państwa – podają rosyjskie media.

Z wnioskiem o wydanie zakazu działalności ruchu, uznanie go za ekstremistyczny oraz o zamknięcie jego głównej siedziby w pobliżu Sankt Petersburga wystąpił w marcu minister sprawiedliwości. Według resortu sprawiedliwości działalność świadków Jehowy narusza ustawę dotyczącą walki z ekstremizmem.

Czytaj też: Polska katolicka: prawie połowa Polaków chodzi do kościoła co najmniej raz w tygodniu

„Wyrok podlega natychmiastowemu wykonaniu” – podkreślił sędzia prowadzący sprawę.

Przedstawiciel świadków Jehowy Siergiej Czerepanow powiedział, że organizacja zaskarży wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Związek wyznaniowy świadków Jehowy w Rosji zrzesza ok. 175 tys. osób.]

Czytaj też: Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Rosyjskie władze od dawna krytycznie odnosiły się do świadków Jehowy. Niektóre rosyjskie portale piszą w czwartek, że w kilku regionach Rosji działalność ruchu świadków Jehowy była zakazana już wcześniej, a broszury wydawane przez zgromadzenie zostały wpisane na listę tekstów ekstremistycznych. Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza – z powodów religijnych – poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.

Świadkowie Jehowy to założony w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych związek wyznaniowy, który dziś – według różnych danych – skupia od 6 do 16 mln ludzi na całym świecie. (PAP)

19 KOMENTARZE

  1. „Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza – z powodów religijnych – poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.”

    Święte słowa mimo, że prokuratora. W Rosji jednak istnieje cywilizacja w stosumu do tzw. „zachodu”.
    Zachód to syf-gender.

    • Panie Marku! Trzeba sie troche doszkolic!
      „Cywilizacja” w ktorej nie ma poszanowania dla wolnosci wyznania i nie tylko – to upadek cywilizacji!
      Nie pierwszy raz w Rosji a wczesniej w ZSSR jest lamane prawo (zeslano cale rodziny Swiadkow Jehowy z dziecmi na Sybir skonfiskowano ich domy) jeden podpis pod: wyrzekam sie wiary w Boga Jehowe -dawal wolnosc tzn. ze nigdy nie byli „przestepcami” rzady chcialy zlamac ich wiare. Dokladnie to samo bylo w nazistowskich Niemczech wywozeni do obozow kncentracyjnych (jeden podpis i wolnosc). To nie byly „wczasy”.
      Procees w Rosji byl farsa! Podobnie jak proces Jezusa. Nikt nie wysluchal – oskarzonych! Wyrok byl z gory ustalony!
      Swiadkowie Jehowy oskarzeni o ekstremizm postawieni na rowni z terorrystami.
      Synonim – terrorysta: ( zamachowiec, kryminalista, ludobojca, morderca, zbrodniarz, oprawca).
      Ktos kto zamiast miecza uzywa Biblii jest „niebezpieczny”?.
      Czy to Panu nie przypomina „starych dobrych czasow KRK – INKWIZYCJI!”.
      Za posiadanie Biblii, czytanie: SMIERC, SPALENIE NA STOSIE, TORTURY „niezwykle wymysne” publiczne gotowanie „heretyka” w kadzi z olejem itd.
      Panie Marku Swiadkowie Jehowy od ponad 100 lat glosza o KROLESTWIE BOZYM, ktore ma zapanowac na ziemi pod panowaniem krola Jezusa Chrystusa o ktory modlimy sie : Ojcze nasz ktory jestes w niebie , swiec sie imie twoje (Jehowa), przyjdz krolestwo twoje jak w niebie tak i na ziemi.
      Czekamy! Jeszcze tylko chwilka i nie bedzie niegodziwca.

  2. Rosja to cywilizacja
    1. milion aborcji rocznie
    2.13 000 zabójstw rocznie
    3. 27 000 zabitych na drogach rocznie
    4. pensja minimalna 400 zł miesięcznie

    no po prostu raj na ziemi.

  3. No ale przecież wg polskiej prawicy dzieci są własnością rodziców i jeżeli rodzice nie zgadzają się na transfuzję krwi u dziecka to ich dziecko ich sprawa i państwo nawet rosyjskie nie powinno się wtrącać.

    • Czym innym jest decydowanie o wychowaniu lub do jakiej dzieci pójdą szkoły. Inną kwestią zaś jest ochrona życia, które jest wartością nadrzędną. Rodzice nie mogą decydować o życiu dziecka. To dwie różne sprawy; poglądy Polskiej prawicy warto poznać nie tylko „po łebkach”.

  4. Right vapniak. To smieszne ale czasem mam wrażenie że przypadkowy człowiek z realna władza zrobiłby dużo więcej dobrego niż wszystkie wydmuszki po 89 😉

  5. Gdyby ten swiat dluzej poistnial to zapanowaloby prawo „Szariatu” i nikt nie bedzie pokazywal co w Biblii napisane, ciach i po sprawie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here