Na Ukrainie można używać nazistowskich symboli! „Propagowanie SS Galizien nie jest zabronione”

źródło: facebook/ Eduard Dolinsky

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wiatrowycz, uważa, że symbolika SS Galizien nie wpisuje się w ustawę o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych. Jego stanowisko zostało opisane przez dziennikarzy portalu strana.ua. 

Dyrektor ukraińskiego INP-u uznał, że używanie symboli dywizji SS Galizien, która powstała z ukraińskich ochotników i należała do Waffen SS,  jest dozwolone. Miał napisać, że ustawa nie wymienia symboli SS Galizien w spisie symboliki nazistowskiej – czytamy na kresy.pl.

We wskazanym spisie symbolika 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS Galizien (1. Ukraińskiej Dywizji UNA) jest nieobecna. Biorąc to pod uwagę, symbolika 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS Galizien (1. Ukraińskiej Dywizji UNA) zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem Ukrainy nie jest symboliką narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) reżimu, której propagowanie lub publiczne wykorzystywanie jest zakazane na Ukrainie. – napisał Wiatrowycz w odpowiedzi na zapytanie strana.ua.

Zobacz: Ukraińcy ogłosili 2017 rokiem UPA! Domagają się od nas odbudowy pomnika w Hruszowicach

15 maja br. dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky zaapelował do lwowskiej prokuratury o ukaranie organizatorów 74-lecia powstania SS Galizien, obchody odbyły się w kwietniu we Lwowie.

Wołodymyr Wiatrowycz jest bardzo kontrowersyjnym historykiem. Na Ukrainie popularność zyskał poprzez gloryfikację zbrodniarzy z OUN-UPA, zaprzecza między innymi ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji –  czytamy na kresy.pl.

Ukraiński nacjonalista chowający się pod płaszczykiem historyka bezustannie próbuje działać na szkodę Polski. Zablokował wydawanie zezwoleń na prowadzenie poszukiwań pochówków i porządkowania polskich miejsc pamięci za wschodnią granicą. Stwierdził też, że co najmniej 105 polskich pomników i innych elementów pamięci, które powstały na Ukrainie w latach 1991 – 2017.

Zobacz też: Nadchodzi banderowska Ukraina. Mają miliony sztuk nielegalnej broni. Unia właśnie otworzyła granice. „Ukraina rozwija się w kierunku najgorszym, dla niej samej, a także dla sąsiadów.”

Źródło: kresy.pl

8 KOMENTARZE

  1. Wiedza co robią . Umundurowanie nazistowskie jest ładne i podoba się całemu światu , czemu nie miałoby podobać się prymitywnym ,, kozo- miłośnikom , z Ukrainy , na sam wygląd złowią masy tych prymitywów . A ideologia ? Jaką ideologię wyznaje prymityw z widłami w garści i na paszporcie ? 🙂

  2. +ufo Myślę, ze wiodącą popularnością wśród takich prymitywów cieszy się relatywizm moralny zwany też mentalnością Kalego, który można zilustrować n.p tak: „we wsi zamieszkałej przez m.in Polaków, Ukraińców administruje zamożny „namiestnik polskiego okupanta” który w swej okrutności nie wprowadził specjalnych przywilejów dla biednej społeczności ukraińskiej, którą tak usilnie polonizuje, że co prawda w szkole dzieci mogą uczyć się w j. ukraińskim, ale w klasie ciemięży je i upokarza wizerunek godła polskiego — to źle; do wsi wkroczyła armia „niemieckiego wyzwoliciela”, na czele z oficerem SS, przy okazji dewastując i plądrując część osiedli, następnie rozbroiła polskich ciemiężycieli przyzwalając na sprawiedliwość dziejową w postaci masakry całych rodzin” polskich panów”, a co więcej organizując lojalnym bandytom, których awangarda sformułuje szeregi strażników obozów koncentracyjnych i SS Galizien „godną” pracę i rozrywkę, a wszystko w atmosferze utworzenia w przyszłości najswobodniejszej suwerennej Ukrainy — to dobrze”. Inną filozofią może być świadcząca w dużej mierze o ich naiwności germanofilia.

    • Myślę, że rzeczywistość była bardziej skomplikowana. Proste mądrości są jednak lepiej przyswajają przez przeciętnych filozofów…

  3. Walczyli z bolszewikami po Brodami a później generał Anders wcielił ich do 2 Korpusu we Włoszech. Łotysze i Estonczycy też mieli swoje dywizje Waffen SS, walczące z bolszewia….

  4. Iwan Banderowski alias Jan Bodakowski w siódmym niebie. Jego ziomale rządzą.
    Ten analfabeta naprawdę się cieszy, bo jego dziecinny rozumek nie ogarnia całości.

  5. Polskie MSZ w ogóle istnieje? Ukraina, Litwa, Niemcy itp cisną nam na każdym kroku, a oni albo milczą albo klęczą. Nawet w Egipcie mają nas gdzieś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here