Rewolucyjny patent polskiego studenta. Wynalazł najtańszy na świecie sposób druku wątroby 3D

fot. PAP

Jan Witkowski, student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował innowacyjną metodę druku modeli wątroby 3D. Pierwsze egzemplarze już pomagają przy operacjach. Zabiegi z wykorzystaniem takich modeli należą do rzadkości ze względu na wysokie koszty. Projekt Polaka jest prawdopodobnie najtańszą metodą na świecie. 

Student nadzieję, że jego metoda przyczyni się do spopularyzowania druków wątroby 3D. Jest na to wielka szansa ponieważ dzięki jego pomyśle koszty takiego rozwiązania drastycznie maleją.

„Wątroba to skomplikowany anatomicznie narząd i wydrukowanie go jest również skomplikowane. Koszt produkcji jednego modelu to 400-500 zł, podczas gdy pozostałych, zagranicznych modeli”  –  kilkanaście tys. zł – mówi dla „Polsat News” Jan Witowski.

Obniżenie kosztów wynika głównie z tego, że można będzie drukować schemat narządu w zwykłej drukarce 3D. Natomiast w przypadku zagranicznych modeli, drukuje się je w specjalnych maszynach.  Poza tym Polak student znalazł materiał, którym można zastąpić żywicę.

„Nasze rozwiązanie nie jest w niczym gorsze niż to wielokrotnie droższe, proponowane za granicą” – zapewnia Witowski.

Drogie drukarki wykorzystują do druku przede wszystkim żywice (przezroczyste, kolorowe, elastyczne) – dzięki temu modele wychodzą całe z drukarki. Zgodnie z projektem Witowskiego plastikowe elementy modelu (odpowiedniki wnętrza wątroby) drukowane są osobno, a później „zalewane” odpowiednim silikonem (który przybiera kształt wątroby) – czytamy na polsatnews.pl.

Osiągnięcie Polaka odnotowują już zagraniczne media. Wynalazkiem interesują się zarówno polscy lekarze, jak i ich koledzy zza granicy. Na razie jego model jest używany przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

„Z ogromnym entuzjazmem podchodzimy do tego typu modeli, bo pozwalają przedoperacyjnie wyjaśnić niektóre zawiłości anatomiczne, które mogą nas zaskoczyć w czasie operacji. Dzięki takim wydrukom wiemy, jaką strukturę ma narząd, co ułatwia planowanie i przebieg operacji” – mówi dla polsatnews.pl dr hab. Michał Pędziwiatr, chirurg w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Zobacz: Polak potrafi – ich drukarkę 3D poznał już cały świat. Ale ciągle im mało. Cały czas zwiększają rynkową ekspansję. W tym roku Zortax wejdzie też na giełdę [WIDEO]

Źródło: polsatnews.pl

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here