Rusza proces Wiktora Janukowycza. Były prezydent oskarżony o zdradę państwa. Miał domagać się rosyjskiej interwencji

Wiktor Janukowycz fot. Wikipedia CC 3.0 autor: saiema

Były prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz, oskarżony o zdradę państwa. Według ukraińskiej prokuratury w dniu 1 marca 2014 roku poprosił władze Rosji o wprowadzenie na Ukrainę rosyjskich wojsk.

Wiktor Janukowycz mimo oskarżenia nie będzie osobiście brał udziału w rozprawie. Po wydarzeniach na Majdanie uciekł do Rosji i obecnie przebywa w Rostowie nad Donem. Stamtąd też może zostać przygotowany specjalny „video telemost” w trakcie, którego były prezydent odpowiadałby na pytania prokuratury.

Czytaj także: Prezydent oskarżony o zdradę państwa. Na szczęście nie u nas

Taki sposób prowadzenia procesu był już uskuteczniony blisko rok temu. Wówczas w Kijowie zorganizowano konferencję, na której to Wiktor Janukowycz usłyszał akt oskarżenia. Teraz jednak, jak twierdzą śledczy, może być to utrudnione. Według ukraińskich mediów do sądu w rosyjskim Rostowie nie wpłynęła bowiem prośba o zorganizowanie takowego telemostu.

Tajemnicą poliszynela jest ukrywanie się byłego prezydenta Ukrainy. Wielokrotnie media ukraińskie i rosyjskie wskazywały miejsce, w którym na co dzień mieszka Wiktor Janukowycz. Wiadomo również, że w żaden sposób nie da się uzyskać od rosyjskich władz ekstradycji oskarżonego.

Zobacz również: Sensacyjne wyniki badań genetycznych: Ukraińcy i Rosjanie nie są bratnimi narodami. „Ukraina to matecznik białej rasy”

Przypomnijmy, Wiktor Janukowycz pełnił funkcję prezydenta Ukrainy od 25 lutego 2010 roku do 22 lutego 2014 roku. Po krwawych zamieszkasz na Majdanie, uciekł na teren Federacji Rosyjskiej. Od tego czasu kontynuuje działalność wielokrotnie wypowiadając się w sprawach Ukrainy w rosyjskich mediach.

Jak stwierdził na jednej z konferencji prasowych organizowanych w Rostowie nad Donem, jego odsunięcie od władzy było nielegalne, nie akceptuje go i nadal uważa się za prezydenta Ukrainy.

źródło: PAP/IAR/Wolność24.pl

5 KOMENTARZE

  1. Jego głównym przestępstwem było pochodzenie , był z pochodzenia Ukraińcem i miał też polskie korzenie , tego było już za wiele , Słowianin na czele państwa ? To nie dopuszczalne , to zawsze musi być arystokrata Jerozolimski . Tu nie ma zmiłuj się – nigdy .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here