Kara śmierci w Turcji? „Zdrajcy będą mieli odcięte głowy”. Erdogan zapowiada gotowość do zaostrzenia prawa

Flickr: foto mondo Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan Angela Merkel/foto: Twitter: telegraph.uk

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając w niedzielę przed parlamentem z okazji obchodów pierwszej rocznicy udaremnienia puczu, podkreślił, że krytyka ze strony państw UE nie powstrzyma go przed podpisaniem odpowiedniej ustawy, która pozwoli na przywrócenie w Turcji kary śmierci.

„Jeśli parlament zagłosuje za przywróceniem kary śmierci, co myślę że nastąpi, i da mi ustawę w tej sprawie (do podpisania), bez wahania ją podpiszę” – zapowiedział Erdogan, przemawiając w Ankarze do swych zwolenników zgromadzonych przed parlamentem.

„I osobiście nie obchodzi mnie, co powiedzą na to Hans czy George” – podkreślił turecki prezydent, nawiązując w ten sposób, jak pisze agencja dpa, do takich państw UE jak Niemcy czy Wielka Brytania, których przedstawiciele w przeszłości wielokrotnie podkreślali, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznacza przerwanie negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do UE. Erdogan podkreślił, że to ze zdaniem obywateli Turcji liczy się najbardziej.

Czytaj też: Jemeński generał: „USA chcą, żeby arabskie kraje się wzajemnie wytępiły”

Podczas wygłaszanego w niedzielę nad ranem przemówienia Erdogan ponownie obarczył odpowiedzialnością za zorganizowanie puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 15 lipca 2016 roku.

Jak podaje TVP Info, podczas wiecu upamiętniającego próbę zamachu stanu w Stambule Prezydent Turcji zasugerował także, że odpowiedzialni za nieudany przewrót wojskowy sprzed roku mogą zostać skazani nawet na karę śmierci. – Zdrajcy będą mieli odcięte głowy – powiedział Erdogan.

W związku z obchodami pierwszej rocznicy udaremnienia zamachu stanu dziesiątki tysięcy Turków wzięło w sobotę udział w „narodowych marszach jedności”; wcześniej tego samego dnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Turcji z udziałem prezydenta Erdogana oraz premiera Turcji Binalego Yildirima.

Źródło: PAP/TVP Info 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here