Rosja: „Zestrzelimy każdy obiekt latający nad Syrią.” To reakcja na zestrzelenie samolotu przez Amerykanów

Władimir Putin. Źródło: PAP/ BLOOMBERG / POOL.

Resort obrony Rosji poinformował w poniedziałek o zawieszeniu porozumienia z USA w sprawie unikania incydentów w przestrzeni powietrznej Syrii. Każdy obcy obiekt latający nad obszarami w Syrii, gdzie operują siły rosyjskie, będzie traktowany jak cel – dodano.

Jest to reakcja na zestrzelenie syryjskiego samolotu bojowego przez amerykański myśliwiec.

Już wcześniej w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił, że Stany Zjednoczone powinny szanować integralność terytorialną Syrii i nie podejmować jednostronnych działań w tym kraju. Z kolei wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow ocenił, że zestrzelenie syryjskiej maszyny to „akt agresji i pomoc dla terrorystów”.

Zobacz też: Liderzy Britain First w Polsce: „Zazdrościmy wam! Jesteście ostatnią nadzieją dla Europy” [VIDEO]

W niedzielę armia syryjska poinformowała, że amerykański samolot bojowy, wykonujący misję w ramach międzynarodowej koalicji antyislamistycznej pod wodzą USA, zestrzelił syryjską maszynę w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii. Ostrzeżono, że będzie to miało „niebezpieczne reperkusje” dla walki z międzynarodowym terroryzmem.

Według ministerstwa obrony Rosji Amerykanie przed zestrzeleniem samolotu nie skorzystali z kanałów komunikacji ze stroną rosyjską. Rosyjskie media podały, że zestrzelony syryjski samolot to Su-22 oraz że został strącony przez amerykański F/A-18 E/F Super Hornet.

Według syryjskiego wojska zestrzelona maszyna również wykonywała misję bojową przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS). Koalicja twierdzi, że samolot atakował pozycje sprzymierzonych z USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), arabsko-kurdyjskiej koalicji walczącej z IS w Syrii.

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad Syrią ma zapobiegać wypadkom i incydentom. Zostało podpisane w 2015 roku, gdy rosyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty na cele w Syrii. Strona rosyjska zawiesiła je jednak na początku kwietnia po amerykańskim ostrzale rakietowym syryjskiej bazy lotniczej Szajrat w prowincji Hims. Z kolei w maju postanowiono, że porozumienie znów będzie obowiązywać. (PAP)

Zobacz też: Janusz Korwin-Mikke: „Takiej bandy złodziei i utracjuszy nie było w dziejach ludzkości. Ci ludzie własną matkę sprzedadzą za pieniądze!”

7 KOMENTARZE

  1. nie sądzę, by Rosja była źródłem wszelkiego zła na świecie w obecnej chwili. Nie sądzę, by stanowiła jakiekolwiek zagrożenie dla Polski w tej chwili. Ale pamiętać należy, że Ameryka, której akurat naszym rządzącym spodobało się lizać du..sko, drażni Rosję bezrozumnie. Może odbić się to na nas. Rosjanin to rzewna dusza, to wrażliwy człowiek, to taki gość, który śpiewa piękne romanse z żalu, że poderżnął Ci właśnie gardło.
    Warto byłoby przywołać do porządku szanownego Pana Prezydenta USA -Trump’a w tej sprawie przy okazji pobytu w Polsce. Tylko kto odważy się to zrobić… w Końcu Orban czy Klaus, nie są prezydentami polski niestety

  2. ” Koalicja twierdzi, że samolot atakował pozycje sprzymierzonych z USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), arabsko-kurdyjskiej koalicji walczącej z IS w Syrii”. Z tego zdania wynika że USA są w stanie wojny z Syrią , a nie słyszałem żeby USA wypowiedziały wojnę Syrii. Czyżby napadły zbrojnie na suwerenny kraj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here