Brytyjski deputowany grozi Hiszpanii. „To może być dla nich krótka i bardzo gorzka lekcja.”

Gibraltar. Foto: PAP/DPA

Brytyjski deputowany Bill Etheridge uważa, że Madryt chce wykorzystać Brexit do przejęcia kontroli nad Gibraltarem. Ostrzegł przed takim rozwiązaniem mówiąc, że byłaby to gorzka i krótka lekcja dla Hiszpanów.

„Jeśli Hiszpania odważy się wyzwać Zjednoczone Królestwo (chcąc odebrać Gibraltar – red.), będzie dla nich bardzo krótką i bardzo gorzką lekcją” – napisał polityk w swojej książce „Wielki powrót do wielkiej Brytanii.”

Autor skrytykował obecną politykę finansowania brytyjskiej armii, jako że według niego jest ono nie wystarczające. Mimo to Hiszpania pod tym kątem i tak nie będzie stanowiła dla jego kraju żadnego zagrożenia.

Dalej dodał, że hiszpańskie machanie szabelką jest nonsensem i wypowiedzi na temat odebrania Gibraltaru Wielkiej Brytanii nie powinny być odbierane na poważnie.

„To co powinniśmy robić, to od czasu do czasu przypomnieć przeszłość i powiedzieć: „Widzicie to, chłopaki? Bądźcie ostrożni” – podsumował Etheridge sugerując, że Wielka Brytania postąpi w razie zagrożenia utratą Gibraltaru tak jak postąpiła w sprawie Falklandów.

Zobacz też: Nadchodzi poważny kryzys. Będzie największy w historii. Tak twierdzi człowiek, który ostrzegał przed kryzysem 2008 roku

Dyskusja o przyszłym statusie Gibraltaru, który jest brytyjskim terytorium zamorskim, rozpoczęła się po tym, gdy we wstępnych wytycznych do negocjacji o Brexicie zapisano, że rząd Hiszpanii otrzymałby prawo weta wobec tego, czy przyszłe porozumienie o wolnym handlu między stronami obejmie także sąsiadujący z Hiszpanią Gibraltar.

Zapis ten został odebrany przez brytyjską opinię publiczną jako potencjalna próba wymuszenia przez hiszpański rząd przynajmniej częściowej kontroli nad tym terytorium.

Madryt od dawna twierdzi, że lotnisko w Gibraltarze jest nielegalnie położone na hiszpańskim gruncie.

Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię podczas wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku i został formalnie przekazany pod zarząd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku. Oficjalny status brytyjskiej kolonii uzyskał w 1830 roku. Jego mieszkańcy dwukrotnie, w referendach z 1967 i 2002 roku, odrzucili możliwość przejścia terytorium pod hiszpańską jurysdykcję.

Zobacz: W. Brytania: Rząd chwali „konstruktywne podejście” UE do Brexitu i potwierdza, że nie zrezygnuje z Gibraltaru

Źródło: express.co.uk/PAP/wolnosc24.pl

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here