Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec. Duda: Europa potrzebuje solidarności. Steinmeier: Polska to rdzeń Europy

PAP: Jacek Turczyk

Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Polska jest potrzebna w przezwyciężeniu kryzysu europejskiego. „Polska to rdzeń Europy” – zaznaczył.

Steinmeier wraz z małżonką Elke Buedenbender, złożył w piątek pierwszą oficjalną wizytę w Polsce, po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec. Rozmowy z prezydentem Dudą w Warszawie dotyczyły relacji polsko-niemieckich, spraw europejskich, Brexitu, rozwiązania konfliktu na Ukrainie, mniejszości polskiej w Niemczech, oraz Trójkąta Weimarskiego.

Czytaj też: Sukces polskich internautów! Niemieckie wydawnictwo wycofuje podręcznik ze sformułowaniem „polskie obozy”

Prezydent Duda odnosząc się do rozwiązania kryzysów europejskich podkreślił:

Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy, że abyśmy byli w stanie przez te wszystkie kryzysy przebrnąć, musimy działać solidarnie i wspólnie”.

Zaznaczył, że drogą nie jest budowanie podziałów, ale ich usuwanie, w czym duża jest rola prezydentów.

„Śmialiśmy się z panem prezydentem, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuację i raczej starać się tonować dyskusje, i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać” – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak poinformował, relacjonował prezydentowi Niemiec jego ostatnią rozmowę z nowo wybranym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. „Mówiłem o tym w kontekście tego, co dla pana prezydenta, jeszcze wcześniej jako ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, było sprawą ważną, a mianowicie trójstronna współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego” – powiedział prezydent RP.

Zaznaczył, że Macron zadeklarował, że jest zainteresowany tą współpracą i chciałby ją prowadzić. „Liczę na to, że ze strony prezydenta Macrona będzie zaproszenie do Paryża, by się w formacie Trójkąta Weimarskiego spotkać” – powiedział Duda.

Zaznaczył, że Steinmeier zawsze był „wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich”. Jak zauważył, prezydent Niemiec jest znawcą spraw polskich i spraw sąsiedzkich.

PAP : Jacek Turczyk

Duda podkreślił, że bardzo mu zależy, aby relacje polsko-niemieckie polityczne, gospodarcze, międzyludzkie układały się jak najlepiej. Jak mówił, zadeklarował prezydentowi Niemiec, że może go uważać w Polsce za rzecznika najlepszych polsko-niemieckich relacji.

Wyraził przekonanie, że spotkanie w Warszawie stanowi „bardzo dobre otwarcie w polsko-niemieckiej współpracy na szczeblu prezydentów państw i jest to bardzo dobra prognoza na przyszłość, na najbliższe lata”.

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec dotyczyła także obchodów 100-lecia niepodległości Polski. O tym – jak powiedział prezydent RP – w jaki sposób moglibyśmy zarysować elementy także polsko-niemieckiej współpracy.

Czytaj też: Atak seryjnego mordercy na atrapę bezdomnego. Niesamowita pułapka zastawiona przez amerykańską policję [VIDEO]

„Z całą pewnością jakąś formułę wspólnego uczczenia tej setnej rocznicy jak również stworzenia jakiegoś pola do współpracy choćby historyków w dyskusji na temat relacji polsko-pruskich z tamtych czasów będziemy z panem prezydentem inicjowali” – powiedział Duda.

Prezydent Niemiec odnosząc się do sytuacji w Europie podkreślił, że „Polska to rdzeń Europy”. ”

Polska jest potrzebna, jeżeli chcemy przezwyciężyć kryzys europejski, w jakim się bez wątpienia znajdujemy” – powiedział. Zdaniem Steinmeiera, kryzys europejski nie rozpoczął się dopiero wraz z Brexitem, ale – jak ocenił – pogłębił się z Brexitem. „Tym ważniejsze jest teraz, żeby 27 państw unijnych trzymało się razem, do tego potrzebna jest Polska” – podkreślił.

Steinmeier wyraził przekonanie, że Trójkąt Weimarski jako format, który się sprawdził, był bardziej wykorzystywany. Wyraził nadzieję, że Trójkąt Weimarski zostanie ożywiony na szczeblu szefów państw także jako forum mający pomóc w przezwyciężeniu europejskiego kryzysu.

„Wyraziłem nadzieję, że dialog prowadzony między Komisją Europejską a rządem polskim nie zostanie zerwany, ale będzie kontynuowany” – powiedział Steinmeier. Kontynuowany – dodał – w rozumieniu szukania porozumienia, „które odpowiada wartościom i wyobrażeniom europejskim”.

Jest to tym ważniejsze, gdyż wszyscy w Europie obserwujemy, że poza granicami Europy wiele rzeczy, które nas łączą, jest kwestionowanych: demokracja, wolność, praworządność, otwarte społeczeństwa (…) Ważne, abyśmy wspólnie opowiadali się za tym” – podkreślił Steinmeier.

Przeczytaj też: Bruksela oszalała! Zobacz ile każą nam zapłacić za nieprzyjęcie uchodźców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here