Nie żyje Helmut Kohl, wieloletni kanclerz Niemiec

Helmut Kohl, wieloletni kanclerz Niemiec/ Flick: Christoph Hölker

Zmarł Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec miał 87 lat – donosi „Bild”.

Helmut Kohl zmarł rankiem 16 czerwca w swoim domu w Ludwigshafen. Kohl został kanclerzem Niemiec 1 października 1982 r. w wyniku uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu socjaldemokraty Helmuta Schmidta.

Rządził Niemcami przez 16 lat – od 1982 do 1998 roku, dłużej niż jakikolwiek inny kanclerz. Ukoronowaniem jego dorobku życiowego było doprowadzenie do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. po upadku żelaznej kurtyny.

Czytaj też: Znany reżyser do Niemców: „Chcecie znowu w Polsce siłą zakładać obozy? Dacie swój ‚know-how’ i przyślecie swoje załogi?”

Otworzył on też nowy rozdział w stosunkach niemiecko-polskich, stawiając na politykę pojednania. Jej symbolem jest braterski uścisk kanclerza i pierwszego niekomunistycznego premiera w Polsce Tadeusza Mazowieckiego podczas mszy w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku.

Kohl w 2002 roku rozgoryczony złożył mandat poselski w atmosferze skandalu finansowego w swojej partii; zarzucano mu wówczas, że w latach 1993-98 przyjął od anonimowych darczyńców 2 mln marek datków dla CDU, których nie uwzględniono w sprawozdaniach finansowych partii.

Przeczytaj też: Donald Trump zrobi wielki prezent Jarosławowi Kaczyńskiemu? Są przecieki

Bild/ Wprost/Wolność24

12 KOMENTARZE

  1. „Obecnie w Niemczech jest najmniejsze bezrobocie od 30 lat”
    I mimo 3 mln Turków wciąż czekają na ręce do pracy. Teraz ssą pracowników z Polski. Naszych jest tam już blisko 2 mln.

  2. Przujaciel Polakòw? Co za głupoty. Taktyczne uśmiechy, by nie zablokować zjednoczenia Niemiec.Uzyskał, co chciał. Wielki Niemiec, ale pomników w Poslce bym mu nie stawiał

  3. Prawiczki nie marzą o wojnie z Niemcami. W 1939 r nikt nie marzył o wojnie, a jednak wybuchła. Ala Wilk swymi (nie)pobożnymi życzeniami świata nie zmieni. Lepiej mieć słabych sąsiadòw niż silnych. To przedszkole polityki. Zjednoczenie Niemiec nie było w intersesie Polski.

  4. Ala wilk. Proszę daj jakieś RACJONALNE argumenty za tym, że polska prawica (PiS to nie prawica) dąży do sojuszu z Rosją i stanu takiego jaki panuje obecnie w Rosji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here