Polskie państwo przejmuje od francuskiego państwa elektrociepłownie w Polsce

Elektrownia Bełchatów fot, Wikipoedia CC 3.0 autor: morgre

Polska Grupa Energetyczna przejmie elektrociepłownie należące do tej pory do francuskiej EDF, a działające w naszym kraju – informuje w swym sobotnio-niedzielnym wydaniu „Nasz Dziennik”.

„Z sukcesem zakończono rozmowy w sprawie powrotu w polskie ręce kolejnych aktywów. Kontrolowana przez Skarb Państwa Polska Grupa Energetyczna odkupi aktywa należące do tej pory do EDF Polska” – czytamy w artykule.

Dziennik podkreśla, że „większość udziałów w EDF należy do francuskiego państwa”.

Przejęte będą m.in. elektrociepłownie i sieci ciepłownicze w polskich aglomeracjach. W ocenie ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, którego wypowiedź cytuje „Nasz Dziennik”, transakcja „jest korzystna dla całego sektora elektroenergetycznego. Wpłynie zarówno na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i na pewność dostaw do końcowych odbiorców”.

Umowa w sprawie pr4zejęcia ma charakter warunkowy: zgodę musi wydać m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów; zgodę na zbycie aktywów musi też uzyskać we Francji spółka EDF.

Wartość całej transakcji sięga 4,5 mld zł. Umowa dotyczy przejęcia przez Polską Grupę energetyczną elektrociepłowni w Gdyni, Gdańsku, Krakowie i Toruniu, sieci ciepłowniczej w Toruniu, elektrowni Rybnik oraz notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Kogeneracja – podsumowuje „Nasz Dziennik”. (PAP)

O energetyce pisaliśmy w
Szydło: nowoczesna, bezpieczna energetyka może stać się naszą chlubą

14 KOMENTARZE

 1. Ci sami ludzie , najpierw ,,sprzedali ” za przysłowiową złotówkę elektrociepłownie , a teraz za realne pieniądze będą to odkupować . Kiedy trybunał stanu za ,, prywatyzację ” ?

  • Zupełnie nie tak ! „lyberały” rozkradły Polskę czyli KLD i te wszystkie złodziejskie unie początka lat 90. (tusk, bielecki, lewandowski etc.) i tu się zgadzam powinni siedzieć do końca życia w ciupe. Teraz mamy rząd który łata co się da i sprząta to pobojowisko i dobrze im to idzie jak widać.

   • Dobrze to bedzie jak zostanie to sprywatyzowane poprzez uwlaszczenie na akcjach elektrocieplowni mieszkancow danego miasta. Wtedy byloby sprawiedliwie bo mieszkancy placili na to podatki. Ale znajac PiS to bedzie to raczej powrot do PRLu, czyli wszystko panstwowe…pardon „wspolne”.

   • PiS nacjonalizuje, bo zabrakło miejsca w spółkach skarbu państwa dla swoich kolesiów. Jeszcze niech znacjonalizują trochę więcej to 32 tys. członków PiS i ich rodziny nigdy nie dosięgnie bezrobocie. Problem w tym, że w samorządach póki co rządzi PO z PSL, dlatego taka nędza ze znalezieniem miejsca pracy dla partyjniaków od Jarozbawa.

  • Sprzedali z 4,5 mln zł a odkupili za 4,5 mld zł.
   I DWA razy mieli RACJĘ!
   Tak żyd robi interesy na majątku Polaczków-Nieboraczków.

 2. Czyli wracamy do gospodarki centralnie sterowanej? Wiecie że socializm nigdy nie rozwiązał problemu papieru toaletowego?
  Przez 5 lat jakoś pociągnąć (prawdopodobnie bez inwestycji żeby było taniej) a potem jak trzeba będzie wykonać remonty nagle okażą się nierentowne 🙂 i będzie na złego kapitalistę

  Zawsze wszystko co państwowe było nierentowne, słabe, i obciążeniem dla uczciwie zarabisjscych. A i jeszcze te tłuste posadki, nepotyzm, i to że można doprowadzić do ruiny i nikt ci nic za to nie zrobi.

 3. Ale można by zamieścić odpowiednie zdjęcie do tego artykułu ,a nie ELB chociaż też dostarcza ciepło do miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here