Parlament Europejski wzywa do szybkiej relokacji uchodźców. Tylko czterech polskich europosłów było za. Twarze zdrajców

Czesław Siekierski z PSL, Jarosław Wałęsa, Róża Thun i Michał Boni z PO. Foto: wikimedia / Вени Марковски / Foto-AG Gymnasium Melle

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców, wskazując, że jedynymi dwoma krajami, które wywiązują się ze swoich zobowiązań, są Finlandia i Malta. Głosowanie podzieliło PO, a PiS był przeciw.

Za przyjęciem rezolucji głosowało w Strasburgu 398 europosłów; 134 było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu. Sprawa podzieliła polską delegację we frakcji Europejskiej Partii Ludowej – rezolucję poparli jedynie Michał Boni, Różna Thun i Jarosław Wałęsa z PO oraz Czesław Siekierski z PSL; reszta biorących udział w tym głosowaniu europosłów z delegacji PO-PSL wstrzymała się od głosu.

Zobacz też: Arabski gwiazdor TVN-u porwał dwoje dzieci i uprowadził polską żonę do ojczyzny. Kobieta była bita i upokarzana

„Nie jestem rozczarowana, widocznie taka jest opinia większości Platformy” – powiedziała pytana o tę sprawę Róża Thun. Jak podkreśliła, solidarność między państwami UE wymaga, żeby wykonywać zobowiązania w sprawie relokacji uchodźców. „Ta rezolucja tylko to przypomina” – zaznaczyła europosłanka.

Przeciwko rezolucji, zgodnie ze stanowiskiem rządu, który jest przeciwny relokowaniu uchodźców, głosowali praktycznie wszyscy eurodeputowani PiS. Od głosu wstrzymał się Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem europosła Zdzisława Krasnodębskiego, gdyby naszemu krajowi groziły sankcje za odmowę udziału w relokacji, należałoby przeprowadzić referendum w tej sprawie. Postulowałby, aby zapytać Polaków, czy chcą, czy też nie chcą przyjmować uchodźców, nawet jeśli ta druga opcja wiązałaby się z sankcjami.

Europosłowie wezwali w niewiążącej prawnie rezolucji państwa członkowskie do wywiązania się z przyjętych zobowiązań oraz do priorytetowej relokacji dzieci podróżujących samotnie oraz innych osób ubiegających się o azyl i wymagających szczególnej opieki. Zwrócili uwagę na fakt, że tylko jedna osoba nieletnia podróżująca bez opieki została jak dotąd przeniesiona.

Skrytykowali „niezwykle dyskryminujące preferencje, takie jak przyjmowanie jedynie samotnych matek lub odmowa azylu osobom o konkretnej narodowości, jak Erytrejczycy, oraz używanie bardzo szerokiej kontroli bezpieczeństwa” stosowane przez państwa członkowskie.

Większość w PE skrytykowała fakt, że chociaż państwa członkowskie zobowiązały się do przeniesienia 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji do września 2017 roku, dotychczas tylko około 18 tys. osób zostało faktycznie przeniesionych, czyli nieco ponad 11 proc. całości (18 770 osób do 16 maja).

PE oświadczył, że nawet jeśli państwa UE nie wypełnią kwot do września (gdy wygasa mechanizm relokacji), powinny w dalszym ciągu przenosić osoby, co do których zdecydowano, że należy im się azyl. Europosłowie proponują również przedłużenie działania mechanizmu relokacji, dopóki nie nastąpi reforma dublińskiego systemu przyznawania azylu.

Zobacz też: Janusz Korwin-Mikke: Samotne Polki jadą do Egiptu po TO. Jest popyt, jest i podaż. Arab, któremu pani się podoba, zaczyna kręcić się koło hotelu

Państwa UE dyskutują w tej sprawie od miesięcy, ale ze względu na sprzeciw wielu stolic wobec proponowanego stałego systemu relokacji, który miałby być uruchamiany w sytuacjach kryzysowych, nie ma w tej sprawie postępu.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca.

Źródło: PAP

36 KOMENTARZE

 1. Po kapusiu Bonim nikt nie powinien się niczego dobrego spodziewać, Zresztą powinien on być pozbawiony polskiego obywatelstwa.

 2. Nad czym tu w ogóle głosować?! Takie głosowanie jest dowodem na fakt, że Polska nie jest krajem suwerennym. Jesteśmy okupowani.

  • Tak się zastanawiam, jaka jest różnica między przymusową wywózką
   13-14-letnich dzieci w czasie IIW.Ś. na roboty do Niemiec, a obecną RELOKACJĄ.
   Ci sami zarządcy, a jednak forma działania jakże inna.
   Moja ciotka i wujek wrócili spracowani, z bagażami odpowiednich przeżyć… Próby uzyskania odszkodowań były pasmem…prób.
   Teraz – my, obszarpani powojennie, biedni, z własnym bagażem niedomagań – mamy płacić ogromne sumy składek unijnych, z nich to przecież łaskawie pozyskiwać dotacje na przyzwolone odgórnie cele i…”zaakceptować” na siłę przyjęcie gości naszych ZARZĄDCÓW, czyli – „kosiarzy” z zawodu, których mamy dodatkowo ( niczym duże silne „oseski” z gęstym zarostem i krzepą ) utrzymywać, pracując podwójnie – za nich i na nich oraz na siebie i własne rodziny, zabezpieczać im locum itd.,itp.
   Nie wiemy przecież dokładnie, ilu Ukraińców już mamy u siebie.
   Nie wiemy też, co będzie z… RELOKACJĄ
   naszych, POLAKÓW po BREXICIE…
   Sen to koszmarny, czy potworna jawa?!

 3. Ależ rozwiązanie jest naprawdę proste:

  1. Zmienić narrację w stosunku do pracujących w Polsce Ukraińców – sklasyfikować ich jako godnych współczucia uchodźców z rejonów Krymu i Donbasu (dokładnie tak, jak swoich imigrantów ekonomicznych klasyfikują kraje UE stawiające teraz nam żądania). W samym 2016 przyjechał tych Ukraińców milion. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Milion-Ukraincow-zasililo-polski-rynek-pracy-w-2016-roku-7503408.html
  A ile dodatkowo na czarno?

  2. ZAŻĄDAĆ od Niemiec, Francji, Włoch, Grecji i tak dalej solidarności w kwestii relokacji tych Ukraińców. 🙂

  3. Pamiętać, podczas negocjacji, żeby przypiąć sobie na gębę wyraz powagi i nie ryknąć śmiechem.

  • Rozmawiałem na temat uchodźców prywatnie z duńczykami i niemcami – zaczęli mnie Polaka chłostać „że nie pomagamy” , „że jesteśmy obojętni” itd.
   Jak walnąłem im tematem Ukraińców – zbaranieli, przeprosili że nie wiedzieli – i było pozamiatane. 😉

   • Są dwa poziomy tej dyskusji. Poziom prywatny, w którym jest miejsce na argumenty. I poziom publiczny, w którym państwa (i ich media) sprzedają narrację służącą ich interesom.

    Dlatego ci Duńczycy i Niemcy nie wiedzieli, że tak zostali zaprogramowani przez ośrodki decyzyjne w ich krajach. Zaprogramowani do „współczucia”, do negacji, jako „faszystowskich”, argumentów o masowym charakterze migracji, o braku asymilacji i zagrożeniu kulturowym oraz po prostu fizycznym – jeśli w ogóle takie argumenty usłyszą. Tymczasem ośrodki decyzyjne doskonale zdają sobie sprawę z problemu i próbują go przerzucić na, między innymi, Polskę. Na poziomie państwa powinniśmy postępować równie cynicznie, co akurat nie jest trudne – możemy skopiować ich argumenty. Dość bycia „Chrystusem narodów” i ustawiania innych naszym kosztem.

   • bo nie pomagamy…….. w islamizacji Polski i strategicznym rozmieszczaniu jednostek sabotazowo inwazyjnych

 4. Musi zostać wprowadzona jakaś korelacja między sytuacją finansową europosłów i popieraniem przez nich sprowadzania muzułmanów . Może trzeba ich prawnie zobowiązać do utrzymywania jednej rodziny muzułmańskiej do końca życia

  • jednej rodziny i to pełnej, znaczy jakieś 45-50 osób. Kuzyni i krewni to ich rodzina, wszystkich wołają Ahmed czy ajkoś tak…

 5. A co nam możecie zrobić my bez waszego euro przeżyjemy a wy ze swoimi gośćmi długo niepociągniecie. Już was raz Sobieski ratował to po pierwsze . Wy w zamian nas najechaliście niemcy a wy anglicy i francuzi nam niepomogliście to po drugie. Więc do trzech razy sztuka wypływa taka nauka . My już wam niepomożemy no chyba jedynie gdy nam zapłacicie. Skończyły się czasy Polski wallenroda narodów a zaczęły Polski kasjerów tychże. Zapraszam do nsszej spokojnej ojczyzny emigrantów nirmieckich francuzkich gdy u was wszystko będzie płonąć u nas można usiąść w ogródku i napić się w spokoju piwa kawy. Zapraszam do swojego drugiego mieszkania oczywiście za opłatą 1K eur/mąc bądż gdy papier nie będzie nic wart 1oz za m-ąc cena do negocjacji. Chwała bohaterom!! Pilecki i jemu podobnym!!

  • To że Sobieski uratował ich pod Wiedniem było błędem politycznym

   Powinniśmy pomagać ale nie militarnie
   wspierać ich duchowo, wyrazimy zaniepokojenie, będziemy wysyłać konwoje humanitarne itd.

 6. przeciez kapus boni to ubek to sie w glowie POprostu nie miesci jak taki czlowiek spoliczkowany publicznie przez Prezesa moze sie pokazywac na ulicy nic nie ma wstydu

 7. Racjonalna odpowiedź, na tak agresywne wtracanie się w nasze wewnętrzne sprawy, to natychmiastowe opuszczenie UE, które może wyjść nam tylko na dobre.
  Swoją drogą, to dobrze, że ten atak jest tak wrogi i głupi, bo to samograj zohydzający UE.

 8. Oni wszyscy bede tak dlugo cwani, dopoki jakis „ubogaczacz” islamski nie zrobi im,albo komus z ich rodziny, krzywdy…moze wtedy „otworza” oczy…oby nie za pozno …i czy wtedy w ogole ?

 9. Brawa dla pana Korwina, za spoliczkowanie Boniego. Ten człowiek niczego się nie uczy i będąc zdrajcą, i kapusiem umrze.

 10. TE OSOBY NIE REPREZENTOJA POLSKI TYKO PIENADZE ZALOSNE ZE NIE WIDZA CO SIE DZIEJE W PONSTWACH ZACHODNICH POLACY NIE CHCA TEGO PROBLEMU ,TAK ZAPAMIETAJMY TE RYJE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here