Ziobro chce znacjonalizować majątkowe prawa autorskie? Świat informatyczny w szoku

Zbigniew Ziobro. Foto: PAP

Wszyscy zainteresowani reformą sądownictwa skupili się na sprawach sędziów, podczas gdy niemal umknęła informacja, że w ramach tej reformy minister Ziobro może pozbawić firmy ich praw, które przysługują im z tytułu dostarczania programów komputerowych sądom, prokuratorom i komornikom.

Ministerialny projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych przewiduje, że minister w drodze decyzji określi wysokość wynagrodzenia należnego osobie, której przysługują majątkowe prawa autorskie do programu. W ten sposób firmy w praktyce stracą prawa do stworzonych przez siebie systemów.

Dla właścicieli firm informatycznych jest to podwójnie negatywna wiadomość, ponieważ projekt jest procedowany szybką ścieżką poselską, co oznacza, że nie będzie konsultowany z zainteresowanymi.

Jeden z zainteresowanych stwierdził – być może z pewną przesadą, ale niewielką – że nowe przepisy oznaczają faktycznie nacjonalizację firm informatycznych poprzez pozbawienie ich praw licencyjnych i autorskich do tworzonych programów i systemów.

Czytaj też: Ziobro nie odpuszcza. Żąda dyscyplinarki dla sędziego, który zwolnił porywacza dziewczynki

Czytaj też: Ostry atak Kaczyńskiego: Polskie sądownictwo to jeden gigantyczny skandal! Za jazdę na gapę wsadzają za kratki a milionowych złodziei wypuszczają

21 KOMENTARZE

 1. Branza za branza. Zero przetergow informatycznych w ostatnim roku było, tak jak i drogowych. pisobolszewiki boja sie ogłaszac przetargi po zaraz wpadnie cba i bedzie syf. Lepiej nic nie robic i miec spokoj.

 2. Firmy informatyczne obsługujące sądy to jest przewalanie pieniedzy publicznych do kieszeni ubeków . To jest cały system , za którym stoi niemiecki i rosysjki wywiad . Tak w nowoczesny sposób doi się dzisiaj kolonie .

 3. Za co PiS by się nie wziął to od razu wszystko spartoli. Wierni uczniowie Donalda Tuska i jego ekipy. Ta sama zgraja nieudaczników tylko, że udają bardziej Pobożnych i Sprawiedliwych od całej reszty. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak Polandia jest blisko krachu gospodarczego.

 4. Zanim nastąpi krach gospodarczy to pewnie jeszcze zdążą znacjonalizować czyli upaństwowić depozyty obywateli w końcu sam Jarosław stwierdził że” najpierw państwo” a że prędzej czy pózniej skończymy jak Grecja to oczywiste

 5. Panie Redaktorze nie ma się czym podniecać – w tej branży to naturalny schemat ze podpisując umowę firma IT ceduje wszelkie prawa za dostarczone oprogramowanie na zamawiającego – nie róbcie sensacji :/

 6. I dobrze, nie będzie wysysania kasy z państwowego cycka. Firma, która ma coś wartościowego do zaoferowania, poradzi sobie na rynku prywatnym, a jeśli się zajmuje tylko projektami dla państwa, to jest pasożytem i tyle.

 7. Dlaczego ktos ma miec lepiej. Stopniowo kazda branża odczuwa skok na nasza kase. W nastepnych wyborach glosujcie na PO, a w kolejnych na PIS. Albo partie pokrewne, ktore sie przepoczwarzają. I tak do zajebania.

 8. bardzo informatyzacja sadownictwa pomaga 🙂 jest coraz szybciej. Dodatkowo jeszcze przecież ZUS potrafi wyliczyć najdroższym systemem kwoty, których nikt nie dostanie 😀

 9. to samo robia teraz chinczycy. po prostu wszelkie know how musi byc oddane chinskim firmom. powoli wielcy juz sie ewakuuja z chin

 10. Wspieramy polski rząd PiSu w walce z korupcją w Polsce !
  Czas na zmiany !!!!!!
  Bestie w czarnych togach zniszczyły niejedno życie.
  Obojętność tej nadzwyczajnej kasty wobec krzywdy ludzi jest porażająca.
  Zbrodniarze z orłami na piersiach nadal orzekają w polskich sądach.
  Osądzamy togowych zbrodniarzy zagnieżdżonych w polskich sądach.
  http://www.oglaszamy24.pl/ogloszenie/2080782958/Zbrodniarze-z-orlami-na-piersiach-nadal-orzekaja-w-polskich-sadach-Czesc-1.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here