Jeszcze więcej socjalizmu w Polsce? Rafalska: „Proponujemy minimalne wynagrodzenie 2100 zł od przyszłego roku”

Minister Elżbieta Rafalska. / fot. flickr.com

Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł – powiedziała w piątek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. „Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc.” – oświadczyła Rafalska.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. „To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy” – przypomniała.

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. „W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy” – stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. „Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło” – oceniła minister.

Czytaj też: Bruksela oszalała! Zobaczcie ile każą nam zapłacić za nieprzyjęcie uchodźców

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej – tak jak w ubiegłym roku – zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. – 150 zł – w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia – według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Czytaj też: Robiłbyś interesy z tym człowiekiem? Misiewicz założył firmę. Zobacz czym chce się zajmować

16 KOMENTARZE

 1. A w TV reżimowej mówili, że praca teraz szuka ludzi a nie na odwrót. W takim razie płaca powinna wzrosnąć bez ingerencji rządu.

 2. mam propozycję. ustawmy płace minimalną na poziomie 7487548778548745784545784586895278938938767784489484747458745474567478337367376 zł za godzinę. Polacy będą najbogatszymi ludźmi na ziemi.

 3. Czyli te ŚCIERWA doskonale sobie zdają sprawę, że tak wysoka płaca minimalna spowoduje UTRATĘ PRACY przez tysiące ludzi !!! I żeby nie wywołać WŚCIEKŁOŚCI ludzi wyłączają z tej zasady pracę przy starszych osobach !!!

  KANALIE !!!

  • Nic tylko zacytować klasyka:
   „Jak ja was kurwy nienawidzę
   I jak ja wami kurwy gardzę
   Jak ja się za was kurwy wstydzę
   Gdy za granicę czasem zajrzę

   Jak ja się wami kurwy brzydzę
   Jak ja was dobrze kurwy znam
   Jak ja się bardzo ludziom dziwię
   Którzy wybrali taki chłam

   To wszystko czego się dotkniecie
   Od razu obracacie w pył
   Szarańcza przy was to jest bajka
   Bo cały kraj już zgnił

   Rozpasłe mordy, krzywe ryje
   Kurestwo wszędzie tam gdzie wy
   Jak ja was kurwy nienawidzę
   Jak do was bym z kałacha bił „

  • Jak to, przecież niedawno pisałeś, że gdyby nie zwycięstwo tych ścierw i kanalii to Polandii by już nie było… 😛

 4. Też jestem za podwyższeniem płacy minimalnej do poziomu „nielubiezydow”a nawet więcej, a co tam przecież my też mamy dobre serca. A na poważnie , to trzeba przypilnować jak któryś z tych „darczyńców” będzie potrzebował np. hydraulika , wysłać mu takiego co mu „się chce” i „wszystko umie” i niech wymienia uszczelkę w kranie przez tydzień czasu i policzyć oczywiście „minimalną” stawkę godzinową , a potem następny „fachowiec” niech wykona w podobny sposób usługę i niech im zapłacą podłóg tego co sami uchwalili. Co by się ludziom żyło dostatnio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here