Polska pnie się w rankingu, ale nie ma się z czego cieszyć. Doganiamy czołówkę najbardziej opresyjnych państw Europy

Awans Polski w europejskim rankingu… ale nie ma się z czego cieszyć. Nanny State Index alarmuje: doganiamy zachodnią Europę pod względem ograniczeń swobody życia.

Niechlubny ranking opublikowany przez The Nanny State Index to zestawienie krajów Unii Europejskiej w kontekście ograniczenia wolności przemysłu i handlu alkoholowego i tytoniowego.

Spośród 26 zbadanych krajów, Polska zajęła 9 miejsce pnąc się w górę w porównaniu do zeszłego roku. Liderem pozostaje Finlandia, która w tym roku gości na podium razem z Wielką Brytanią i Irlandią.

Czytaj także: Kontrowersje na temat terapii Magdaleny Żuk. Leczyła się psychiatrycznie czy korzystała tylko z pomocy psychologa?

Przykładem dla Polski w kontekście swobód obywatela dotyczących picia alkoholu oraz palenia tytoniu są Czesi. Według Nanny State Index u naszych południowych sąsiadów jest najniższy wskaźnik ograniczeń.

Badacze opisują między innymi pozytywny stosunek do osób spędzających czas przy piwie i papierosie. W mediach nie ma żadnych ograniczeń dotyczących reklam produktów, na ulicach bez problemu można pozwolić sobie na zapalenie papierosa, a akcyzy należą do najniższych w Europie.

The Nanny State Index 2017

Niestety, według organizatorów badania w Polsce z roku na rok rosną ograniczenia obywateli i producentów. Wypominany jest kompletny zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych, czy też palenia i picia w miejscach publicznych.

Podkreślono również, iż tak wysoka pozycja w rankingu spowodowana jest ograniczeniami w kwestii spożywanej żywności. Jako przykład podano wprowadzenie ograniczeń produktów w sklepikach szkolnych i stołówkach.

Kolejny ranking już za rok. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że szczególnie w tym zestawieniu Polska spadnie o kilkanaście pozycji w dół, dołączając do najbardziej wolnościowych Słowacji, Niemiec i Czech.

źródło: nanystateidex.org/Wolność24.pl

3 KOMENTARZE

  1. Jak działacze i wyborcy PiS zabronią nam jeść, pić i oddychać osiągną stan Nirwany. Wtedy zostaną sami i urządzą sobie swój świat wiecznej szczęśliwości – marazmu i regulacji.

  2. Pniemy się w górę też w dobrych statystykach najmniej w EU mamy przybyszów śniadych i tego typu rzeczy. Nie zmienia to faktu że Polsce pod względem kultury picia czy jedzenia bliżej Ukrainie niż zachodowi. Tak samo w kulturze wypowiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here