Koreański dyktator trzyma rękę na bogactwach wartych biliony dolarów. O co tak naprawdę toczy się gra mocarstw?

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un fot. Newscom/PAP

Mobilizacja Chin i Rosji wokół Korei Północnej nie wynika jedynie z chęci obrony Kim Dzong Una przed Stanami Zjednoczonymi. Mocarstwa mobilizują siły, aby nie dać się wyprzedzić Amerykanom w wyścigu do bogactw, na których trzyma rękę północnokoreański dyktator. Bez wiedzy na ten temat trudno zrozumień motywy, którymi kierują się USA, Chiny i Rosja.

Czytaj: „Przyszedł czas na uderzenie z pełną siłą”. Wzmożona aktywność Chin wokół półwyspu koreańskiego i groźba działań odwetowych

Kiedy tylko Trump wysłał w stronę Półwyspu Koreańskiego silną grupę floty z lotniskowcem, Chiny postawiły w stan gotowości wszystkie okręgi wojskowe i wysłały nad granicę z Koreą Północną 150 tys. żołnierzy. Podobnie postąpił Putin, gromadząc wojska w rejonie Władywostoku.

Jednak Chiny ani Rosja nie robią tego, by bronić Kim Dzong Una czy walczyć z Amerykanami. Są nawet gotowe obalić same północnokoreańskiego dyktatora, byle nie dać się w tym wyprzedzić Stanom Zjednoczonym. Gra toczy się bowiem o bogactwa naturalne warte 6 bilionów dolarów, do których dostęp może zmienić gospodarczy i polityczny układ sił na świecie.

Czytaj: Rosjanie gromadzą sprzęt wojskowy i żołnierzy na granicy z Koreą Północną. Zobacz, gdzie może może wybuchnąć wojna [WIDEO]

Korea Północna jest krajem biednym, ale w jej ziemi kryją się ogromne bogactwa. To tzw. metale ziem rzadkich. Czym one są? Metale ziem rzadkich to zwyczajowa nazwa rodziny 17 pierwiastków chemicznych, w skład której wchodzą skandowce i lantanowce. Zalicza się do nich skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet.

To jedne z najrzadziej występujących na świecie minerałów, mające jednak ogromne znaczenie dla rozwoju nowoczesnych technologii. Do czego mogą służyć? Poniżej kilka przykładów:

 • skand – stopy metali do przemysłu lotniczego i kosmicznego
 • neodym – silne magnesy neodymowe, lasery
 • promet – źródło promieniowania beta
 • samar – magnesy do pracy w wysokich temperaturach, pręty sterujące reaktorów
 • europ – wyświetlacze ciekłokrystaliczne, oświetlenie fluorescencyjne
 • terb – luminofory do lamp i wyświetlaczy
 • erb – lasery, wzmacniacze optyczne
 • tul – ceramiczne materiały magnetyczne
 • iterb – światłowody, płyty ogniw słonecznych

Obecnie największym dostarczycielem metali ziem rzadkich są Chiny, na terenie których znajduje się 35 procent ich rozpoznanych światowych zasobów, ale wydobywa się tam aż 90% światowego zapotrzebowania! To również jeden z powodów ogromnego skoku technologicznego i gospodarczego tego kraju. Bez metali ziem rzadkich niemożliwe jest produkowanie smartfonów, ogniw słonecznych czy nowoczesnych akumulatorów, mogących w przyszłości zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny.

Jak podaje portal inquisitr.com, Chiny korzystają już bogactw Korei Północnej. Ochotę ma też Rosja, której pozwoliłoby to na dokonanie wielkiego skoku technologicznego i gospodarczego. Kilka lat temu było już głośno o tym, że Rosja ma uzyskać dostęp do metali ziem rzadkich na terenie Korei Północnej.

W zamian Moskwa miała wspomóc północnokoreański reżim inwestycjami i gotówką na łączną kwotę 25 mld dolarów. Chodziło m.in. o modernizację infrastruktury energetycznej, ale także sprzedaż samolotów bojowych Su-35, które miałyby ogromne znaczenie dla reżimu Kim Dzong Una w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego. Lotnictwo Korei Płn. jest bowiem przestarzałe.

Czytaj: Z czym Kim chce iść na wojnę? Armia Korei Północnej to skansen, ale komunistyczni fanatycy mogą zrobić z żołnierzy kamikadze

W umowy chyba niewiele wyszło, być może z powodu działań Chin, które nie chcą utracić swojej monopolistycznej pozycji dostarczyciela metali ziem rzadkich. Utrzymanie reżimu w Korei Północnej jest dla Pekinu jedną z gwarancji takiego scenariusza. Kim Dzong Un doskonale o tym wie i czerpie z tego profity. To również odpowiedź na pytanie, skąd w zrujnowanym przez komunizm kraju dyktator znalazł środki na rozwój i produkcję broni jądrowej.

Z kolei dla Rosji i Stanów Zjednoczonych obalenie Kim Dzong Una byłoby szansą na dostęp do cennych surowców i obalenie monopolu Chin. Dlatego rozgrywka wokół Korei Północnej szybko się nie skończy.

Zobacz też: Igraszki talibów z owcami, czyli co widzą amerykańskie drony w Afganistanie [VIDEO 18+]

20 KOMENTARZE

  • A za co tak ten PiS włazi Amerykanom do d…….a jak myslisz Ameryka ma w tym jakiś interes żeby nas bronić przed kim Rosją ? na pewno nie ? no więc ten przebieraniec jak by go nie nazwał mówi całkiem do rzeczy

   • USA ma interes w obronie Polskie nastepujacy: Niedopuscic do ZJEDNOCZENIA rosyjskich surowców z niemieckimi technologiami. Doprowadziloby to do zaburzenia równowagi na kontynencie Europejskim o ponownego scenariusza jak w 1939. Jezeli chcesz tego, to smialo – sluchaj pajaca Jablonowskiego/Olszanskiego, ktory jest slepy.

   • zara czy jak się tam zwiesz – wygląda na to że masz równie duże zaburzenia jaźni co i sekta którą wyznajesz. Zajmij ise lepiej garami, do tego się tylko nadajesz.

  • no i dobrze zaś wojenka o surowce rozpętywana przez USA co ślepy jesteś na to wygląda że z klapami miłości do kolonizatora bo jak oni śmią nie być kolonią stranów taki wypierd za to polska sama poprosiła o kolonizacje i łaskawie się zgodzili dzięki Panie że możemy nasze złoża tytanu i irydu i węgla dać starszym i mądrzejszym bo mogło by nam się od pięniedzy w głowkach poprzewracać szcególnie tobie viwaldi

 1. Czekac tylko na komentarz „czosnkowańca” Chujeckiego/Cieciowskiego, ktory bedzie, jak to „pozyteczny idiota”, atakowal swój kraj.

 2. niewazne czego usa chce tym zwojowac, ze w pl jest ich wojsko najwazniejszeze tu sa poprostu, bo jak narazie przez 20 pare lat to wszystkie partie nas rozbrajaly i niestety nie mamy czym sie bronic jakby co. a kopalnie zaraz przejma
  nie usa tylko niemcy

 3. @ – dx – ,, że w pl jest ich wojsko najważniejsze ” Wyrzućmy w końcu tę poprawność polityczną . Piszmy prawdę , żadne USA tylko Izrael mniejszy . Żadne wojsko , tylko korpus okupacyjny . Czy tak nie prościej . Nawet ,, czosnkowcom ” będzie prościej agitować . A tak wymyślają jakiś łamańce semantyczne – aż ich żal .

 4. Korea Północna to ideał polskiej prawicy – władza przechodzi z ojca na syna, brak demokracji, brak lewactwa, brak gender, zamknięte granice, sojusz z Rosją, brak wojsk USA.

 5. Znowu bajki na Wolnosc24. Owszem, pierwiastki ziem rzadkich są rzadkie, ale wbrew pozorom, dość regularnie rozpowszechnione. To, że Chiny miały monopol (z roku na rok malejący) wynikało z tego, że wydobycie i przetwórstwo tych pierwiastków to był ekologiczny syf i reszta świata pozamykała swój przemysł tym się zajmujący, skoro Chińczyki sprzedawały to „za miskę ryżu”, a nie dlatego, że nie mają tego u siebie. Dramat zrobił się gdy gdy Chińczyki przestały sprzedawać za miskę ryżu, tylko podniosły ceny parę tysięcy procent i USA zaczęło drzeć mordę (m.in. dlatego, że wiedziały, że Chiny są w związku z tym odporne na mocniejsze sankcje USA gdyż mogą odpowiedzieć embargiem na te pierwiastki), a najbardziej po tym, gdy Chiny zabroniły eksportu tych surowców, tylko domagały się, by je eksportować w gotowych wyrobach, na co USA zareagowały furią z uwagi na przepływ technologii. Jednak po tym reszta świata zaczęła reaktywować własne pozyskiwanie tych surowców i udział Chin z 96-97% zmalał do 90% z artykułu i cały czas spada. Podobny przypadek (choć trochę inny – tu Rosja ma najlepsze technologie metalurgii tego pierwiastka i stąd ich praktyczny monopol) jest z tytanem – 97% tytanu na rynku cywilnym (łącznie z tytanowymi elementami Boeingów i Airbusów) pochodzi z Rosji, ale nie dlatego, że w Rosji są wyłączne złoża, bo tytanu na Ziemi jest prawie tyle co żelaza, tylko jak wspomniałem – Rosjanie mają najlepsze technologie przetwórstwa tego metalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here