To już Targowica. Petru wzywa zagraniczne instytucje na posiedzenie Sejmu

fot. Twitter

Nowoczesna wysłała list do międzynarodowych instytucji z prośbą, aby ich przedstawiciele pojawili się w polskim Sejmie – powiedział w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Chodzi o zmiany w ustawach dot. sądownictwa.

„Musimy szukać działań skutecznych, stąd jedna z form jakie podjęliśmy jest list z prośbą o solidarność do międzynarodowych instytucji po to, aby pojawiły się w Sejmie” – odpowiedział Petru pytany przez dziennikarzy, jakie kroki podejmie formacja w celu zablokowania ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie.

Czytaj też: Szykuje się próba obalenia rządu siłą! Alert w partiach opozycji. „Odwołajcie wakacje, macie być w sejmie” [VIDEO]

„Chciałbym zobaczyć jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wpuszcza Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, albo przedstawiciele Senatu USA na posiedzenie Sejmu” – dodał polityk.

Czytaj też: Najazd Obywateli RP i KOD-u na Sejm. Starcia ze Strażą Marszałkowską. Zobacz, co tam się działo [WIDEO]

„Chodzi też o to, żeby cały świat monitorował sytuację w Polsce, bo u nas zaczyna być jak na Białorusi i Ukrainie. Trzeba będzie sprawdzać proces wyborczy. Doszło do tego, że trzeba sprawdzić, jak wygląda w Polsce proces podejmowania decyzji przez parlament. Naszym zdaniem jest niedemokratyczny, a zauważmy, że nie ma Trybunału Konstytucyjnego, do którego można by się odwołać” – podkreślił Petru.

„Rozważamy też ścieżkę międzynarodową odwołania się do instytucji europejskich w przypadku, gdyby zła ustawa (o Sądzie Najwyższym) została przyjęta” – dodał Petru mówiąc o projekcie ustawy o SN autorstwa PiS.

Lider Nowoczesnej był pytany, co zrobi by zablokować ustawę o SN. „Potrzebne są dwie formy działań. Pierwsza parlamentarna, ale pamiętajmy że jesteśmy w mniejszości. Druga pozaparlamentarna, czyli szeroki udział Polaków na ulicach. Ważne jest także tłumaczenie, co tak naprawdę oznacza wywalenie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego” – odpowiedział Petru.

Jak dodał, „cała akcja PiS polega na tym, aby Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ci którzy zostali skazani na trzy lata, niby zostali ułaskawieni przez prezydenta byli wybawieni”. „SN najprawdopodobniej podtrzymałby wyrok sądu, że ułaskawienia jest nieważne i Kamiński z Wąsikiem wylądowaliby w więzieniu” – dodał.

„PiS wprowadza ustawy pod siebie, chroniąc kolesi. Mówią, że jest kasta sędziów, a tak naprawdę chronią kastę PiS-owskich przestępców przed wyrokami sądów” – podkreślał lider Nowoczesnej.

W środę wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Art. 87 stanowi, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

W sobotę w nocy Senat bez poprawek Senat bez poprawek przyjął nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy. (PAP)

10 KOMENTARZE

  1. a jak juz Rychuj dorwie się do włądzy to będzie robił dokładnie to samo co pisiory a każde odwołanie się pisirów do zagranicy nazwie zdradą. Patologia.

    • nie, jak r. petru „dorwie” się do władzy to będzie o wiele gorzej, bo on bez wahania wpuści nam do kraju islamistów i zrobi nam dżihad. proszę o tym nie zapominać…

      • Też tak sądzę. Dlatego musimy jednoczyć się wokół wspólnego obozu Prawicy, zjednoczonej przez Jarosława Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że nasz KORWiN wkrótce dołączy do koalicji.

  2. Kiedy tego przygłupa zastrzelą? Udaje ten Kunta-Kinte białego, gdy jest półgłówkiem, nawet Internet się z niego śmieje.

  3. Pierdoli jakby się najarał medycznej Maryśki… Co mają zagraniczne instytucje do naszych posiedzeń sejmu? Niech idiota pójdzie do Bundestagu jako obserwator ciekawe czy go wpuszczą…? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here