Niesamowite zjawisko na Żuławach. Przyrodnik: „To sensacja na skalę światową”

źródło: Tomasz Chudzyński

Na Żuławach pojawiły się dwa bociany melanistyczne, jak mówią ornitolodzy to zjawisko na skalę światową. Wcześniej sądzono, że są to okazy bocianów czarnych, które również są rzadkością, ale nie aż taką.

Bocian melanistyczny to bocian biały, który na skutek wady genetycznej ma ciemną barwę wszystkich piór. Melanizm jest przeciwieństwem albinizmu i polega na zwiększeniu zawartości melaniny czyli ciemnego pigmentu w komórkach barwnikowych.

Już pojedynczy bocian melanistyczny jest rzadkością, a obecność dwóch, o czym informują mieszkańcy, byłaby ogromną sensacją, na miarę branżowej prasy światowej – mówił dla sferaagro.pl Wojciech Woch, kierownik Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

Jako “odmieńcy” bociany melanistyczne mogły być odpędzane, atakowane przez bociany białe. Być może dwa bociany melanistyczne dobrały się w parę. Czekamy na zdjęcia unikalnej dwójki. Świetnie, gdyby się osiedliły na stałe u nas. Uważam, że powinno się im pomóc, montując np. platformę pod gniazdo – dodał.

Zobacz: Biedronka umacnia się na rynku książki. Sprzedaż liczona w milionach

Źródło: sferaagro.pl

10 KOMENTARZE

  1. Bociany latając pomiędzy Europą i Afryką, czują co montuje UE i jak będzie się zmieniało „umaszczenie” mieszkańców UE, w tym Polski, więc postanowiły dostosować siebie i przyszłe potomstwo… ech… ewolucja! 😉

  2. skoro inne bociany je odrzucają, to może nie gmerać w naturze…? złapać, opisać i puścić, natura wie co z tym fantem zrobić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here