Morawiecki oszalał! Chce wprowadzić podatek 75% za wypłatę odkładanych przez Polaków pieniędzy

Mateusz Morawiecki fot. PAP

Przekształcenie OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) w w trzeciofilarowe Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) miało ułatwić Polakom dysponowanie zgromadzonymi na nich pieniędzmi. Teraz okazuje się, że pieniędzmi, owszem, łatwiej będzie dysponować pod warunkiem jednak, że oddamy fiskusowi aż 3/4 swoich oszczędności.

Zasady wypłat z funduszy reguluje projekt ustawy o przekształceniu OFE w fundusze inwestycyjne i przeniesieniu ich środków na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Autorzy projektu oczywiście spodziewali się, że Polacy będą chcieli po środki, które przez 18 lat odkładali w OFE. Zrobili więc wszystko, aby ich do tego zniechęcić.

Po pierwsze – do końca 2019 roku nie będzie można wycofać pieniędzy w ogóle. Po drugie – od początku 2020 do końca 2024 roku będzie można wypłacić nie więcej niż 10 proc. wartości środków zapisanych na rachunku. Po trzecie – wypłacane wtedy pieniądze będą obłożone 75-procentowym podatkiem.

Czytaj też: Koniec Ubera w Polsce? Rząd chce zmusić dostawców internetu do blokowania jego aplikacji

Dopiero po 2024 roku pieniądze z obecnych OFE będzie można wyjąć na zasadach, które dziś obowiązują w III filarze. Ale nawet po 2024 roku wycofanie pieniędzy pochodzących z OFE nie będzie opłacalne: zapłacimy za to fiskusowi prawie 1/5 wyjmowanej sumy. Ale to nie koniec szaleństwa skarbówki – resort Morawieckiego chce też wprowadzić dużo bardziej restrykcyjne zasady dotyczące wycofywania środków z pracowniczych programów kapitałowych (PPK).

Jak widać dla polskiego fiskusa człowiek nie liczy się w ogóle. Bo co można powiedzieć o sytuacji, kiedy ktoś wpadł w długi, na przykład z powodu śmierci małżonka i mógłby je spłacić z pieniędzy z III filaru, a nie może? Albo poważnie zachorował i nie ma środków na leczenie, mimo, że zgromadził oszczędności w OFE?

Czytaj też: Mocny cios w propagandystów edukacji seksualnej dzieci. Prostym zabiegiem zmniejszyli liczbę ciężarnych nastolatek o ponad 40 proc.

80 KOMENTARZE

 1. Chcącemu nie dzieje się krzywda.
  Nie ma obowiązku posiadania firmy w lewackiej UE
  Można
  1. sprzedać firmę i zatrudnić się na etacie
  2. przenieść biznes do Rosji, Chin, Bangladeszu czy gdzie tam jeszcze jest Wolność i niskie podatki.
  94% polskich przedsiębiorców głosowało na socjalistów a tylko 6% na JKM.

  • Czyli według ciebie należy pozbyć sie firmy i pracować na etacie 😀Domniemam tak jak ty 😀I u kogo będziemy pracować jak wszyscy zlikwidują firmy 😂 Brawo ty 👏

  • „Nie ma obowiązku posiadania firmy w lewackiej UE” – nooo, ja wiem, że myślenie boli ale chociaż trochę zdrowego rozsądku.
   Polecam lekturę opisującą chociaż ogólnie co to takiego IKZE, kto odkłada itp.
   A potem przeczytaj jeszcze raz artykuł, tym razem ze zrozumieniem. Może wtedy przestaniesz wypisywać pierdoły pod założoną tezę

  • Co w tym dziwnego, że przedsiębiorcy głosują na socjalistów? Dla istnięjących firm socjalizm i biurokracja to wspaniałe narzędzie likwidujące konkurencję. W tym systemie, jak masz wyrobione układy, to nikt cię nie ruszy. Jak jesteś bogaty, to Ty i twoje dzieci będą bogate, jak jesteś biedny i pracowity, to możesz tylko pracować dla już bogatych. W tym ustroju dobrze jeszcze się czują ludzie leniwi, którzy nauczyli się wyciągać różnego rodzaju zasiłki, natomiast uczciwą pracą nie zamierzają się skalać.

  • To że 6 procent głosowało na JKM to i tak dużo. On przez 25 lat albo i więcej nie nauczył się być politykiem, bardziej natomiast udało mu się zostać zapamiętanym jako osoba kontrowersyjna, niemalże skandalista. Jak zacznie gadać te swoje głupoty, to już nawet nie myśli o tym z kim i jak gada, tylko wystrzeliwuje te swoje teksty odnośnie kobiet, feministek, homoseksualistów, a oni go wtedy jadą i wyzywają od szowinistów, rasistów i taka jest właśnie kariera. Gdybym nie podejrzewał że robi to specjalnie, bo ma inne zadanie, to pomyślałbym że to kompletny idiota przynajmniej w kwestii polityki.

 2. Pięknie kurwa pięknie. Kiedy to sie qrwa skończy.I będą tak zabierać i zabierać żeby ratować jebany Zakład Utopionych Składek i zatrudnionych tam powiedzmy 90% z 46000 zatrudnionych tam żeby nie powiedzieć pracowników ,nierobów. W końcu to zawsze 46000 pewnych wyborców więc niech plebs na to płaci.

  • Możesz wyemigrować do Rosji gdzie jest Wolność i nie ma ZUSu i podatków.
   Nikt cię nie zmusza do prowadzenia firmy w lewackiej UE. Chcącemu nie dzieje się krzywda.

  • To nie tak. W dużym skrócie bez prawniczego bełkotu. ZUS nie może zbankrutować jako jakaś samodzielna instytucja. Nie może ponieważ ZUS nie ma swojej własnej kasy i budżetu, ZUS to tak naprawdę państwo Polskie – to jeden system, jedna instytucja (w uproszczeniu). To tak jakbyś wziął Kaczyńskiego i powiedział że mu się krew skończyła w prawej nodze, ale to niemożliwe bo ciało Kaczyńskiego to jeden system i ta sama krew płynie przez nogi, rączki, coś tam przez mózg pewnie też, być może coś też przez jaja (o ile takowe występują u Kaczyńskiego). Jeżeli ZUS by zbankrutował to automatycznie oznaczałoby to że państwo Polskie jest bankrutem. ZUS można by rozwiązać, ale to już zupełnie inna kwestia.

   • Tylko czy przypadkiem, bankructwem nie nazywamy niezdolności do spłaty swoich zobowiązań? To akurat ZUS już osiągnął i dlatego dostaje kasę dodatkową jako ratunek z budżetu ale to nie zmienia faktu że jest bankrutem.

  • Pięknie powiedziane. Płacimy żeby utrzymać bandę nierobów, którzy i tak zajmują się machlojkami księgowymi dla państwa(a nie inwestowaniem naszych pieniędzy), żeby załatać dziurę, która stworzyli obiecując gruszki na wierzbie, żeby zostać wybranymi. Ręka rękę myje. Ludzie powinni ZUS i Wiejską na taczkach wywieźć.

   • I zamknąć ten śmietnik. W Hiszpanii jakoś bez rządów sobie radzą. Kto ich potrzebuje? Masy, które wchodzą za redystrybucję w szkodliwy dla wszystkich układ wybierając socjalistów i komunistów.

 3. PiS ma czelność nazywać się partią prawicową. Obłudnicy i złodzieje. Potrafią tylko łapy do cudzych kieszeni wkładać.

 4. Ciekawe skąd się biorą takie pomysły u Morawieckiego, czyżby z inspiracji od naczelnika, czy też może wzoruje się na tej swojej idolce Marianie Mazzucato xd?

 5. Kombinujcie tak dalej z kasą społeczeństwa, a nie znajdziecie miejsca, gdzie będziecie mogli się schować, kiedy miarka się przebierze.

 6. „.. Autorzy projektu oczywiście spodziewali się, że Polacy będą chcieli po środki, które przez 18 lat odkładali w OFE. ..” – co po środki? „Sięgnąć” wam uciekło”.

 7. Nie dojdzie do tego. Zaraz pewnie wycofają się z tego pomysłu (jak zwykle zresztą) Nie wierzę w to, że będą nakładać takie podatki jak chce partia Razem, no bez przesady…

 8. Według PO pieniądze na OFE nie są nasze, więc Morawiecki rzeczywiście zwariował, że chce je nam oddać, to znaczy te, które zostały po kradzieży przez Tuska i jego bandę.

  • Oddać?! Ukradnę ci z konta twoją kasę, potem powiem, że nie Twoja a na końcu „oddam” Ci 1/4 i będę Twoim bohaterem. Tusk zaczął, a Kaczyński kończy i nie ma to nic wspólnego z oddawaniem.

 9. Przecież to logiczne, ze nie sa to pieniądze na długi czy bieżące wydatki tylko na emeryturę.
  Więc nie powinni ludzie tego tykać, aż do emerytury, tez mam konto oszczędnościowe, i mogę tylko raz wypłacić kasę bezpłatnie potem płacę dość drogo, po to by właśnie oszczędzać a nie co chwilę wyciągać odłożone pieniądze.

 10. Pewnie tego podatku nie będą płacić księża i posłowie . Kolejny gość zwariował od nadmiaru pieniędzy które posłowie biorą za nic .

 11. dziennikarz , który napisał ten artykuł , nie ma pojęcia na czym polega OFE. Nie przeczytał ustawy a się wymądrza. To jest stek bzdur.

 12. Czy ten artykuł pisał ktoś z TVN-u ? Proponuję zapoznać się z informacjami przedstawianymi na stronach rzetelniejszych portali.

 13. To jest lepsze niż polisy, w których były opłaty likwidację sięgające 100%. Widać, że Morawiecki wywodzi się z banksterki!

 14. Zacznijmy od tego że PiS zacznie od kradzieży 25% środków z OFE. PO przekazało całość środków z obligacji które miało OFE na indywidualne konta w ZUS. PiS chce przekazać na indywidualne konta tylko 75% tego co zostało. Resztę zagranie skarb państwa, czyli rozdawnictwo PiS.

 15. Powód dla którego Morawiecki chce ograniczyć nam dostęp do pieniędzy jest prosty. Jeśli mielibyśmy możliwość wyciągnięcia całej kwoty to byśmy to zrobili, a OFE nakupiła akcji za grube mld PLN. Konieczność wypłaty środków spowodowałaby wyprzedaż akcji, a GPW zaliczyła by krach jakiego jeszcze w jej historii nie było. Ot cała filozofia.

  • A wrecz podobne do amber gold. Amber gold kupili olt i nie mogli go juz dluzej finansowej bo wiecej osob zaczelo wyplacac kase niz ja wplacac. Morawiecki szykuje mozliwosc wyplacenia tylko czesci gotowki by piramidy dzialala jak najdluzej.

 16. Kolejny dowód na postępujące bankructwo systemu emerytalnego w Polsce. Jak zwykle w tym temacie – polecam samodzielne i systematyczne zakupy srebra i lokowanie ich.. we własnym sejfie.

 17. No i co z tego, że człowiek wpadł w długi? Zawsze może się powiesić, albo skoczyć do rzeki. To rozwiązuje wszystkie problemy, co nie?

 18. W UK nie mozna wyciagac pieniedzy z funduszow emerytalnych przed (chyba) 55 rokiem zycia… Inaczej zaplaci sie bardzo wysoki podatek. Nie wiem, o co tyle krzyku. Podejzewam, ze polskie rozwiazanie jest kalka z czegos juz istniejacego w innych krajach. W koncu fundusz emerytalny ma byc z zalozenia zabezpieczeniem na stare lata…

 19. Wystarczy wyegzekwować od Niemców należne Polsce reparacje wojenne, a problem systemu emerytalnego zniknie gdyż Polacy okradani przez lata i mordowani podczas II wojny światowej zasługują na sprawiedliwość.

  • Zamiast powielić któryś z dobrze funkcjonujących systemów emerytalnych Kanady, Australii czy UK, to te mendy kombinują jak konie pod górkę żeby nic nie zmieniać i zostawić zbankrutowany ZUS jak dotychczas.
   Nie potrafisz logicznie myśleć miernoto umysłowa, to nie pchaj się do rządzenia patałachu.

 20. Nie karmcie tego pisowskiego trolla (ala wilk) – jak nie będzie odzewu na jego/jej wpisy to wreszcie sobie da spokój 🙂 dopóki ktoś mu/jej odpisuje to będzie pisać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here