Plan Morawieckiego: „W 2018 roku MUSIMY zebrać z VAT dodatkowe 30 miliardów złotych”

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/EPA.

Uszczelnienie podatku VAT w 2018 r. musi dać dwadzieścia kilka, trzydzieści miliardów złotych – chwalił się w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że wartość transferów społecznych w przyszłym roku sięgnie 50-55 mld zł.

„Konstruując Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bierzemy pod uwagę wszystkie elementy gospodarki i staramy się w taki sposób je harmonizować, żeby rozwój był od strony makrogospodarczej, społecznej i mikroekonomicznej zrównoważony” – mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w środę podczas konferencji pt. „Na drodze zrównoważonego rozwoju”, zorganizowanej przez portal wGospodarce.pl wraz z Polskim Funduszem Rozwoju.

Powiedział, że konieczne było wykonanie gestów społecznych w postaci programu Rodzina 500 plus, darmowych leków dla seniorów (75 plus), czy obniżenia wieku emerytalnego. „Łącznie weszliśmy bardzo głęboko w transfery społeczne w wielkości 50-55 mld zł w 2018 r. (…), to drugi deficyt budżetowy Polski” – wskazał. „To było konieczne” – podkreślił Morawiecki.

Zobacz: Komunia Święta? Dla fiskusa nie ma nic świętego

Jak wyjaśnił, pieniądze na transfer społeczny będą pochodziły z uszczelnienia systemu podatkowego. Wskazał, że przez ostatnie 8 lat podatek VAT „oscylował między 110, a 120 miliardów” złotych. Przypomniał, że w tym czasie podatek ten został podniesiony z 22 proc. na 23 proc., co daje ok. 6 mld zł.

Morawiecki poinformował, że po pierwszym roku rządów PiS system podatkowy został uszczelniony o kilka miliardów złotych, w szczególności dzięki uszczelnieniu podatku VAT. „W drugim, 2017 r., myślę, że będzie to kilkanaście miliardów. W trzecim musi to być dwadzieścia kilka, trzydzieści miliardów z samego VAT-u” – mówił Morawiecki.

„Nie liczę CIT-u, akcyzy i PIT-u, czyli pozostałych podatków” – zastrzegł wicepremier. Zauważył, że „zwłaszcza w przypadku CIT-u widać, że coś jest nie tak, skoro osiem lat temu CIT do budżetu wpływał w wysokości 33 miliardów, a dzisiaj, kiedy obroty firm wzrosły o 100 proc., a zyski firm o 70 proc., podatek CIT spadł o 15 proc.”. „To są te wszystkie schematy podatkowe, to są te raje podatkowe (…), które pomagają uniknąć płacenia podatków w Polsce” – wskazał.

Czytaj: Polscy przedsiębiorcy zmasakrowali system podatkowy. Ponad 90 procent chce zmian! Jaki podatek uznaliby za najlepszy? [OPINIE I WYKRESY]

Morawiecki podkreślił, że ważne jest dbanie o rozwój mniejszych ośrodków miejskich. „Nasza polityka społeczna (…) wyrównuje szanse” – dodał. „My w ponad proporcjonalny sposób przesunęliśmy pieniądze do ośrodków mniejszych, do Polski wschodniej, do Polski północno-zachodniej i zachodniej” – wyjaśnił. Dodał, że przesuwane są strategiczne kierunki rozwoju infrastruktury tak, żeby połączyć np. wschód z zachodem Polski i północ z południem.

Wicepremier wskazał, że właśnie dlatego rząd kładzie nacisk na rozwój zrównoważony, przesuwa środki budżetowe, uszczelnia system podatkowy po to, żeby „zapewnić środki na transfer społeczny”. „Uważamy, że tylko wtedy można rzeczywiście skorzystać z tych potężnych niedostępnych jeszcze zasobów” – mówił.

Morawiecki dodał, że wierzy, że jeśli traktuje się państwo bardzo poważnie, jeśli uważa się, że społeczeństwo i gospodarka to jest jedność, a nie dwa odrębne byty, to znajdziemy odpowiedź na te gigantyczne wyzwania przyszłości”. Wśród wyzwań wymienił globalizację, wyzwania demograficzne oraz automatyzację procesów pracy.

„My z naszym niezwykle zdolnym narodem możemy być beneficjentem tych trendów, jeśli w odpowiedni sposób, tu i ówdzie, budując oszczędności, ograniczając administrację publiczną i tworząc tam oszczędności, poprzez konstytucję dla biznesu tworząc lepsze warunki dla rozwoju firm, jednocześnie uszczelniając system podatkowy, mamy szansę być jedną ze świecących gwiazd rozwoju gospodarczego w ramach czwartej rewolucji cyfrowej” – podsumował.

Zobacz też: Kolejna manipulacja Morawieckiego. Chciał udowodnić, że w Polsce rosną zagraniczne inwestycje. A jak jest naprawdę?

Podczas konferencji wicepremier Morawiecki został wyróżniony przez prezesa Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) „Cyfrowa Polska” Michała Kanownika nagrodą „Cyfrowego Orła”, „za wkład w rozwój cyfrowej, nowoczesnej innowacyjnej polskiej gospodarki”. Nagroda ta została przyznana pierwszy raz w historii związku. (PAP)

15 KOMENTARZE

 1. Jak ktoś nie chce płacić podatków niech przenosi biznes do Rosji tam będzie miał raj. W UE trzeba płacić podatki. Amen.

  • Armia się sypie, policja dno, może niedługo polityczna będzie sprawniejsza, służba zdrowia zapomnij, dwie autostrady najdroższe w europie. Z przyjemnością zapłacę podatki tak jak teraz płace bez przyjemności. Coś w zamian ? Przetrwałem pseudo komune, przetrwałem PO jakoś przetrwam obecnych debili przy korycie.

   • Ale Polacy nie chcą emigrować do Rosji i Chin gdzie są niskie podatki tylko do lewackich krajów takich jak Niemcy, Szwecja i Holandia.

   • @ala wilk

    Pozdrawiam z Chin. Chiny już teraz są pod wieloma względami bardziej zaawansowane niż Europe. Za 30 lat Europa będzie zapadłą dziurą, zarówno demograficznie i technologicznie, a chińczycy wykupią to bagno, razem z nami jeśli socjaliści pozostaną przy władzy.

    > Niemcy, Szwecja i Holandia.

    肯定是 :D

  • Rosja – kacapia, despotia, pierdolnik rządzony układami. Nie ma tam przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu. Jak ktoś chce płacić niskie podatki, to niech zarejestruje firmę w kraju, który nigdy nie był w UE. Najlepiej niech to zrobi w Szwajcarii i okolicach.

   • Szwajcaria to kraj demokratyczny a wg JKM demokracja to zło. W Rosji nie ma demokracji i są niskie podatki.

   • Szwajcaria to akurat odosobniony przypadek. Kraj demokratyczny, ale lud mądry, który umie liczyć pieniądze.

 2. Ala Wilk tobie płacą za te bzdury które tu wypisujesz? Każdy zapłaci podatek na rzecz swojego państwa pod warunkiem że będzie miał świadomość że: 1. podatek jest sprawiedliwie naliczany zarówno pod względem wysokości jak również obligatoryjności , czyli wszyscy płacą na równych zasadach. 2. Podatki nie będą roztrwaniane przez rzesze niedouczonych ekonomistów i nie będą służyły utrzymywaniu całej rzeszy nikomu nie potrzebnych urzędników i innych złodziei w białych kołnierzykach. 3. Krzywa Laffera będzie wyznacznikiem polityki fiskalnej państwa.

   • W Bangladeszu są klęski żywiołowe dwa razy do roku, dlatego nie ma tam warunków do prowadzenia biznesu. Gdyby w Bangladeszu wprowadzili socjalizm, to skończyłoby się to wojną domową.

   • W Szwecji też są klęski żywiołowe np. ostre zimy o jakich Bangladeszowi się nie śniło.
    Gdzie jest wg prawicy szczyt Krzywej Laffera? Bo ja uważam że 80%. A wg was to chyba 0% skoro chcecie całkowicie zlikwidować podatki.

   • Jakie klęski żywiołowe w Szwecji? Ostre zimy – no naprawdę wielkie klęski żywiołowe. Przestań bredzić, bo kompromitujesz lewicę na każdym kroku. Mi tam to nie przeszkadza.

    Przy progu 80% wpływy do budżetu są bardzo niskie, ale nie są najważniejsze wpływy do budżetu. Najważniejsze jest, żeby podatki były jak najniższe, a w budżecie było jak najmniej. Ty wygłaszasz idiotyzmy, że że im więcej państwo zabierze tym kraj jest bogatszy. Jak można być tak nielogicznym? No chyba, że sama nie wierzysz w to piszesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here