Królowa Elżbieta II obchodzi dziś 91 urodziny. Jest najdłużej panującym żyjącym władcą na świecie

Flickr: Jack Siddons

Najdłużej panująca w historii brytyjska monarchini, królowa Elżbieta II, obchodzi w piątek 91. urodziny. Zgodnie z sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku tradycją, oficjalne obchody zaplanowane są jednak dopiero na połowę czerwca.

Głowa brytyjskiego państwa spędza urodziny wraz z mężem, 96-letnim księciem Edynburga Filipem, oraz najbliższą rodziną na zamku w Windsorze.

Pod jej nieobecność w Londynie urodziny uświetniono salwą honorową 41 strzałów z położonego w centrum miasta Hyde Parku w południe oraz dodatkowymi 62 wystrzałami godzinę później, w pobliżu zamku Tower of London.

Z okazji urodzin Pałac Buckingham udostępnił na Twitterze wykonane po uroczystości chrztu zdjęcie miesięcznej księżniczki Elżbiety na rękach rodziców. Z kolei Clarence House, oficjalna rezydencja następcy tronu księcia Walii Karola, opublikował zdjęcie młodej królowej wraz z jej mężem Filipem z 1952 roku.

Czytaj też: Zmarła Magdalena Abakanowicz – najwybitniejsza polska rzeźbiarka, twórczyni abakanów [VIDEO]

Ogólnonarodowe świętowanie 91-lecia królowej zaplanowane jest w tym roku na 17 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, kiedy król Jerzy II, zaniepokojony tym, że w dniu jego rzeczywistych urodzin w listopadzie może być zła pogoda, zdecydował o przełożeniu uroczystych obchodów na przełom wiosny i lata; najczęściej czerwiec.

Elżbieta II została królową w wieku 26 lat po nagłej śmierci w 1952 roku swego ojca Jerzego VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie, który do tego czasu należał do jej praprababki Wiktorii i wynosił 63 lata. Jest obecnie najdłużej panującym – od 65 lat i 75 dni – żyjącym monarchą na świecie.

Pomimo wieku, wciąż aktywnie wykonuje swoje obowiązki, chociaż część z nich – np. honorowe zwierzchnictwo nad ponad 25 organizacjami społecznymi i charytatywnymi – przekazała najbliższym członkom rodziny. W 2016 roku wzięła udział w 332 oficjalnych wydarzeniach.

Czerwcowe przedterminowe wybory parlamentarne do Izby Gmin będą siedemnastymi za jej panowania. Obecna premier Theresa May jest trzynastym szefem rządu Jej Królewskiej Mości – pierwszym był Winston Churchill. W tym czasie Elżbieta II poznała także dwunastu kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj też: Korwin broni Ubera: „Rząd chce wrócić do PRL-u! To moja sprawa czy wybiorę taksówkę czy Ubera” [VIDEO]

PAP/ Wolność24

4 KOMENTARZE

  1. Bez przesady z tym „panowaniem”. W UK królowa to tylko ozdoba, ma do gadania mniej niż radny powiatowy.
    Prawdziwa monarchia to Korea Północna – tam władza przechodzi z ojca na syna i Kim ma realną władzę. Dlatego Korea Północna to ideał polskiej prawicy.

  2. Jeżeli monarcha absolutny swoją wolą zaprowadza w swoim państwie komunizm to źle? Czy nie wolno mu tego zrobić? Jest przecież suwerenem, prawda?

    • Jeśli wprowadzi komunizm to znaczy, że jest monarchą lewicowym. Monarcha prawicowy nie wprowadzi niewolniczego komunizmu, tylko zostanie przy wolnym rynku. Proste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here