Piastowie to nie Słowianie? Wyniki badań genetycznych mazowieckich książąt mogą wstrząsnąć naszą historią

Pomnik Piasta w Złotowie fot. GFDL autor: Trismegistos

Szczecińscy genetycy zbadali szczątki książąt mazowieckich Janusza i Stanisława, którzy żyli na początku XVI w. Naukowcy ustalili, że jeden z przedstawicieli rodu Piastów posiada haplogrupę chromosomu Y, charakterystyczną dla Germanów lub Celtów.

„Z zębów oraz fragmentu kości udowej księcia Janusza udało się wyizolować DNA i ustalić haplogrupę chromosomu Y jako grupę R1b, potocznie nazywaną celtycką lub atlantycką” – powiedział w rozmowie z PAP dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jak wyjaśnił genetyk, haplogrupy są to cechy charakterystyczne dla ludzi pochodzących z określonego regionu. „Na podstawie ustalania haplotypu DNA mitochondrialnego i DNA męskiego – czyli Y – jesteśmy w stanie określić z dużym prawdopodobieństwem, z jakiej części Europy dana osoba może pochodzić” – dodał.

Ossowski zaznaczył, że odkryta grupa R1b „jest charakterystyczna dla Europy Zachodniej, gdzie występuje z częstotliwością nawet 80 proc.”. „Jednocześnie jest ona nietypowa dla populacji z Europy Wschodniej, gdzie występuje z częstotliwością do 10 proc.” – powiedział.

Haplogrupę R1b mieli przedstawiciele najbardziej znanych rodów władających przez wieki Europą m.in. Wettyni, Burbonowie i Habsburgowie czy dynastia Stuartów.

„Odkrycie to może wskazywać na pochodzenie całego rodu Piastów. Należy jednak pamiętać, że jest to pierwsze badanie. Od Piastów do książąt mazowieckich minęło wiele czasu i mogły zaistnieć mechanizmy znane w naturze, które wpłynęły na zaburzenie dziedziczenia cech” – podkreślił dr Ossowski.

Czytaj też: Genetycy na tropie Piastów. Nowy projekt badawczy wyjaśni pochodzenie polskich władców?

„Wyniki przepr
owadzonych badań nie przesądzają o narodowości, bo ta jest silnie związana z kulturą i tradycją, w której dana osoba żyła; nie mylmy więc kwestii biologicznych z ustalaniem narodowości” – powiedział w rozmowie z PAP koordynator badań dr hab. Tomasz Kozłowski, antropolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Uproszczenie, że Piastowie byli Niemcami czy Brytyjczykami, jest absolutnie nie na miejscu” – zaznaczył.

„Prowadzone analizy były szczególne, gdyż znacznie rzadziej bada się chromosom Y – determinujący płeć męską. Dzieje się tak z prostego powodu – w szczątkach sprzed wielu setek lat jest niezwykle mało takiego materiału DNA” – wyjaśnił dr Kozłowski.

Czytaj też: „Turbosłowianie” na Łysej Górze. Czy tajemnicze krypty są miejscem pochówku władców starożytnej Lechii?

Wedłuhg antropologa „nie można wykluczyć przerwania linii Piastów od czasów Mieszka I do okresu, w którym żyli książęta mazowieccy”.

„Nie sugeruję niewierności małżeńskiej w żadnym pokoleniu, ale trzeba wziąć taką ewentualność pod uwagę. Dlatego tak ważna będzie dla nas możliwość kolejnych badań. Potwierdzenie obecnych ustaleń w trakcie analizy innych szczątek przedstawicieli rodu Piastów pozwoliłoby wyciągnąć wnioski z większym prawdopodobieństwem” – dodał. Podkreślił, że ustalenie haplogrupy przez szczecińskich naukowców uważa za spore osiągnięcie.

Naukowcy zapowiadają przeprowadzenie kolejnych badań, mających na celu uzyskanie materiału genetycznego od innych osób spokrewnionych z rodem Piastów. Szczecińscy genetycy liczą, że będą mieli okazję rozpocząć badania dotyczące pochodzenie rodu Gryfitów.

Szczątki książąt mazowieckich były badane w latach 50. XX wieku przez zespół prof. Wiktora Grzywo-Dąbrowskiego. Toruńscy naukowcy postanowili ponownie otworzyć miejsca ich pochówku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie – tłumacząc, że obecnie dysponują lepszym zapleczem technicznym do badań.

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wykonali badania w ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego „Kultura funeralna elit Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Jest on prowadzony przez prof. Annę Drążkowską z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. (PAP)

16 KOMENTARZE

 1. Piastowie to byli najezdzcy gnebiacy Slowian, ktorzy do czasu podboju przez Piastoe zyli jak ludzie wolni i godni. Niestety Piastowie zlamali naszego ducha i tak juz zostalo, tylko ze zamiast Germanskich Piastow Polanie sa gnebieni przez troche inna narodowosc…

  • I tu się właśnie wszytko będzie zgadzać bo Germanowie założyli Państwo Wielkomorawskie i po upadku tego państwa jego elity dostały propozycję utworzenia państwa na terenie Wielkopolski.

 2. No i co z tego moi przodkowie przybyli w xviii w z Nadrenii czy z tego powodu jestem gorszym Polakiem że 200 lat temu miałem niemieckich przodków? jeżeli się okaże że Kazimierz Wielki miał także zachodnią haplogrupę to czy to podważa jego zasługi dla Polski?

 3. Spokojnie jeszcze muszą przebadać Piastów Wielkopolskich,Małopolskich i Śląskich wtedy się upewnimy czy było złamanie linii,choć dla mnie wyniki potwierdzają to co pisano o Popielu 2
  „Panował w latach 830-840. Był synem Popiela I. Na zwołanym w Gnieźnie wiecu został wybrany na króla decyzją dwudziestu stryjów – książąt dzielnic Imperium Lechitów. Miał tylko dwanaście lat kiedy obejmował rządy więc przydzielono mu doradców. Po ojcu odziedziczył skłonność do ucztowania i rozpusty. Wśród żon miał kilka księżniczek – czeską, ruską, saską oraz lechicką. Oprócz saskiej wszystkie pozostałe były pogankami. Księżniczka saska Ryksa została specjalnie przygotowana i wysłana przez ojca i dwór Saksonii oraz władze kościelne do Popiela aby zniszczyć słowiańskie, niepodległe i niezależne od nikogo Imperium Lechickie – od 2 tysięcy lat nieujarzmione i niepodbite przez nikogo.To czego nie udało się dokonać Persom, Rzymianom, Bizancjum i Frankom, saska księżniczka zrobiła. Przez kilka lat Ryksa urabiała króla Popiela II sącząc nienawiść do jego stryjów. Zdominowała całkowicie pozostałe żony i władcę Lechii. Dopięła swego, kiedy podczas uczty otruła wszystkich jego dwudziestu stryjów – książąt wszystkich dzielnic Imperium. Było to niewyobrażalnie podłe ze strony chrześcijańskich władz Saksonii. Takiej zbrodni jeszcze nigdy wcześniej nie było na naszej ziemi. Ta katastrofa była możliwa także z powodu rozprężenia, arogancji i braku czujności ze strony książąt.”
  Po tej zbrodni mogli zapanować Piastowie

 4. Dobrze piszesz , lecz Piastowie ” tez byli autochtonami . Problem leży gdzie indziej . To krew germańska , przemieszana z krwią koczowników z ,, BLISKIEGO WSCHODU ” Zadała tej ziemi śmiertelny cios . Największą zbrodnią , naszych czasów jest , wymazanie całej kultury , pamięci przodków , MITOLOGI , DUMNEGO wolnego , tolerancyjnego ludu Lechitów – od czasów Chrobrego – zwanego przez obcych Polonia , Polacy ! Jestem historykiem zafascynowanym tymi czasami . Jednak nawet ja nie znam MITOLOGI ojczystej , poza Światowidem , Wyrwidębem , nie wiele jestem w stanie wymienić . Kiedy nawet dziecko zna mitologię Grecką . To zbrodnia na narodzie . Dokonał jej Kościół Katolicki razem ze swoimi Germańskimi pasterzami , na początku tego tysiąclecia . Tacyt pisał że kiedy Rzymianie zdobywali [ rejon Paryża ] w Galii , Kalisz miał już tysiąc lat histori . Kiedy Lechici byli Imperium , Germanie złazili z derzew .

 5. Tak to jest jak za interpretację biorą się ludzie nie mający pojęcia o danej dziedzinie… Haplogrupa R1b powstała około 30 tys lat temu, jeszcze poza Europą… Kilkanaście tysięcy lat przed wyruszeniem ludów indoeuropejskich do Europy… Ma ją co czwarty Słowianin…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here